Bratislavčania a tí ostatní

Pri náhodnom brázdení na webe som natrafil na úvodník napísaný šéfredaktorkou časopisu Bratislavčanka pani Natáliou Výbošťokovou. Článok je nazvaný Mám sa hanbiť za to, že som Bratislavčanka? a bol napísaný 18.4.2007. I keď ako priama odozva je môj príspevok oneskorený, téma je stále aktuálna, a tak ako Nebratislavčan chcem napísať niektoré úvahy, ku ktorým ma priviedol.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)

Pani Výbošťoková píše: „Už ma nebaví byť objektívna, veľkorysá a chápavá. Na dovolenke v Tatrách počúvam, akí sme my, Bratislavčania, arogantní chrapúni, ako vyžierame celé ostatné Slovensko a ako by sa na východe dobre žilo, keby nemakali na Bratislavu. V Auparku dve moletky nadávajú, že si nemôžu kúpiť nič na seba, lebo všetko vykúpili Bratislavčanky a keď som pred Trenčínom „chytila“ defekt a s veľkou námahou po polhodine vymenila rezervu, zastavil sa pri mne pánko na Felícii s topoľčianskou ešpézetkou a čudoval sa, že ženská z Bratislavy našla, kde má auto kolesá“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nuž ľudia so stereotypným uvažovaním (inak sa tomu hovorí aj predsudky) sú všade. Mimo Bratislavy aj v Bratislave, ako je to práve z citovaného článku zrejmé. Aj ľudia prichádzajúci do Bratislavy sa niekedy stretávajú s označovaním „sedláci“ alebo s neochotou vysvetliť smer, ktorým sa človek dostane na iné miesto Bratislavy. Mňa sa ako vysokoškolského učiteľa kolegovia opakovane pýtali, že „čo nového v Košicoch“, i keď ma predtým nikdy nepočuli rozprávať šarišským nárečím.

Čo sa týka vyžierania zvyšku Slovenska: Je pravda, že vyše 80% zahraničných investícií v posledných 10 rokoch smerovalo do Bratislavy a blízkeho okolia. To súvisí s jej geografickou polohou, štatútom hlavného mesta, ale aj s rozhodnutiami centrálnej vlády, nezávisle od toho, či bola modrej alebo červenej farby  a nezávisle od toho, z ktorých kútov Slovenska jej členovia pochádzali. O zahraničných investíciách rozhoduje v prvom rade investor. Na druhej strane však aj dotácie z eurofondov, o ktorých rozhoduje vláda, išli tiež prevážne do Bratislavy a blízkeho okolia, až kým na to vláda nebola upozornená z Brusselu, že dotácie majú ísť do zaostalých oblastí.

SkryťVypnúť reklamu

V Bratislave je približne o 10 tisíc Sk vyšší priemerný plat ako je slovenský priemer, a keď to porovnávame s najchudobnejšími krajmi, ako je napr. Prešovský kraj, tento rozdiel narastá až na 15 tisíc Sk. Na druhej strane je treba uznať, že náklady na bývanie sú v Bratislave aj dvojnásobne vyššie ako vo zvyšku Slovenska. Obrovskou výhodou Bratislavy oproti najzaostelejším oblastiam je skoro nulová nezamestnanosť, ktorá tlačí cenu pracovnej sily nahor, zatiaľ čo v oblastiach s vyše 20%-nou nezamestnanosťou je pracovná sila lacná. Ako je známe, dane z príjmov fyzických osôb, ostávajú na mieste, kde tieto osoby bývajú.

