Lepisma Saccharina

ríša: Animalia (živočíchy) - Polycytoza (mnohobunkové) oddelenie: Triblastica (trojlístovce) vývojová vetva: Protostomia (prvoústovce) kmeň: Arthropoda (článkonožce) podkmeň: Insecta (hmyz) trieda: Apterygota (bezkrídly hmyz) rad: Thysanura (švehly)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Lepisma Saccharina alebo pre tých, ktorí nerozumejú - Švehla obyčajná. Dnes vám chcem v skratke predstaviť toto drobné ,,zvieratko", ktoré iste väčšina z vás pozná a možno sa naň konečne budete pozerať inak ako na hnusnú ,,záchodovú rybičku". Mňa zaujala presne z toho istého dôvodu. Keď som bola malá strašne som sa bála chodiť v noci na záchod, lebo som vedela, že sem tam sa tu vyskytujú zvláštne, maličké potvory, ktoré svojím podlhovastým tvarom (vzadu zúženým) nápadne pripomínajú rybky. Strašne rýchlo sa pohybovali ( snažia sa čo najskôr uniknúť pred svetlom) a vždy som sa bála, že mi vylezú na nohy a nebudem sa ich môcť zbaviť. Nebyť môjho záujmu o biológiu, možno by som sa ani nikdy nedozvedela, že to nie sú žiadne parazity, ani nebezpečné príšery. No deti sa zvyknú báť kadečoho ( a hlavne ja)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A teraz viem, že Švehla je prostý, väčšinou neškodný hmyz, žijúci v tme a vo vlhkom prostredí. Patrí do triedy bezkrídleho hmyzu, pretože takisto ako aj Chvostoskoky (Collembola) nemajú krídla a ani ich pôvodne nemali. Ich telo je článkované, pokryté niekoľkými šupinkami striebristej farby, zakončené tromi dlhými štetinami. Z hlavovej časti vyrastajú dve dlhé tykadlá. Ľudovo sa tiež nazývaju ,,strieborné rybičky". Ako som už spomínala, nájdete ich na vlhkých, tmavých miestach, vo vodovodných a odpadových rúrach. Vyhovuje im izbová teplota okolo 20 stupňov. Živia sa plesňami a rôznymi drobnými zvyškami potravy, či omrvinkami. Škodné su len v prípade, že žijú pod tapetmi, pretože požieraju lepidlo pod nimi. Žiju v priemere do troch rokov a samička kladie 2 - 20 vajíčok. Neviem ako vy, ale ja keď som sa dozvedela niečo viac o Švehlách, zmenil sa môj celkový postoj k nim a teraz sa už nebojím v noci ísť na záchod. Dokonca sa teším, že nejakú Švehlu uvidím a dôkladne preskúmam. A ako naschvál som teraz už dlho žiadnu nevidela. No je pre mňa fascinujúce, že keď niečo spoznám a naučím sa o tom niečo viac, zdá sa mi to milé a vôbec nie také hnusné ako pred týmto poznaním. Škoda, že na pavúky zatiaľ tento trik nefunguje.

Ivica Barthová

Ivica Barthová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rada premýšľam, čítam a píšem. Obľubujem prechádzky, cestovanie a prírodu. Sú mi sympatické témy, ktoré sa týkajú minimalizmu, udržateľného spôsobu života a životného prostredia. Milujem varenie, dobré jedlo, jednoduchú módu a interiérový dizajn. A sem tam mám tiež chuť niečo zdieľať do sveta. A aj preto práve čítate tieto riadky. Zoznam autorových rubrík:  Navštívila somMyšlienkyFoto výlety od nefotografky

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu