reklama

Prečo sú dôležité chránené dielne

Jednou z možností, kde sa môžu naši zdravotne postihnutí spoluobčana zamestnať, je chránená dielňa. Tento inštitút je z pohľadu zákona slabo chránený, a preto sa javí ako veľmi potrebné zlepšiť právnu ochranu týchto podnikov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prvá vec, na ktorú by mala myslieť legislatíva, je zmena údajov na samotnej faktúre, ktorú vystavuje chránená dielňa. Zmena by sa dotýkala toho faktoru, že by bola uvedená suma uplatniteľná ako náhradné plnenie spolu s celkovou sumou za faktúru (napríklad: dodávka koláčov za 300 €, z toho náhradné plnenie je vo výške 150 €). Je povinnosťou chránenej dielne maximalizovať profit z objednávky, a preto maximum náhradného plnenia by predstavovalo sumu mzdových nákladov na jej zdravotne postihnutých pracovníkov tak, aby v ňom už zároveň boli zarátané aj ostatné náklady chránenej dielne na prevádzkovanie činnosti. V konečnom dôsledku by tento stav zodpovedal dvojnásobku vyplatených miezd zamestnancom so zdravotným postihnutím. Takýto systém zjednodušuje možnú kontrolu zo strany úradov iba nahliadnutím do účtovníctva či bankových výpisov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rovnako je vhodné zaviesť kontrolné mechanizmy, ako napríklad v podobe dodržania maxima v náhradnom plnení za určité obdobie. Kontroly samotných náhradných plnení by prebiehali v kratšom období, a to v štvrťročných intervaloch. Pokiaľ by chránená dielňa nedodržiavala nastavené pravidlá a prekročila by nastavené maximum, išlo by o priestupok, ktorý by bol sankcionovaný progresívnou pokutou. Progresívna pokuta znamená, že by záviselo od výšky sumy, ktorou sa prekročí limit. Napríklad do 3 % z prekročenia maxima náhradného plnenia by hrozila len menšia pokuta, ale nad 20 % by mala byť pokuta už vo výške celej navýšenej sumy. Progresívne sankcionovanie znemožní podvodné konanie a umelé vykazovanie a zároveň nemá likvidačné účinky voči chránenej dielni.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súčasné pomery stavajú chránenú dielňu do určitej právnej neistoty, keďže úrad práce môže subjektívne posudzovať platnosť zmlúv, a to dokonca aj spätne. V novom nastavení by úradom práce táto možnosť odpadla a zostala by jej len evidenčná povinnosť a spolupráca so Sociálnou poisťovňou.

Chránená dielňa môže využiť aj ďalší spôsob financovania a nie je odkázaná iba na zazmluvnenie náhradného plnenia. Vzhľadom na vyššie náklady na prácu a nižšiu produktivitu v chránených dielňach sa tento proces premietne do vyšších cien predávaného tovaru. Preto navrhujeme zaviesť systém dotácií a kompenzácií zo strany štátu. Navrhujeme, aby bol chráneným dielňam poskytovaný príspevok vo výške tretiny rozdielu medzi maximom na náhradné plnenie a vyfakturovaným náhradným plnením. Takýto systém povedie k motivácii a k rozšíreniu aktivít chránených dielní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Posledná navrhovaná úprava je v podobe odstránenia nezmyselnej byrokratickej požiadavky zo strany štátu, a to pravidelného vystavovania dokladu o existencii chránenej dielne. Táto požiadavka z úradu práce len zbytočne zaťažuje chránenú dielňu.

Chránené dielne sú niekedy poslednou možnosťou, kde sa môžu uplatniť naši postihnutí občania, a preto má štát povinnosť uľahčiť chod takémuto podniku a nehádzať mu polená pod nohy v podobe byrokracie alebo právnej neistoty.

Tento článok je súčasťou projektu Politiky zamestnanosti realizovaného Inštitútom zamestnanosti. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu v rámci OP EVS.

Inštitút zamestnanosti

Inštitút zamestnanosti

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Cieľom Inštitútu zamestnanosti je prezentovať odborné poznatky a ponúkať riešenia z oblasti trhu práce širokej verejnosti a zainteresovaným odborníkom. Inštitút zamestnanosti sa snaží byť nápomocný osobám pôsobiacim v ekonomickom výskume, vzdelávaní a praxi. Viac na: www.iz.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu