Kôpor voňavý

Táto aromatická rastlina, ktorú dnes mnohí zaradzujú ku koreninám, bola kedysi významnou liečivou, ba až kúzelnou  rastlinou. Názory na jej pôvodný výskyt sa rôznia. Niektorí autori uvádzajú ako jej domovinu oblasť východného Stredozemia a západnej Ázie, iní ako oblasť jej pôvodného výskytu uvádzajú Severnú Európu a Rusko. Podľa povier kôpor zaháňal démonov . V starom Ríme si výťažkami z kôpru gladiátori pred zápasom natierali svaly, aby boli silnejší. Neskôr tieto praktiky prevzali atléti a posilňovali si ním svalstvo rúk a nôh. Zmienku o účinkoch kôpru nájdeme aj v Novom zákone , kde je odporúčaný na rozširovanie ciev a proti bolesti hlavy. Zmienky o jeho používaní pri bolestiach hlavy a proti kašľu sa nachádzajú aj v záznamoch starého Egypta a Antiky. Od 9 . storočia je kôpor rozšírený po celej Európe.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Účinná je celá rastlina a zberajú sa kvety, plody a listy. Kým listy sa zberajú počas celého vegetačného obdobia, semená sa zberajú s celou hlavičkou kvetu, keď sú ešte sčasti kvetom , ale sčasti už semenom z rána za rosy. Nepoužíva sa iba koreň.

V súčasnosti sa mimo uplatnenia v kuchyni ako korenina, uplatňuje pri liečbe nadmernej plynatosti, kedy uľahčuje ich odvádzanie z tela, pri nechutenstve a mamičkám tiež napomáha pri tvorbe mlieka. Keďže kôpor pôsobí na nervovú sústavu upokojujúco a jeho zložky preniknú aj do mlieka, bábätka tak budú pokojnejšie. Na tento účel môžeme v lete používať aj čerstvú vňať, alebo jej zápar. Ľudia trpiaci nespavosťou si z neho môžu robiť večer pred spaním zápar. Napomáha tiež pri odvádzaní vody z tela, pôsobí na rozširovanie ciev a tým následne znižuje krvný tlak a kŕče v cievach. Významne tak môže byť nápomocný pri migrenóznych bolestiach.Nesmieme tiež zabúdať na jeho pomoc pri zahlienení, žalúdočných a črevných bolestiach, pokazenom žalúdku či detskej kolike.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri príprave čaju sa na šálku vriacej vody pridá polievková lyžica semien, lúhuje sa 8-10 minút a ešte teplý sa pije pol hodiny pred jedlom. U deti dávku semien znížime na kávovú lyžičku.

Kôprom môžeme nahradiť rascu, fenykel a oregano.

O jeho využití v kuchyni je v knihách ale aj na internete nepreberné množstvo receptov.

.

Vlasta Jakubecová

Vlasta Jakubecová

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Som jednou z tých, ktorí si myslia , že využitím darov prírody,môžeme byť zdravší. Zoznam autorových rubrík:  FytoterapiaPoviedkyNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu