reklama

Čo pre pracovný trh znamená BREXIT

Po brexite, ktorý očakávame v Európskej únii a vo Veľkej Británii, nastanú veľké zmeny vo fungovaní spoločného obchodu, pohybu osôb, tovaru či služieb.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

S najväčšou pravdepodobnosťou padá možnosť presťahovať sa za prácou do Spojeného kráľovstva aj s rodinou tak, ako to je možné v krajinách EÚ, pokiaľ ste občanom členského štátu. Zároveň je vysoko pravdepodobné, že budeme stále môcť za určitých podmienok vycestovať do Británie za prácou. Presnú podobu, akú bude mať sada týchto podmienok a pravidiel, je v dnešnej dobe ťažko odhadnúť.

Pri presadení tvrdého brexitu, ktorého prívržencom je súčasný britský premiér Boris Johnson, by nastala veľmi ťažká situácia, či už pre Slovákov pracujúcich v Spojenom kráľovstve, alebo, naopak, pre Britov zamestnaných na Slovensku a v krajinách Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jednou z najdôležitejších oblastí je spoločný obchod so službami, ktorý je už v dnešnej dobe veľmi obmedzený a nemali by nastať z tohto pohľadu výrazné zmeny. Obchod s tovarmi je ďalší dôležitý segment, pri ktorom môžu nastať výraznejšie otrasy, a to v podobe ciel, ktoré by mali byť čo najnižšie, no v najideálnejšom prípade by nemali byť na tovar smerujúci z a do Spojeného kráľovstva zavedené žiadne clá.

Vo Veľkej Británii pracuje v dnešnej dobe približne 90 000 Slovákov, čo je pokles o cca. 10 000 pracujúcich Slovákov, ktorí boli zamestnaní v kráľovstve pred vyhlásením výsledkov referenda. Zároveň klesá počet záujemcov o prácu na ostrovoch zo strany Slovákov. Ďalší faktor, ktorý zapríčiňuje odliv Slovákov z britských ostrovov, je nedostatok pracovných síl v Slovenskej republike.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slováci sa v Británii môžu deliť na tri skupiny. Prvá, sú občania žijúci v kráľovstve vyše 5 rokov, založili si rodiny a neplánujú už návrat domov na Slovensko. Títo občania môžu predstavovať tretinu z celkového počtu slovenských pracujúcich. Ďalšou kategóriou sú obyvatelia žijúci v Spojenom kráľovstve menej ako 5 rokov, ktorých je taktiež približne jedna tretina. Občania tejto kategórie budú pri vážnych problémoch v prípade tvrdého brexitu nútení vrátiť sa domov. Zostáva nám tretina, ktorá sa nachádza niekde medzi týmito dvoma skupinami. Táto posledná kategória občanov zo Slovenska sa rozhodne podľa vzniknutej situácie, o ich ďalšom osude sa rozhodne po ukončenom brexite.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hypotéza nám poukazuje na zaujímavý fakt, a to tú možnosť, že v prípade tvrdého brexitu, resp. stavu podobajúcemu sa takémuto scenáru, sa na Slovensko môže vrátiť cca. 30 000 Slovákov, čo by zatiaľ náš trh práce uvítal.

Slovenské firmy tvrdým brexitom zažijú šťastie v nešťastí, domov sa nám síce repatriuje značná pracovná sila, no zároveň sa zmenší priestor na obchod, keďže zavedením ciel sa čiastočne znemožní obchod s Britániou na úroveň napr. s Marokom. Pozitívnym faktorom zostáva fakt, že typické malé a stredne veľké slovenské firmy nemajú vysoký podiel obchodnej výmeny s ostrovným kráľovstvom. Väčšie nadnárodné koncerny sa postupne pripravujú na možné komplikácie s odchodom Veľkej Británie z európskeho spoločenstva. Ako príklad nám slúži Land Rover, ktorý rozdelí výrobu a časť výroby presunie blízko Trnavy a časť si zachová doma v Británii. Podobnú situáciu zažíva aj Group PSA (Peugeot Citröen), ktorý má časť fabrík v Spojenom kráľovstve a časť v Európskej únii a dokáže sa zariadiť podľa danej situácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Väčší problém ako slovenské firmy budú mať samotné britské podniky, keďže sa budú musieť preorientovať z vývozu na taký široký trh, ako je trh Európskej únie. Britské firmy budú nútené prerozdeliť svoju výrobu a pôsobisko, aby si zachovali svoju konkurencieschopnosť. Takýmto spôsobom budú prinútené, resp. bude eminentným záujmom britských firiem vytvárať pobočky v Európe a týmto Slovensko získava príležitosť. Keďže Slovenská republika sa nachádza v strede Európy, má pomerne lacnú pracovnú silu a národnou menou je euro, má veľmi priaznivé podmienky pre tvorenie takýchto britských pobočiek na Slovensku, čo povedie v súvislosti so starnúcou populáciou v konečnom dôsledku k dopytu po pracovnej sile.

Odchod Veľkej Británie z Európskej únie sa zdá ako neodvrátiteľný fakt, preto bude našou úlohou využiť túto vzniknutú šancu v plnej miere a pokúsiť sa maximalizovať pozitívne vplyvy voči našej ekonomike a zároveň minimalizovať negatíva, ktoré plynú z odchodu Spojeného kráľovstva z európskeho spoločenstva. 

Tento článok je súčasťou projektu Politiky zamestnanosti realizovaného Inštitútom zamestnanosti. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu v rámci OP EVS.

Inštitút zamestnanosti

Inštitút zamestnanosti

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Cieľom Inštitútu zamestnanosti je prezentovať odborné poznatky a ponúkať riešenia z oblasti trhu práce širokej verejnosti a zainteresovaným odborníkom. Inštitút zamestnanosti sa snaží byť nápomocný osobám pôsobiacim v ekonomickom výskume, vzdelávaní a praxi. Viac na: www.iz.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu