
Účinná je celá rastlina a zberajú sa kvety, plody a listy. Kým listy sa zberajú počas celého vegetačného obdobia, semená sa zberajú s celou hlavičkou kvetu, keď sú ešte sčasti kvetom , ale sčasti už semenom z rána za rosy. Nepoužíva sa iba koreň.
V súčasnosti sa mimo uplatnenia v kuchyni ako korenina, uplatňuje pri liečbe nadmernej plynatosti, kedy uľahčuje ich odvádzanie z tela, pri nechutenstve a mamičkám tiež napomáha pri tvorbe mlieka. Keďže kôpor pôsobí na nervovú sústavu upokojujúco a jeho zložky preniknú aj do mlieka, bábätka tak budú pokojnejšie. Na tento účel môžeme v lete používať aj čerstvú vňať, alebo jej zápar. Ľudia trpiaci nespavosťou si z neho môžu robiť večer pred spaním zápar. Napomáha tiež pri odvádzaní vody z tela, pôsobí na rozširovanie ciev a tým následne znižuje krvný tlak a kŕče v cievach. Významne tak môže byť nápomocný pri migrenóznych bolestiach.Nesmieme tiež zabúdať na jeho pomoc pri zahlienení, žalúdočných a črevných bolestiach, pokazenom žalúdku či detskej kolike.
Pri príprave čaju sa na šálku vriacej vody pridá polievková lyžica semien, lúhuje sa 8-10 minút a ešte teplý sa pije pol hodiny pred jedlom. U deti dávku semien znížime na kávovú lyžičku.
Kôprom môžeme nahradiť rascu, fenykel a oregano.
O jeho využití v kuchyni je v knihách ale aj na internete nepreberné množstvo receptov.
.