SkryťVypnúť reklamu

V ďalšom texte pani šéfredaktorka zdôvodňuje, prečo sa nehanbí za to, že je Bratislavčanka: „Každý vie, že žena, keď chce obstáť v Bratislave, kde konkurencia je skutočne európska, musí byť pracovitejšou, vzdelanejšou, krajšou a inteligentnejšou. Súčasne ale pozitívne diskriminujeme tých chudáčikov z vidieka, ako by sme sa hanbili sami za seba...A dosť! My Bratislavčanky, bez ohľadu na to, odkiaľ sú naše korene, sme INÉ a nútené byť lepšie. A aj lepšie takmer vo všetkom sme.“ Správne. Preč so skromnosťou! Samozrejme, Bratislava ako hlavné a najväčšie mesto s najväčším zastúpením zahraničných firiem prirodzenou gravitáciou priťahuje talentovaných ľudí z celého Slovenska. To isté platí pre Prahu a iné hlavné mestá. Ale, pani šéfredaktorka, toto nie je európska úroveň publicistiky prezentovať regionálny šovininizmus: Keď chcete vidieť európsku úroveň prečítajte si The Economist. Neviem o tom, že by v Bratislave existovala akákoľvek pozitívna diskriminácia „chudáčikov z vidieka“. Tí čo sa tam presadili, zrejme mali na to, či už talent alebo aj široké ramená.

SkryťVypnúť reklamu

Najsilnejší a vlastne jediný konkrétny argument pani Výbošťokovej na záver bol naozaj presvedčivý: „Jeden jediný príklad: celé Slovensko vedelo, že prvou Super Star sa má stať Martina Schindlerová. Krásna a s úžasným talentom. Vyhrala nemastná neslaná metla roka Koščová. To sme ale dali týmto nafúkaným Bratislavčankám –zaznieval víťazný povyk v dolinách“. Ak celé Slovensko toto naozaj vedelo, prečo potom hlasovalo v prospech Koščovej? Nie je to asi aj tým, že Koščová dobre spievala, i keď možno technicky nie tak dobre ako ľudsky nezrelá Šindlerová. A ešte existuje aj niečo ako charizma osobnosti, čo bolo dobre vidieť aj na tohtoročnej Superstár. Mimochodom, v šoubiznise sa nepresadila ani jedna z nich. Kým Koščová spieva so svojou kapelou menšinový žáner hudby v kluboch, Šindlerovú jej otec a neskôr aj priateľ predával úspešne na firemné večierky, kým to bolo ešte zaujímavé. Z prvého ročníka Superstár sa zjavne presadila iba Zdenka Predná, ktorá pochádza z Banskej Štiavnice, ale presťahovala sa do Bratislavy a kariéru jej popri talente pomohol rozbehnúť aj jej partner so skúsenosťami v šoubiznise.

A len malé geografické upresnenie: Koščová pochádza z Prešova, ktorý leží na rovine a nie „v dolinách, z ktorých zaznieval víťazný povyk“.  Z toho istého Prešova, ako Peter Nagy, Katarína Knechtová a skupiny IMT Smile, či Komajota.

A ešte na záver, aby som nevyzeral ako bratislavofób, čestne vyhlasujem, že mám v Bratislave veľa priateľov, rodinných príslušníkov, ako aj mnoho ľudí, ktorých obdivujem. Niektorí z nich sú rodení Bratislavčania, iní prisťahovaní. Napriek tomu, že v Bratislave žije viac pracovne úspešných ľudí, myslím si, že zastúpenie komunikačne múdrych, priemerných a hlúpych ľudí je v Bratislave rovnaké ako v iných častiach Slovenska (matematici používajú výraz Gaussovské rozdelenie), a to by mal odrážať aj citovaný časopis. Aby potom niektorí „Vidiečania“ nemali pocit, že sa Bratislavčania na nich dívajú zvrchu. A naopak, aby niektorí Bratislavčania nemali pocit, že ich inde nemajú radi.

Ivan Tkáč

Ivan Tkáč

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Tisíc vynálezců udělalo krach.Hvězdy nevyšinuli se z věčných drah.Pohleďte jak tisíc lidí klidně žije. Ne, to nění práce ani energie.To je dobrodružství jako na moři uzamykati se v laboratoři.Pohleďte jak tisíc lidí klidně žije.Ne, to není práce, to je poezie.(V. Nezval: Edison) Zoznam autorových rubrík:  FilmyKnihySpoločnosťPoéziaPiesne

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

239 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

146 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu