Ako narástla nezamestnanosť?

Dnes boli uverejnené dáta o evidovanej nezamestnanosti. Za mesiac jún 2020 stúpla podľa dát Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny na 8,2 % a oproti máju tak vzrástla o 0,2 p. b. Ide o nárast z 219 159 nezamestnaných na 225 508.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tlačová správa hovorí o čísle 7,4 %, ale netreba sa nechať zmiasť richterovou mierou nezamestnanosti rátanou iba z "disponibilných" nezamestnaných. Ďalej zohľadňujeme iba reálne, neznížené počty nezamestnaných.

Keď sa pozrieme do minulých rokov, nezamestnanosť na Slovensku postupne klesala, od 15,5 % nezamestnaných v roku 2013 až po 6 % dosiahnutých v minulom roku. Jej výška v marci tohto roku sa pohybovala okolo 6,2 %, čo činí oproti júnovým percentám rozdiel presne 2 percentuálne body. Dnes teda vzrástla na 8,2 %, teda o 55-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najvyššia miera nezamestnanosti tradične prislúcha regiónu Juhoslovenskej kotliny, až 17 %. Nasledovaný je regiónmi dolného a horného Zemplína (14 a 13,6 %). Nad úrovňou 10 percent sú ešte spiššské mestá s 12 % nezamestnanosťou.
Naopak, najnižšiu nezamestnanosť evidujú už tradične Bratislava a jej spádové okresy, 4,6 %, dolné Považie so 4,9 % a stredné Považie s 5,6 %.

Za zmienku stojí aj počet dlhodobo nezamestnaných. Celkovo na Slovensku evidujeme 64 977 ľudí, čo dlhodobo, teda dlhšie ako 12 mesiacov, nie sú súčasťou trhu práce, činí to až 28,8 % všetkých nezamestnaných.
Na regióny s najvyššou nezamestnanosťou pripadá aj najvyššie percento dlhodobo nezamestnaných. V regióne Juhoslovenskej kotliny je to až 45,5 %, v dolnom Zemplíne vysoké percento až 47,7 % a v hornom Zemplíne 39,6 % nezamestnaných. V Bratislavsku je 14,4 % dlhodobo nezamestnaných, na dolnom Považí 8 % a na strednom Považí 15 %. Predpokladáme, že počet dlhodobo nezamestnaných začne výraznejšie rásť.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

V ukazovateli veku najvýraznejší nárast nezamestnanosti oproti marcu badať vo vekovej kategórii 25- až 39-ročných, kde sa zvýšil počet z 59 145 na dnešných 80 694, rovnako aj vo vekovej kategórii 40- až 54-ročných, z 58 621 na súčasných 74 375 nezamestnaných.

Predpokladáme, že v nasledujúcich mesiacoch bude počet nezamestnaných kontinuálne rásť, rizikovými môžu byť najmä pracovníci vracajúci sa zo zahraničia.

Ďalšie údaje môžete nájsť v interaktívnej aplikácii.

Tento článok je súčasťou projektu Politiky zamestnanosti realizovaného Inštitútom zamestnanosti. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu v rámci OP EVS.

SkryťVypnúť reklamu
logo evs
logo evs 
Inštitút zamestnanosti

Inštitút zamestnanosti

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Cieľom Inštitútu zamestnanosti je prezentovať odborné poznatky a ponúkať riešenia z oblasti trhu práce širokej verejnosti a zainteresovaným odborníkom. Inštitút zamestnanosti sa snaží byť nápomocný osobám pôsobiacim v ekonomickom výskume, vzdelávaní a praxi. Viac na: www.iz.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu