Čo spája Dubčeka a Cichanovskú

Európsky parlament udeľuje každoročne Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorej jediným našim laureátom bol Alexander Dubček. Tento rok túto cenu zaslúžene dostali zástupcovia bieloruského opozičného hnutia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Reprezentujú všetkých občanov, ktorí od zmanipulovaných volieb už niekoľko mesiacov pokojne protestujú v uliciach Minska a ďalších miest za svoje práva.Osobitne som rád, že nomináciu vedie faktická víťazka volieb, pani Sviatlanu Cichanovská, ktorú som nominoval spoločne s mojou českou kolegyňou Michaelou Šojdrovou. 

Všetci členovia bieloruského opozičného Kordinačného výboru sú dnes (spolu s 13 000 ďalšími) buď zadržaní, alebo žijú v exile.Bielorusi pritom nechcú nič iné, ako to, čo sme požadovali my v novembri 1989. Teda žiť v slobodnej a demokratickej krajine, kde je rešpektovaný názor občanov pri férových voľbách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Som presvedčený o tom, že poslaním európskeho spoločenstva nie je len dbať na demokraciu do vnútra, ale pomáhať ju presadzovať aj navonok. Demokracia a dobrý hospodársky rozvoj v našom susedstve totiž pomáha aj nám.

EÚ po vypuknutí pandémie COVID-19 vyčlenila krajine ako prejav solidarity s bieloruským ľudom 60 miliónov eur na zmiernenie okamžitých a priamych účinkov pandémie a v reakcii na povolebnú situáciu v Bielorusku pridala ďalších 53 miliónov eur na podporu bieloruským občanom. Bude samozrejme dôležité zabezpečiť, aby sa financie nedostali do područia Lukašenka.

Ďalšími krokmi zo strany Európskej únie v Bielorusku by mala byť podpora nezávislej žurnalistiky, štipendiá pre študentov a pokračovanie v tlaku na predstaviteľov režimu. Verím, že sloboda nakoniec aj v tejto krajine zvíťazí. A verím, že nám to situácia dovolí a už čoskoro budeme môcť cenu v Európskom parlamente osobne odovzdať pani Sviatlane a jej priateľom.

SkryťVypnúť reklamu

Sacharovova cena v novembri 1989 predznamenala zmenu režimu u nás. Dúfam, že podobný význam bude mať čoskoro i v Bielorusku. Budúcnosť Bieloruska nemôže byť v rukách jedného diktátora, ale musí záležať od slobodnej vôle jeho občanov.

Ivan Štefanec

Ivan Štefanec

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Poslanec Európskeho parlamentu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu