Čo je to vlastne štát?
Štát je samovládnuci politický objekt, ktorý má medzinárodne vymedzené a uznané hranice, vlastné obyvateľstvo s predpokladmi žiť tam aj v budúcnosti, usporiadanú ekonomiku, vyvíja hospodársku aktivitu, má predpoklady vykonávať spoločenské procesy ako napríklad vzdelávanie, má možnosti pre rozvoj dopravy, vládu, ktorá zabezpečuje verejné služby a políciu, má štátnu suverenitu, do ktorej nemôže iný štát zasahovať. Štát sa prakticky stáva štátom po uznaní ostatnými štátmi.
Koľko je na svete štátov?
Odpoveď na túto otázku nie je taká jednoduchá, ako by sa mohlo zdať. V rôznych zdrojoch je uvedené, že na svete je 192 štátov, pretože toľko členských štátov má Organizácia spojených národov (OSN). Tento údaj sa však nezdá byť úplne presný, pretože za štát sa medzinárodne považuje aj európsky miništát Vatikán, ktorý však s členstvom v OSN nesúhlasil. Číslo 193 je už reálnejšie, presne toľko štátov uznávajú aj USA. Ďalším štátom, ktorý spĺňa predpoklady nezávislého štátu, ale z politických dôvodov často za štát považovaný nie je, je ázijský štát Taiwan. Ako najpresnejšia sa teda javí odpoveď, že na svete je v súčasnosti 194 štátov. Za štáty sú často nesprávne považované časti iných štátov alebo závislé územia, ktoré však samostatnými štátmi nie sú (napríklad Portoriko, Grónsko, Západná Sahara, ale tiež Anglicko, Škótsko, Wales a Severné Írsko, ktoré sú súčasťou Veľkej Británie).
Ktoré sú najstaršie a ktoré najmladšie štáty?
Určovanie najstarších štátov sveta je dosť zložité, pretože historické pramene sa často líšia a sú neúplné. Za najstarší štát sveta je (z tých, ktoré stále existujú) považované Japonsko, ktorého vznik sa datuje na rok 660 pred naším letopočtom. Na druhé miesto sa radí Čína (221 p. n. l.) a na tretie európsky štát San Marino (301 n. l.). Určenie najmladších štátov je samozrejme podstatne jednoduchšie a jednoznačnejšie. Najmladším štátom je v súčasnosti (prelom rokov 2007 a 2008) Srbsko, ktoré vzniklo dňa 5. júna 2006 rozpadom pôvodného štátu Srbsko a Čierna Hora na dva samostatné štáty. Druhý z nich, Čierna Hora, vyhlásil nezávislosť o dva dni skôr, teda 3. júna 2006, a teda je druhým najmladším štátom. Tretím najmladším štátom je Východný Timor, ktorý sa 20. mája 2002 po referende stal nezávislým od Indonézie. V súčasnosti sa vedú intenzívne rokovania o uznanie nezávislosti Kosova, ktoré by sa v tom prípade stalo ďalším štátom.
Ako vzniká nový štát?
Ako som už spomínal, nový štát vznikne vyhlásením nezávislosti a následne musí byť uznaný ostatnými štátmi sveta. Aby bol uznaný, musí spĺňať isté podmienky, a teda musí mať predpoklady na vlastné riadenie, vznik vlády a samostatnú existenciu. Nové štáty najčastejšie vznikajú osamostatnením istej časti pôvodného štátu za vzniku nového, rozpad štátu na viacej menších alebo vyhlásením nezávislosti bývalých kolónií. Za posledných 20 rokov vzniklo najviac nových štátov rozpadom ZSSR a Juhoslávie, pričom od roku 1990 vzniklo spolu 32 nových štátov.
Aký je rozdiel medzi štátom a národom?
Napriek tomu, že často sú tieto dva pojmy považované za ekvivalentné, je medzi nimi rozdiel. Štát (zameniteľný iba s pojmom krajina) je politický útvar, ktorý je vymedzený presnými hranicami. Národ je zase skupina ľudí, ktorých spája spoločná kultúra, jazyk, dejiny. Z toho je zrejmé, že na území jedného štátu môže žiť aj viac národov, ale tak isto aj jeden národ môže žiť roztrúsený vo viacerých štátoch.