Megakasíno – megahlúposť

Na Slovensku momentálne prebieha podpisová akcia proti výstavbe megakasína v Jarovciach. Mnohí si môžu povedať, že to len bigotní a zadubení katolíci zas maľujú čerta na stenu. Primátor Bratislavy je proti, ale tam pravdepodobne tiež fúka vietor z konzervatívneho politického hnutia, ktorého je členom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Výstavba megakasína by mala vadiť všetkým, ktorý ešte majú zdravý rozum. Matematika hovorí v prospech kasína. Ak sa na kasíno pozeráme len cez prizmu ekonomickej výhodnosti, jeho výstavba by mala dostať zelenú. Fakty sú jasné: ľudia dostanú prácu, podporí sa cestovný ruch a s vyšším počtom turistov sa sem dokotúľa aj viac eur, prosperujúce kasíno a prosperujúci zábavný park prinesú prostredníctvom daní viac peniažkov do štátnej kasy. Takto argumentujú zástupcovia investora a nazývajú to racionálnosťou. Ich argumenty sa ťažko dajú vyvrátiť. Nanajvýš by ich bolo možné spochybniť na základe neistej dlhodobej udržateľnosti takýchto ekonomických pozitív.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Existujú však aj argumenty proti a tie sú na strane múdrosti. Spoločnosť nefunguje len na platforme materiálnych statkov, ako nás chcel presvedčiť deduško Marx. Je chorobou dnešnej spoločnosti, že pojem prospešnosť, či dokonca pojem hodnota sa stotožňuje s pojmom ekonomická prospešnosť, výhodnosť. Aj ľudské vzťahy sú poznačené procesom „financializácie", ktorej hlavným meradlom je osobný úžitok. Proti ekonomickej výhodnosti megakasína stojí jeho ťažko popierateľná nevýhodnosť, ba škodlivosť pre spoločnosť v otázke morálky. Ak má byť kasíno ziskové, ľudia musia viac prehrávať ako vyhrávať, no prehraté peniaze budú chýbať napr. v rodinách hráča. Do kasína nechodia len ľudia, ktorí nevedia, čo robiť s peniazmi. Návštevníkmi sú i ľudia, ktorí podľahli hazardu. Ten sa pre nich stal drogou, ničí život samotných hráčov i ich rodín.

SkryťVypnúť reklamu

Akákoľvek závislosť prináša zo sebou len zlo, úpadok človeka - závislosť na automatoch či hazardných hrách nie je výnimkou. Legalizácia predaja drog v obchodoch by tiež zvýšila príjmy štátnej pokladnice, no škodlivosť drog pre človeka je dokázaná a návrh takejto legalizácie by si nenašiel širšiu podporu práve z dôvodu nebezpečných následkov pre spoločnosť. Nebezpečné následky majú však aj hazardné hry. Závislosť a následný rozvrat života jednotlivca i rodiny už boli spomenuté. Podpora hazardných hier je podporou nezdravej ľudskej túžby zbohatnúť rýchlo a bez námahy. Tak sa devalvuje hodnota práce, kým hodnota bohatstva sa zvyšuje. Zasiahnutá nie je len hodnota práce, ale prevracia sa systém hodnôt, resp. udržiava sa už prevrátený. Na vrchu stojí ekonomická výhodnosť, pričom hodnota človeka je odsúvaná na nižšie a nižšie priečky. Podpora výstavby megakasína by bola signálom, že peniaze stoja vyššie ako dobro človeka, také nevyhnutné pre dobro celej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Dovolím si použiť prirovnanie, ktoré, samozrejme, nevystihuje problém úplne. Podporovatelia megakasína sa podobajú surferovi, ktorý je na mori a práve sa začína viesť na veľmi silnej vlne, ktorá sa valí k pobrežiu a nadobúda charakter tsunami. Jediné, na čo myslí, je pôžitok, ktorý bude mať z jazdy na silnej a rýchlej vlne. Obrovská sila pod hladinou ho netrápi. Hlavne, že bude mať z toho krátkodobý prospech. Ničivé následky nárazu vlny na pobrežie sú druhoradé.

Ničivá sila prevádzkovania megakasína by nemala byť prehliadaná pre vidinu ekonomickej výhodnosti.

Pavel Izrael

Pavel Izrael

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Šťastne ženatý, s úctou voči múdrosti a pravde, vedomý si potreby stále sa niečomu učiť, veriaci v Boha, fanúšik dobrého vína a kávy, normálny chlap, čo si rád zahrá futbal, chlap, čo by sa rád naučil hrať na fujare, s množstvom nápadov, no nie vždy s dostatkom energie a vytrvalosti. Taký normálny nedokonalý človek. Zoznam autorových rubrík:  RodinaMédiáPolitikaSpravodajstvoKatolícka cirkevSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu