Slovenský jazyk obsahuje niekoľko desiatok (resp. stoviek) tisíc slov. Existujú počítačové databázy, ktoré takmer všetky tieto slová obsahujú. Predstavte si program, ktorý sa chce prihlásiť do vášho používateľského konta tak, že skúša po jednom všetky slová, až kým neprejde všetky. Takéto programy existujú a pri dnešnej rýchlosti počítačov je to na slabo zabezpečenej webovej stránke otázkou niekoľkých sekúnd. To znamená, že ak by ste si zvolili heslo ako "mama", "jablko", "internet" alebo "klavesnica", tak nemáte proti takémuto programu šancu. Takéto útoky na používateľské účty nie sú legálne, ale môže byť veľmi ťažké vypátrať útočníka.
Heslá ako "mama123", "pOcItAcXy" alebo smutne preslávené heslo "nbusr123" to útočníkom trochu skomplikujú, ale nie veľmi. O pár minút alebo hodín si môže niekto čítať vašu elektronickú poštu alebo písať namiesto vás vašim priateľom.
Bezpečnejšie heslo by bolo napríklad "tf8w?rc14l.e". Takéto heslo je však veľmi ťažko zapamätateľné. Ak sa nám aj podarí zapamätať si ho, tak ho už asi budeme chcieť používať vo všetkých účtoch. Toto ale tiež nie je bezpečné, pretože (najmä ak sa prihlasujeme z rôznych počítačov) sa môže napríklad stať, že omylom zvolíme v internetovom prehliadači možnosť "Zapamätať si heslo" a ktokoľvek ho potom môže zistiť.
Ideálne by teda bolo používať podobne náročné heslá ako to vyššie uvedené, pričom na každé konto podľa možností nejaké iné. Málokto je však schopný zapamätať si toľko hesiel, ktoré navyše nedávajú žiadny logický zmysel.
Jedným z riešení je napísať si všetky takéto heslá na papier. Potom ale musíme tento papier nosiť stále so sebou a keď ho stratíme, tak sme okamžite o všetky heslá prišli. Okrem toho ak prípadný útočník zistí, že všetky heslá máme napísané, tak určite bude mať niekedy príležitosť nám ho zobrať (napríklad z tašky, peňaženky a podobne). Tento spôsob sa teda neodporúča, rovnako ako sa neodporúča písať si na papier PIN kód platobnej karty :)
Druhým, už trochu lepším, spôsobom je využiť niektorú aplikáciu na ukladanie hesiel. Bežne dostupné aplikácie dokážu vygenerovať náhodné heslo pre každý náš prihlasovací účet osobitne a dokonca po otvorení konkrétnej stránky nás do nášho účtu automaticky prihlásiť. Existujú dokonca varianty, ktoré ukladajú naše heslá (samozrejme zakódované) na nejakom webovom serveri, teda sa môžeme prihlásiť z ľubovoľného počítača. Na použitie takéhoto programu nám stačí jedno centrálne heslo, ktorým odomkneme všetky ostatné. Ak ho však zabudneme, tak opäť sme prišli o všetky heslá.
Teraz si povieme o metóde, na ktorú nepotrebujeme žiadny papier ani program, iba klávesnicu a vlastný rozum. Vymyslíme si nejaké ľahko zapamätateľné heslo pre každú stránku, napríklad na SME blog chceme heslo "blogskúška", na Facebook sa chceme prihlasovať pod heslom "fbskúška". Tieto heslá nie sú veľmi bezpečné, ale veľmi jednoduchým trikom ich môžeme zmeniť. Stačí napríklad pri písaní posunúť prst pri každom písmene o jedno tlačítko napravo. Z "blogskúška" dostávame hneď "n;phdl]4ls". S takýmto heslom si už žiadny útočník len tak ľahko neporadí a zapamätať si ho nie je až taký problém.
Aby sme mohli mať na každú stránku iné heslo a napriek tomu si všetky zapamätali, tak je dobré mať heslo zložené napríklad z nejakého textového reťazca, ktorý sa bude všade opakovať, a z nejakého originálneho pre každú stránku. Tak isto si môžeme vymyslieť vlastný spôsob kódovania hesla. Napríklad môžeme posúvať prst o dve klávesy, resp. napríklad v prvom riadku klávesnice posunieme prst o jeden kláves, v druhom riadku o dve atď.
Takto sa zaobídeme bez akýchkoľvek pomôcok, nemusíme si totiž pamätať konkrétne heslá, iba spôsob, akým sme ich vytvorili. Ten môže byť ale vo všetkých prípadoch rovnaký, takže jeho zapamätanie nie je až taký problém. Okrem toho sa používaním takýchto hesiel chránime aj proti tomu, že niekto sleduje ako heslo zadávame a zapamätá si ho, pretože je pre ostatných podstatne ťažšie zapamätateľné ako bežné slovenské slovo.
Na záver by som chcel ešte pripomenúť, že žiadne heslo nie je stopercentne bezpečné a neuhádnuteľné. Týmto spôsobom sa však šanca na uhádnutie (najmä ak patríme medzi ľudí, ktorí používajú bežné slová ako heslá) výrazne zníži.