Ján Grenčík: Ak chcem niekomu pomôcť, mám ho rád

Nedávno sa skončil filmový festival Jeden svet v Prievidzi. Druhý festivalový deň bol venovaný primárne filmom z Afriky a tak bolo milou príležitosťou pozvať hostí Darinku Maňurovú a Jančiho Grenčíka z organizácie eRko. Rozprávali sme sa s nimi o najväčšom projekte eRka Dobrá novina a takisto o zmenách, ktoré Afrike prinášajú informačné technológie. Občianske združenie Berkat, organizátor Jedného sveta v Prievidzi, s eRkom spolupracuje aj pri predaji šperkov, ktoré vyrobia ženy v stredisku Eupharasia v Nairobi. Touto cestou sa môžu takpovediac postaviť na nohy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Darinka a Janči
Darinka a Janči 


Darinka a Janči počas diskusie s návštevníkmi (na plátne je práve mapa golfových ihrísk v bezprostrednej blízkosti slumov v Nairobi)


Dobrá novina má za sebou 17. ročník. Je to stále projekt, ktorý rastie a oslovuje viac Slovákov?
Janči: Áno, môžeme povedať, že Dobrá novina rastie a oslovuje stále viac Slovákov. Aj napriek tomu, že svet je v kríze ľudia na Slovensku majú ochotné a otvorené srdce pre potreby iných. Posledný ročník bol pre Dobrú novinu naozaj veľmi dobrý.

Čo sa uskutoční vďaka výťažku z tohto ročníka?
Darinka: Zo 17. ročníka Dobrej noviny sme už schválili 25 projektov v Keni, Južnom Sudáne, Ugande a Etiópii, ktoré podporíme v roku 2012. Tieto projekty sa v spomínaných krajinách zameriavajú na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti, základne vzdelávanie a starostlivosť o deti so zdravotným postihnutím i bez neho, ďalšie vzdelávanie žien, mladých ľudí a dospelých, zabezpečenie základných ľudských potrieb, akými sú prístup k čistej pitnej vode a potravinová sebestačnosť, ale i na poľnohospodársku produkciu - výsadbu stromov v náročných prírodných podmienkach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou



Akú dobrú novinu ste vy dostali naposledy?
J: Asi posledná významná dobrá novina pre mňa bola správa, že je na ceste naše druhé dieťa.
D: Mňa veľmi potešil výsledok našej tohtoročnej zbierky, ktorý odráža štedrosť slovenských darcov, i dobré správy od niektorých našich projektových partnerov.

Ako prebieha komunikácia s projektovými partnermi v Afrike?
J: Prebieha celoročne prostredníctvom e-mailov, telefonátov a tiež prostredníctvom projektových návštev.
D: V prípade kenských projektov máme v hlavnom meste Nairobi podpornú kanceláriu, ktorá zabezpečuje priebežný monitoring projektov a pripravuje pre partnerov vzdelávacie aktivity, ale napríklad i koordinuje hosťovanie dobrovoľníkov.

Čo vás najviac prekvapilo pri prvej návšteve na africkom kontinente?
J: Kontrasty. Nádhera ľudí a prírody v kontraste biednymi podmienkami pre život v slumoch.
D: Fakt, že vziať si zimnú bundu a čiapku bol skutočne dobrý nápad.

Aký rok vás v Dobrej novine čaká?
J: S chuťou sa pustíme do 18. ročníka. Myslím, že to bude milý rok.
D: Verím, že bude zaujímavý, nakoľko sa budeme venovať novej téme o živote ľudí s postihnutím a zároveň nás opäť čaká obohacujúca spolupráca s miestnymi partnermi v rámci ich komunitných aktivít.

Svet v sieti, taký je podtitul tohtoročného festivalu. Svet v sieti nie je lapený, ale prepojený a slobodnejší – a festival Jeden svet chce prispieť k reflexii tejto dynamiky. Znie to všetko veľmi pekne, vznešene, ale vnímate to aj vy rovnako, vzhľadom na vaše poznatky z prostredia afrického kontinentu?
J: Pre mňa je to o možnosti. O tom, ako sa ľudia slobodne rozhodnú. Je len na každom jednom z nás, či tieto možnosti využijeme na dobro alebo na zlo. Mám skúsenosť, že mi „sieť“ – internet pri mnohých otázkach pomohol. Aj informácie, ktoré mu ľudia v jeho bezprostrednom okolí nevedia dať.
D: Svet je určite poprepájaný tými najrôznejšími pavučinkami. Mnohé prinášajú dobré veci, či je však svet slobodnejší, tým som si nie istá...

Aký je vplyv súčasných moderných technológií na život v Afrike?
J: Myslím si, že -tak ako u nás– situácia v Afrike sa dosť mení. Mnoho mladých má mobilné telefóny, sú na Facebooku. V Afrike však sociálne siete neslúžia na podávanie správ o tom, ako som sa dnes vyspal, ale mnohí sa práve vďaka nim aktivizujú a spolu sa snažia meniť situáciu vo svojich krajinách.
D: Moderné technológie neobchádzajú ani africké krajiny. Dokonca v niektorých oblastiach sú tým najlepším riešením pre zabezpečenie potrieb miestnych komunít, napríklad využívanie solárnej energie.

Na záver jedna filozofická otázka. Ako vnímate obecne otázku potreby pomáhať, či už v Afrike alebo kdekoľvek inde na svete?
J: Ja si myslím, že ak chce človek inému človeku pomáhať je to veľmi dobré. Pre mňa to súvisí s tým, že ak chcem niekomu pomôcť, mám ho rád a to je v mojom živote to najdôležitejšie. Veľké riziko je v tom, že pomáhame iným zo sebeckého dôvodu. Napríklad ak pomáhame inému s tým, že čakáme, že nám bude neviem ako vďačný. Alebo ak pomáhame inému bez rešpektu k jeho ľudskej dôstojnosti.
D: S prepojenosťou sveta prichádza i potreba solidarity, ktorá by sa mala uplatňovať tak v medzinárodnom kontexte, ako aj v našom okolí. Každý človek má právo na dôstojný život.


SkryťVypnúť reklamu
Jeden svet v Prievidzi
Jeden svet v Prievidzi 


Prečítajte si viac o tom, ako prebehol Jeden svet v Prievidzi a aké sú tohtoročné čísla , vrátane skvelého výťažku na aktivity Berkatu!

Ivan Sýkora

Ivan Sýkora

Bloger 
  • Počet článkov:  144
  •  | 
  • Páči sa:  0x

mierne unavený, ale vcelku optimistický päťdesiatnik (už?!), ktorý má rád prírodu, šport, čokoládu-najnovšie aj power kávu, modrú farbu a číslo 4 a riadi sa životným krédom "Rozhodujúci je človek". A ktorý si kladie otázku ži-jem(e) zdravo? Zoznam autorových rubrík:  ži-jeme zdravoBerkat - pomocfotoreportážcesty/necestyvýplody strapatej hlavyo behu a inom športovaníPozorovania a minipríbehyrozhovorystarinky

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

320 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,082 článkov
INESS

INESS

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu