Návrat ku konzervatívnym hodnotám

Hlavným problémom súčasnej duchovnej a hodnotovej krízy je, že sa zo spoločnosti postupne vytráca dominantný všeobecne akceptovaný hodnotový systém. Netýka sa to iba Slovenska, je to problém celej európskej civilizácie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

 Pod vplyvom prevládajúceho liberalizmu tradičné hodnoty postupne strácajú rešpekt a nadobúdajú "nový" význam.

 Z pýchy sa stalo zdravé sebavedomie, z lakomstva sa stal základný zákon ekonomiky, nestriedmosť sa povýšila na vyššiu životnú úroveň, závisť sa zmenila na boj za spravodlivosť, lenivosť sa chápe ako odklad povinností na neskoršie. Sloboda prejavu sa stala ospravedlnením hulvátstva, okrádanie sa nahradilo pojmom slobodný trh, neúcta k tradíciám je vlastne víťazstvo zdravého rozumu a likvidácia pozitívnych hodnôt zasa zbavovanie sa predsudkov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Zdá sa, že nastal čas vrátiť sa k overeným konzervatívnym pojmom a hodnotám. Jednou z nich je individualisticky chápaná sloboda - občania iba ako jednotlivci majú právo na život, na slobodu a na majetok a sú oprávnení obmedzovať akúkoľvek svojvôľu. Majú právo realizovať svoje sny, smú robiť, čo chcú - pokiaľ neubližujú ostatným, a musia za svoje správanie sa znášať aj dôsledky (pozitívne i negatívne). Takto chápaná sloboda predstavuje politickú, náboženskú i ekonomickú slobodu.

 Ďalšou konzervatívnou hodnotou sú tradícia a poriadok. Ide o zachovanie pozitívnych hodnôt, ktoré sa vytvárali počas stáročí a ktoré viedli k usporiadanej spoločnosti. Je to viera v schopnosť človeka vybudovať spoločnosť rešpektujúcu právo a poriadok. Poriadok v spoločnosti je zasa zárukou všetkých práv a znamená aj povinnosť plniť si určené povinnosti.

SkryťVypnúť reklamu

 Tretím základným pojmom konzervativizmu je právny štát, vláda zákona. Právny poriadok podporuje prosperitu a chráni slobodu. Je nevyhnutné mať jasný a zrozumiteľný právny systém, v ktorom pravidlá platia rovnako pre všetkých. Vláda zákona, nie svojvôľa jednotlivcov, to je jediná cesta ku spravodlivosti a ku prosperite.

 Prirodzenou súčasťou konzervativizmu je aj rešpektovanie "vyššieho princípu", pričom nemusí vždy ísť o presadzovanie náboženských predstáv a princípov. V ľudskom živote a v živote spoločnosti nemôže byť všetko striktne vymedzené iba zákonom, človek sa riadi aj morálkou, platia preň pojmy ako česť, spravodlivosť, cnosť, dobročinnosť, etika, dodržiavanie daného slova a pod. Zákon musí ruka v ruke kráčať s rešpektovaním "vyššieho princípu", pretože bez neho môžu byť aj zákony príčinou nespravodlivosti. Výsledkom zákonov, ktoré nerešpektujú "vyšší princíp", je demoralizácia a úpadok spoločnosti.

Ivan Zuzula

Ivan Zuzula

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Odborne sa takmer celý život zaoberám životným prostredím - v minulosti ako výskumný pracovník, poradca, manažér, podnikateľ, dnes ako vysokoškolský učiteľ. Som presvedčený o tom, že ak chceme Slovensko naozaj posunúť k prosperite, nestačí len kritizovať, musíme ísť s kožou na trh a začať presadzovať riešenia politicky. V roku 2017 som sa preto rozhodol vstúpiť do politiky, v ktorej chcem reprezentovať zásadových a inteligentných ľudí, ktorí žijú rovnako ako ja poctivo a nemajú vo zvyku hrbiť sa. Dnes som predsedom SLOVENSKEJ KONZERVATÍVNEJ STRANY a kandidujem v prezidentských voľbách 2019. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu