Premárnené šance bratislavského summitu

Ak má byť skutočne cieľom summitu obnovenie dôvery ľudí v európsky projekt a zlepšenie kvality komunikácie, je to skutočne veľmi zlý začiatok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Bratislavský summit je nepochybne veľkou udalosťou pre Európsku úniu a Slovensko. Prichádza v čase veľkých otrasov a napriek jeho neformálnemu charakteru, bude každé vyjadrenie z úst európskych lídrov bude dookola rozoberané médiami a analytikmi po celom svete. Zorganizovať takéto podujatie je tvrdou skúškou logistiky, bezpečnosti a protokolu. Sám som to zažil v roku 2005, keď som mal tú česť byť predsedom Hostiteľského výboru stretnutia Bush – Putin v Bratislave.

Ani vtedajšie rokovanie dvoch najmocnejších a najstráženejších mužov planéty sa nezaobišlo bez uzávierky niektorých bratislavských ulíc. Podstatný rozdiel bol však v tom, ako sme pristúpili ku komunikácii podujatia. Kým my sme sa pred jedenástimi rokmi snažili o maximálnu možnú otvorenosť podujatia, súčasná slovenská vláda summit akoby uzavrela do ulity. Žiadne PR reportáže a vyhlásenia neprebijú fakt, že veľká časť občanov bude stretnutie vnímať cez prizmu dopravných obmedzení a plavby na luxusnej lodi po Dunaji. Ak má byť skutočne cieľom summitu obnovenie dôvery ľudí v európsky projekt a zlepšenie kvality komunikácie, je to skutočne veľmi zlý začiatok.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mladí ľudia sa nám radikalizujú, internet je plný hoaxov a nezmyslov a v parlamente sedí politická sila, ktorá otvorene hovorí o vystúpení Slovenska z Európskej únie. V takejto situácii by zodpovedná vláda urobila všetko pre to, aby občanom ukázala, že Európska rada, to nie sú nejakí imaginárni „oni“, ale reálni, demokraticky zvolení ľudia. Historické vystúpenie prezidenta Spojených štátov na Hviezdoslavovom námestí máme v živej pamäti dodnes.

Vláda Slovenskej republiky má na jeden deň k dispozícii dvadsaťšesť vrcholových politikov. Ak sa podarilo presvedčiť amerického prezidenta, koľko námahy by stálo zorganizovať na univerzitnej pôde diskusiu s mladým premiérom Estónska Taavim Rõivasom, napríklad o tom, ako sa z jeho malej krajiny stala digitálna veľmoc? Bol by taký problém osloviť rumunského predsedu vlády Cioloșa, aby hovoril o úspešnom boji s korupciou vo svojej krajine? Som si istý, že veľký záujem by bol aj o vízie Európy v podaní Angel Merkel, či Jean Claude Junckera. Naša vláda sa o to evidentne ani nepokúsila. Prečo summitu nepredchádzali verejné diskusie, kde by ministri a štátni tajomníci vysvetľovali pozíciu Slovenska v kľúčových problémoch? 

SkryťVypnúť reklamu

Otázna je vlastne aj efektivita komunikácie celého Slovenského predsedníctva. Popri oficiálnych stretnutiach a rokovaniach takmer absentujú aktivity smerom k školám. Štátny pedagogický ústav dokonca práve v roku, kedy by mali kompetentné inštitúcie napnúť všetky sily k aktivite, vyhodil z plánu úloh pre stredné školy dokument „Rozvoj Európskeho povedomia a občianstva žiakov a učiteľov základných a stredných škôl.“ Niekoľko projektov a diskusií, ktoré sa uskutočnia, nevyvážia absenciu systémového informovania mladých ľudí nielen o Európskej únii, ale aj ovýzname demokracie. Potom sa nemôžeme čudovať nad tým, že Slovensko hnedne a mladí ľudia veria skôr facebookovému statusu samozvaného ekonóma, ako faktom.

SkryťVypnúť reklamu

Klobúk dole pred učiteľkami a učiteľmi, ktorí sa nenechali znechutiť a na úkor vlastného voľna, rodiny a často aj rozpočtu, robia prácu, ktorú by mal robiť štát a jeho inštitúcie. Viacerých z nich poznám a podporujem ich. Verím že tvárou v tvár takémuto nezáujmu vlády, nebudú aj oni postupne strácať motiváciu viesť mladých ľudí k demokratickým a európskym hodnotám. 

Ivan Štefanec

Ivan Štefanec

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Poslanec Európskeho parlamentu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu