... a to navyše v dobe, keď v Európe sme ešte nemali tento kalendár, ktorý sa používa dnes, ale juliánsky. Gregoriánsky kalendár bol v Európe zavádzaný až od konca 16. storočia, znamenal „zrušenie“ takmer dvoch týždňov v záujme toho, aby sa náš kalendár zosúladil so slnečným rokom a nedochádzalo už k nesúrodostiam medzi prírodou a kalendárom. A to až na základe tohto nového, neskoršieho európskeho kalendára má ten deň, v ktorý sa údajne končí mayský kalendár, to magické sčíselnenie 21-12-12...
Žijúc vtedy v bombastickom centre svetového diania, v Londýne pripomínajúcom pravý bábel, zmätok, ktorý napriek všetkému dobre funguje vďaka poctivému anglickému fundamentu, ktorý tam majú, hoci mám pocit, že podstatná časť ľudí sa tam v podstate navzájom nedorozumieva, pretože tie zdrapy angličtiny všetkých možných úrovní a akcentov (počínajúc už samotnou ľudovou londýnčinou pochádzajúcou z cockney – všetci, kto ste tam žili, viete, o čom hovorím...) nestačia k plnohodnotnej ľudskej komunikácii – proste v tom svetovom virvare si človek vie predstaviť, ako taká správa zarezonuje, a nebol som ďaleko od toho veriť, že správu o konci mayského kalendára, so vzrušujúco-hrozivou možnosťou nejakého konca sveta – bola pustená do sveta so zámerom, aby pomohla riešiť ekonomickú krízu: ak si totiž milióny tých más, tak ľahko ovplyvniteľných, pretože tak neprestajne napojených na médiá a výpočtovú techniku, povie, že ak sa blíži koniec sveta, tak teda poďme si užiť – a začnú si teraz viac kupovať, viac chodiť na dovolenky, aby si ešte užili svoje úspory, kým ten koniec príde – a keď to urobia milióny ľudí na svete, tak z toho môže byť podstatný ekonomický faktor. Míňanie predsa roztáča ekonomiku.
Asi to nepomohlo, pretože máme už len necelý mesiac do onoho dňa, a o znovuroztočení ekonomiky sa nejako nehovorí.
Som sám zvedavý, čo sa v ten deň zimného slnovratu stane. Podľa kontroverznej kanadskej egyptologičky to nebude koniec sveta, ale vypočítala, že sa práve dostáva na svoje dno doba železná, ktorou ľudstvo upadlo v pravidelných niekoľkotisícročných vlnách, a po zimnom slnovrate sa začneme pomaly zasa dvíhať odo dna v plynulom smerovaní k vrcholu, k opätovnej dobe zlatej, ktorá bude niekedy okolo r. 8000. Predchádzajúca doba zlatá bola – píšu o nej najstaršie grécke literárne pamiatky.
V univerzitných kurzoch zameraných na tému konca sveta radia, že v deň tohoročného slnovratu by sme si mali dať očistný kúpeľ a vstúpili do novej doby s novou očistenou mysľou a telom.
Zatiaľ som však nepočul najdôležitejšiu vec: KDE sa to ten mayský kalendár končí? V akej písomnej pamiatke – ktorých sa nezachovalo veľa, keďže ruka v ruke s dobývaním Nového sveta sa zničila aj literárna kultúra tých etník pôvodných Američanov, ktorí ju mali? Kde je to vlastne napísané? Kde konkrétne, v ktorom diele, v ktorom rukopise sa to vlastne ten mayský kalendár končí, a v akých súvislostiach je to tam udané? To by ma fakt zaujímalo!
Inak, Mayovia mi boli vždy sympatickí, pretože vymysleli kakao, a tým v podstate aj čokoládu. Aztékovia, tí ich krutí severní susedia, ktorí sú známi hrôzostrašnými obetnými rituálmi na vrchole svojich pyramíd, s Maymi obchodovali aj kvôli tejto plodine, a napokon ich, myslím, aj dobyli. Nedávno som sa však na wikipédii dočítal, že podobným spôsobom ako Aztékovia obetúvali svojim bohom obete aj Mayovia. To otriaslo mojimi sympatiami k tomuto národu. Každopádne, oni sami nakoniec boli takmer vyvraždení, hoci možno menej krutým spôsobom, prichádzajúcimi belochmi. Len dúfam, že to nie je akási karmanová pomsta zničenej civilizácie Mayov nám belochom, že ten ich kalendár im skutočne vyšiel presne a že - všetci budeme mať príbytky vyglančené na Vianoce, krabice plné napečených dobrôt – a do toho príde koniec sveta ešte prv, než by sme si to užili...? Ale, hádam len nie.