Rímske zmluvy dali Európe šancu, nesmieme ju zahodiť

Dňa 25. marca 1957 boli v Ríme podpísané dve zmluvy, ktoré sú dodnes symbolom a základom európskej spolupráce. Signatári, ktorými bolo šesť štátov sa zhodli, že chcú „združením zdrojov zachovať a posilniť mier a slobodu.“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Musíme si uvedomiť, že všetci, ktorí tieto slová podpisovali, teda premiéri a prezidenti Francúzka, Spolkovej republiky Nemecko, Talianska, Belgicka, Luxemburska a Holandska, mali ešte v živej pamäti dve hrôzostrašné vojny, ktoré sa európskym kontinentom v dvadsiatom storočí prehnali. A tretia, Studená, bola aktuálnou realitou. Predstavitelia týchto štátov si uvedomili, že ak by súperenie v Európe malo ešte raz prerásť do vojny, bola by zrejme skutočne tou poslednou. Preto sa rozhodli, že prestanú neustále hľadieť na to, čo ich rozdeľuje, ale sústredia sa na to, čo ich spája. Výsledkom tohto historického kompromisu je dnes, po šesťdesiatich rokoch Európska únia. Jej koncept nie je vôbec dokonalý. Vedeli by sme na nej, tak ako na každom ľudskom diele, nájsť nekonečné množstvo chýb a povedať nekonečné množstvo návrhov, ako a kde ju vylepšiť. Svoju základnú úlohu, tak ako bola na začiatku vyjadrená v citovanej vete, však spĺňa perfektne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Európska únia je vďaka združeniu zdrojov jej členských štátov najväčším a najsilnejším ekonomickým celkom na svete vôbec. Vďaka svojej sile dokážeme byť lídrom, ktorý nastavuje pravidlá a ostatné štáty ich musia, ak s nami chcú obchodovať, nasledovať. Príkladom je kvalita výrobkov. Ak chce, napríklad Čína vstúpiť na náš trh s nejakým tovarom, musí spĺňať spoločne nastavené štandardy, ktoré sa neustále sprísňujú. Keď chce indická vláda prijať nejaký zákon, alebo opatrenie súvisiace s ochranou životného prostredia, príde sa o ňom poradiť do Európy. A keď Kanada hľadá partnera s ktorým by mohla spojiť svoje sily, prirodzene sa obráti na Európsku úniu.

SkryťVypnúť reklamu

Európska únia je ostrovom mieru. Skúsme si spomenúť, koľko krát za posledných 200 rokov jej členské štáty proti sebe bojovali. A koľkokrát bojovali od roku 1957. Ak by už nebolo výsledkom európskej integrácie nič iné, ako milióny zachránených životov, tak aj to stojí za to. Mier dokážeme udržiavať nielen vo vnútri, ale aj v našom bezprostrednom okolí. Vďaka Európskej únii skončili bratovražedné vojny na Balkáne. Vďaka nášmu tlaku a pevnému postoju zatiaľ neprerástla ruská invázia na východe Ukrajiny do skutočne veľkého konfliktu. V tomto úsilí pokračujeme aj v prípade Sýrie a Líbye.

Európska únia garantuje svojim občanom takú mieru slobôd, akej sa môžu tešiť ľudia len málokde na svete. Charta základných práv je súčasťou Lisabonskej zmluvy a legislatívnych systémov viacerých členských štátov. Európsky súdny dvor, na ktorý sa môže obrátiť každý občan, je poslednou inštanciou, ktorá rozhoduje o porušovaní práv členskými štátmi, alebo samotnou Európskou úniou. Jeho nezávislosť a medzinárodný charakter, je garanciou toho, že rozhodnutia nie sú politicky ovplyvňované, ako sa to, žiaľ, často deje aj na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Keď šiesti prezidenti a premiéri pred šesťdesiatimi rokmi podpisovali Rímske zmluvy, nemali predstavu, ako presne bude európska spolupráca vyzerať. Neexistovali inštitúcie, európske právo, ani spoločná zahraničná a bezpečnostná politika. Ich cieľom bolo dať Európe a jej národom šancu žiť v mieri a prosperovať. Našou povinnosťou je túto šancu prevziať a ďalej rozvíjať, nie ju zahadzovať. Pretože to, pred čím chceli „Otcovia zakladatelia“ Európu uchrániť sa môže veľmi ľahko opäť stať. 

Ivan Štefanec

Ivan Štefanec

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Poslanec Európskeho parlamentu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu