reklama

Sociálny balíček a jeho dopad na verejné financie

Po výmene ministra Kažimíra v kresle ministra financií za ministra Kamenického jestvovali obavy, že v predvolebnom roku sociálny balíček výrazne narastie. Nestalo sa tak, hodnota balíčka zostala na úrovni 500 – 550 miliónov eur.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

V prvom rade je to dobrá správa pre stabilitu verejných financií, na druhej strane sa jednotlivé opatrenia sociálneho balíčka do určitej miery opakujú a niektoré sú nové. Napríklad vianočný príspevok tu bol a tento raz je o niečo zvýšený. Samozrejme, je vec názoru, či má byť zvýšený všetkým alebo iba ľuďom s menším dôchodkom a podobne.

Riziko vzhľadom na nedosiahnutie vyrovnaného rozpočtu sa nenapĺňa z pohľadu toho, že by ho ohrozoval sociálny balíček vo výške, v akej bol deklarovaný. Existujú ale ďalšie faktory, ktoré môžu ohroziť vyrovnaný rozpočet. Nielen vnútorné faktory ohrozujú vyrovnané hospodárenie, ale taktiež aj vonkajšie faktory, ako spomalenie rastu vo svete a hlavne u našich hlavných obchodných partnerov. V našom prípade sú to prioritne Nemecko a Európska únia. Môžu nás ovplyvniť aj turbulencie v cenách ropy a iných surovín. Hrozbou zostáva obchodná vojna medzi USA a Čínou alebo vojnový konflikt vo svete. Pokiaľ sa tieto faktory nenaplnia, vyrovnaný rozpočet by nemal byť v zásade ohrozený.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa pozrieme na opatrenia vlády a v tomto prípade na zníženie daní z príjmu právnických osôb, tak je toto opatrenie určené len pre menšie firmy. Účinnejšie opatrenie by jestvovalo v podobe zníženia daní z príjmu živnostníkov. Podpora živnostníkov takouto formou by bola účinnejšia ako odpustenie niektorých odvodov, čo následne vedie k stavu, že nie sú sociálne poistení na dôchodok.

Benefity zamestnancom boli vládou prisúdené v podobe rôznych rekreačných poukazov a poukazov pre deti. Plusy v dnešnej podobe, resp. v sociálnom balíčku pre obyčajných občanov budú v podobe zníženej DPH na zdravé potraviny, presnejšie na vybraný druh potravín. Pokles cien nebude presne o percento, o aké sa zníži DPH, bude to skôr akýsi kompromis dopytu a ponuky. A je potrebné, aby si spotrebitelia vyžadovali od predajcov zníženie cien. Takýto spôsob je efektívnejší než vysielanie akýchsi cenových hliadok vytvorených z dôchodcov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Treba si uvedomiť, že nakúpené potraviny treba uvariť a pripraviť, preto je vhodnejšie podporiť stravovacie služby zníženou sadzbou DPH. Bolo by to výhodné pre mnohých, či už by dané opatrenie podporilo domáci turizmus alebo zahraničný. Taktiež sa podporí stravovanie v závodných jedálňach a v neposlednom rade by sa znížila cena obedov v sociálnych zariadeniach pre dôchodcov, ale aj na stredných a vysokých školách. Je to efektívny, jednoduchý a viditeľný spôsob zvýhodnenia.

Naša ústava dáva ústavné právo na vzdelanie všetkým deťom. Žiaľ, niektorí rodičia nedosahujú také príjmy, aby mohli zabezpečiť svojmu dieťaťu jednorazové náklady v septembri na začiatku školského roka. V čase, keď sa kupujú školské pomôcky a platia sa poplatky, je návrh na príspevok 100 eur racionálnou voľbou. Ale treba pripomenúť, že všetky deti pri nástupe v septembri do školy potrebujú približne tú istú sumu. Preto je na mieste uvažovať o príspevku všetkým deťom na základnej škole. Samozrejme, takéto opatrenie by malo veľký dopad na verejné financie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri všetkých sociálnych a predvolebných balíčkoch je akékoľvek zasahovanie do balíčkov, či zrušením, či zúžením opatrenia vždy spájané s vysokými politickými nákladmi. To do zhoršujúcej sa makroekonomickej klímy bude naďalej zvyšovať fiškálne riziká, ktoré v spojení so starnutím populácie narastajú.

Tento článok je súčasťou projektu Politiky zamestnanosti realizovaného Inštitútom zamestnanosti. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu v rámci OP EVS.

Inštitút zamestnanosti

Inštitút zamestnanosti

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Cieľom Inštitútu zamestnanosti je prezentovať odborné poznatky a ponúkať riešenia z oblasti trhu práce širokej verejnosti a zainteresovaným odborníkom. Inštitút zamestnanosti sa snaží byť nápomocný osobám pôsobiacim v ekonomickom výskume, vzdelávaní a praxi. Viac na: www.iz.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu