Dôvody
Ak by bol na Slovensku väčšinový volebný systém (z každého okresu 1 poslanec za stranu, ktorá v danom okrese mala najviac voličov), v parlamente by boli zastúpené len tri strany: Smer (60 poslancov), SDKÚ-DS (10 poslancov), SMK (9 poslancov). Teda, Smer spolu s SDKÚ-DS pokrývajú takmer celé Slovensko - tak mestá ako aj vidiek (pozri mapu s výsledkami). Strany SNS, ĽS-HZDS a KDH nie sú reprezentatívne pre žiaden okres na Slovensku.
Politici by vyslali jasný signál, že súčasnosť a budúcnosť Slovenska je pre nich dôležitejšia ako osobná antipatia niektorých jedincov, z ktorej pramení kritika a nezáujem ľudí o veci verejné. Po prvom kole rokovaní totiž Smer ukázal, že je v zásade ochotný dohodnúť sa s každým. Ak našiel spoločnú reč o programe s SMK či KDH, určite by to dokázal aj s SDKÚ-DS. To, čo ich najviac rozdeľuje, sú osobné spory.
Prečo by do toho mal ísť Smer:
Hlavné tézy Smeru pred voľbami o prípadnej povolebnej koalícii boli:
vláda s čo najmenším počtom strán: SDKÚ-DS spĺňa (ako jediná!)
vláda medzinárodne akceptovaná: SDKÚ-DS spĺňa (nespĺňajú ĽS-HZDS a najmä SNS)
zmiešaná z bývalej koalície a opozície: SDKÚ-DS spĺňa (nespĺňa koalícia s ĽS-HZDS + SNS)
Smer by sa vyprofiloval ako "rozumná" strana, vyvážil by tak argumenty svojich kritikov, že je populistická, štvavá alebo autokratická strana. Nebol by hádzaný do jedného koša s ĽS-HZDS a SNS. Získal by pre seba a svoju vládu uznanie zahraničia.
Pre budúce voľby by si Smer pripravil vynikajúcu pozíciu, keďže Slovensko by pravdepodobne malo dlhodobé výborné makroekonomické výsledky a tiež by sa zlepšila sociálna situácia väčšiny ľudí. Získal by pre seba trochu slávy z reforiem SDKÚ-DS a zároveň sympatie za ľudský prístup.
Prečo by do toho mala ísť SDKÚ-DS:
SDKÚ-DS by vo vláde so Smerom získala minimálne toľko kresiel vo vláde ako keby sa spojila s SMK, ĽS-HZDS a KDH. Navyše by sa vyhla konfliktom s KDH a ĽS-HZDS (a problémom z ich prípadných vnútorných rozkolov) tak pri formovaní koalície ako aj počas vládnutia. Nie je až také zrejmé, že by musela programovo ustúpiť viac v koalícii so Smerom ako s pravicovými stranami.
Dôsledky
Z programovej dohody Smeru s SDKÚ-DS by mohla vyjsť veľmi kvalitná a stabilná vláda, zameraný na dlhodobo-udržateľný rozvoj Slovenska s rozumne naformulovanou sociálnou podporou. Samozrejme, Smer by musel pochopiť, že so svojimi 30% nemôže chcieť otočiť smerovanie Slovenska o 180 stupňov, keďže 70% ľudí sa vyjadrilo, že v princípe nechcú rušiť uskutočnené reformy. SDKÚ-DS by zas musela uznať, že nemôže ignorovať sociálne slabšie vrstvy.
K takémuto programu by sa pridala aj SMK (hoci by nebola vo vláde), vo väčšine otázok tiež ĽS-HZDS. Už menej by takýto program pravdepodobne vyhovoval KDH a najmä SNS, ktorých politika je postavená na úplne iných základoch. Každopádne, mohol by to byť najrozumnejší program aký súčasné strany dokážu vyprodukovať.
PS: Tento článok obsahuje úvahy autora, sledujúceho politické dianie zo zahraničia, a teda nie detailne, ale snáď s nadhľadom.. V diskusii uvítam argumenty proti takejto koalícii, čím tento článok poskytne oba názorové póly.