Celá Európa bude nasledovať Grécko

Budúcnosť Európy nie je lichotivá, problémy Grécka sú len symptómom celého európskeho sociálneho systému.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

V roku 1880 Otto von Bismarck, nemecký kancelár, zaviedol veľmi revolučné a štedré sociálne reformy v snahe znížiť politickú prestíž sociálnych demokratov. Jeho stratégia bola tak úspešná, že mu umožnila nielen udržať kontrolu nad volatilnou nemeckou politickou scénou, ale tento model sa stal modelom sociálnej prosperity pre rýchlo sa demokratizujúcu Európu. Tým, že Bismarck dal pracujúcej triede oveľa lepšie podmienky s lepšími platmi, dôchodkami a sociálnym zabezpečením, neutralizoval silnú socialistickú a komunistickú stranu, ktoré hrozili, že sa dostanú k moci.

Keď sa pozrieme späť na vývoj európskej demokracie, je jasné, že Bismarkova taktika zameraná voči socialistom, tu ostala 130 rokov a položila základ viac alebo menej úspešných politických systémov, ktoré momentálne fungujú po celok kontinente. To, čo tieto robí tieto systémy rozdielnymi od tých v USA, sú pevne zakorenené ekonomické a sociálne elity v Európe a a štedré sociálne benefity ponúkané tým, ktorí (v amerických termínoch) nemajú žiadnu ekonomickú a politickú silu. Americký systém je opačný: je viac otvorený ekonomickým a sociálnym outsiderom, čím umožňuje väčšiu dynamiku v štruktúre moci, no chýba mu decentná sociálna sieť. Hoci sa rozdiely za posledné dekády zotreli, USA stále ponúka oveľa menej sociálnych práv a väčšiu mobilitu, pričom Európa ponúka výraznejšie práva a oveľa menšiu sociálnu mobilitu.

Z dlhodobého pohľadu, európsky systém ohrozujú dva previazané problémy: mnoho krajín nie je schopných platiť budúce sociálne dávky, ktorú požaduje Bismarkova stratégia, a pan-európska štruktúra vytvorená politickou a ekonomickou elitou môže byť udržiavaná iba za predpokladu udržiavania vysokej úrovne dávok a ekonomickej bezpečnosti. Veľkosť dlhu takmer všetkých členských krajín a expanzia EU do krajín s nižšou životnou úrovňou sú dnes problémom, avšak tieto problémy sa budú iba prehlbovať.

Hoci štatistika môže byť zavádzajúca a viesť k mylným záverom, v tomto prípade projekcia budúceho populačného rastu a súčasná ekonomická pozícia väčšiny krajín má také negatívne následky, že je ťažké si predstaviť akýkoľvek pozitívny výhľad pre kontinent. Ak by celá Európa mohla nasledovať Nemecko ako exportnú superveľmoc ,predávať produkty s vysokou pridanou hodnotou a budovať obrovskú globálnu pozíciu čistých aktív, existovala by šanca platiť vysoké sociálne dávky. Alebo ak by Európa objavila ropné pole o veľkosti Saudskej Arábie pod Stredozemným morom, potom by to mohlo fungovať.

Predvčerajší národný štrajk vo Francúzsku, kedy sa protestovalo proti odchodu do dôchodku zo 60 rokov na 62 rokov, a ďalšie naplánované v Grécku, sú symptómom európskeho prekliatia – neschopnosti znižovať sociálne zabezpečenie. Ako 67-ročný Američan píšuci toto vo svojom voľnom čase, je mi ľahko povedať „tak to spravte“ – zvýšte vek odchodu do dôchodku a znížte sociálne dávky, avšak moja znalosť politiky a spoločnosti mi hovorí, že to bude veľmi ťažké a sprevádzané politickými nepokojmi. Pokiaľ sa nestane zázrak, tak sa grécka situácia zhorší a ostatné krajiny ho budú nasledovať v niekoľkých ďalších rokoch. Hoci je ťažké predpovedať pohyby mien, jedna vec je jasná: euro s jeho dnešnou štruktúrou nie je mena, ktorá by nahradila dolár.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

John Taylor (FX Concepts)

Ronald Ižip

Ronald Ižip

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonóm, finančný analytik a trochu filozof.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu