
Za jeho domovinu sa však nesprávne označujeje Čína a Japonsko, kde tvorí bežnú súčasť parkov a sadov. Najstaršie záznamy o tomto pamätníku dinosaurov pochádzajú z čínskych rukopisoch zo 7. a 8. storočia. Pre Európu ho objavil lekár holandského vyslanectva v Nagasaki v roku 1690. Do Európy bolo prvý krát dovezené v roku 1727 a v roku 1730 bolo vysadené v Botanickej záhrade Ultrecht, Holandsko. Neskôr sa rozšíril na územie takmer celej Európy . V roku 1784 ginko previezli aj do USA, kde je obľúbenou súčasťou parkov. Európsky lekári sa mu však s plnou vážnosťou začali venovať až v 19. storočí a jeho výskum sa začal až pred štyridsiatimi rokmi.
Nájdené skameneliny však dokazujú, že pred 150 - 200 miliónmi rokov boli ginkovité rastliny rozšírené po celom svete. Boli nájdené na mnohých miestach Európy, Ázie, Severnej Ameriky a dokonca aj Grónska. Jediným ich zástupcom , ktorý ako druh prežil dodnes , je Ginko dvojlaločné. Ginko bolo neodmysliteľnou súčasťou záhrad chrámov a posvätných miest v Japonsku, Číne a Korei. Slávny nemecký básnik Johan Wolfgang Goethe o ňom napísal báseň, preto ho v Nemecku poznajú aj pod menom Goetheho strom.
Stal sa symbolom symbiózy, dlhovekosti a silnej imunity, nazývaný tiež živá fosília.
Jeho pestovanie je jednoduché, dá sa pestovať v parku, záhrade, ale aj vo vhodnom kvetináči na balkóne. Jeho pestovaním a zaradením jeho listov do nášho jedálnička, sa poistíme pred zbytočným užívaním liekov v staršom veku. Za priaznivých podmienok dorastá do výšky 40 m a dožíva sa viac ako 2000 rokov. Ak chceme mať aj úrodu plodov, musí byť blízko seba vysadených viac stromov, pretože stromy ginka sú jednopohlavné. Pri dnešnom znečistenom ovzduší je vhodnou voľbou výsadby parkov, pretože je vzorom odolnosti voči škodcom, hubovým chorobám a tiež priemyselným exhalátom. Stromy ginka dokonca prežili aj atómový výbuch v Hirošime 6.8.1945. Ginko je hádam jediný strom, na ktorom by ste márne hľadali parazitujúce imelo. Napriek tomu, že na liečbu mnohých ochorení používame listy, je ginko zaradzované medzi ihličnany, presnejšie je jediným preživším druhom zo skupiny rastlín primitívnejšej ako ihličnany.
Uplatnenie Ginka dvojlaločného
- zlepšuje zásobovanie mozgu krvou
- zlepšuje odolnosť mozgových tkanív pri nedostatku kyslíka
- napomáha tvorbe nových buniek
- zlepšuje pamäť, pomáha pri učení
- lieči ochorenia súvisiace s mozgom napr. zmätenosť, závraty, poruchy koncentrácie
- má blahodarný účinok na duševnú výkonnosť
- Alzheimerova choroba - je prevenciou a môže spomaliť priebeh
- prevencia pred infarktom, mozgovou príhodou a rakovinou
- pomáha odstraňovať depresie a úzkostné stavy
- uľavuje od bolesti hlavy
- odstraňuje hučanie v ušiach a zabraňuje zhoršovaniu sluchu
- rieši očné problémy v súvislosti s cukrovkou
- stimuluje látkovú výmenu
- rozširuje cievy a zlepšuje elasticitu ciev
- zlepšuje prekrvenie končatín
- odstraňuje lýtkové kŕče
- je silným antioxidantom, teda efektívne pôsobí na regeneráciu buniek a viaže škodlivé voľné radikály
- rieši poruchy potencie spôsobené zlým prekrvením
- je prevenciou zrážania krvi
- má antibakteriálny a antivírusový účinok
- lepším prekrvením napomáha liečbe artritídy a reumatizmu
- chráni organizmus pred účinkami znečisteného ovzdušia
- zlepšuje imunitu
- pomáha liečiť astmu, bronchitídu a rôzne alergické ochorenia
Možné vedľajšie účinky
Preparáty z ginka by sa nemali užívať súbežne s liekmi na riedenie a proti zrážaniu krvi , vhodnejšie by bolo tieto ginkom nahradiť. Pred plánovanou operáciou je vhodné užívanie preparátov ginka prerušiť, pretože jeho pravidelné užívanie spôsobí nižšiu zrážanlivosť krvi.
Pri príprave čaju postupujeme ako pri ostatných bežných bylinkách . Plnú čajovú lyžičku nasekaných listov zalejeme vriacou vodou, lúhujeme 5 minút, scedíme a pijeme bez cukru. Môžeme si pripraviť aj ginkovú tinktúru z čerstvých listov - nadrobno nasekané listy ginka dáme do vhodnej sklenenej nádoby a zalejeme bielou pálenkou v množstve, aby asi o ¼ prekrývala výšku vrstvy listov. Necháme 4-6 týždňov stáť, občas pretrasieme. Precedíme a berieme jednu lyžičku dvakrát denne pol hodiny pred jedlom. Ak použijeme sušené listy z lekárne, potom dávkujeme 100 g na 1 l pálenky. Ďalej je postup rovnaký.