
Po vydaní prvej knihy od Marie Trebenovej - Zdravie z božej lekárne, som medzi známymi zaregistrovala veľký záujem o túto rastlinu. Bohužiaľ sa vtedy prejavila veľká neznalosť našej flóry. Nikto si totiž poriadne neprečítal popis puškvorca. Jeho základným poznávacím znamením je trojhranná stonka, ale tú si nikto nevšímal. Za orientačné v jeho hľadaní považovali jeho mečovité listy a zamieňali si ho s trstinou. Obidve rastliny majú rovnaké požiadavky pre svoj rast - teplú stojatú bahnitú vodu, ale úplne iné využite. Trstina mala v minulosti technické využitie. Robili sa z nej rozličné košíky do domácnosti, ale používala sa aj v stavebníctve. V jednopodlažných domoch sa ešte do sedemdesiatych rokoch 20. storočia nerobili betónové stropy, ale strop bol z drevených hrád, zdola aj zhora obitých doskami. Aby sa strop v izbe mohol omietnuť , pribíjala sa na dosky tzv. trstenica - stebla trsti zviazané do koberca.
Naopak puškvorec je významná zbraň v onkológii, kedy treba rátať s dlhodobým užívaním. Na liečbu sa používa iba podzemok, ktorý zberáme skoro na jar, alebo neskoro v jeseni. Toto pravidlo sa musí dodržiavať u všetkých koreňov byliniek, pretože vtedy je v nich najviac liečivých látok. Pri zbere však musíme myslieť aj na budúcnosť a tenké časti koreňov, ktoré by sme nezužitkovali, odrežeme a zasadíme na pôvodné miesto. Koreň umyjeme a podľa potreby olúpeme, pričom aj lupiny môžeme usušiť a použiť na čaj. Lúpaný koreň sa odporúča žuť surový fajčiarom, pomôže im to zbaviť sa tohto zlozvyku a zároveň si posilnia oslabené pľúca. Nedá sa však používať vo väčších množstvách , ani dlhodobo, lebo môže spôsobovať vracanie.
Puškvorec je nápomocný pri všetkých ochoreniach tráviaceho ústrojenstva, žliaz, pri nadmernom zahlienení organizmu, chudokrvnosti a pri slabej látkovej výmene. Ľudia, ktorí naoko bez dôvodu strácajú na váhe , by mali pravidelne piť čaj z puškvorca. Odstraňuje totiž nechuť do jedla, stabilizuje množstvo žalúdočnej kyseliny, lieči hnačky, regeneruje poškodené obličky a celkovo prečisťuje telo. V dávnejších dobách sa z puškvorcového koreňa vyrábal žalúdočný likér a aj dnes tvorí zložku niektorých žalúdočných kvapiek. Pomáha deťom , ktoré musia dodržiavať bezlepkovú diétu. Pôsobí antidepresívne, tlmí astmatické záchvaty a posilňuje po chemoterapii. Môžeme robiť zápar alebo macerát. Na zápar použime 2 čajové lyžičky a na macerát jednu na 2,5dcl vody.
Prichádza zima a veľmi ľahko môžeme prísť k omrzlinám. Vtedy nám môže pomôcť kúpeľ z puškvorca. Najprv 8 hodín sušený koreň macerujeme, potom zmes zahrejeme k bodu varu , necháme 5 minút lúhovať a scedíme. Po ochladení ponoríme do kúpeľa poškodené končatiny na 20 minút. Žiadny kúpeľ by nemal trvať dlhšie. Výluh pripravujeme v pomere 200 g sušeného koreňa na 5 litrov vody. Tento kúpeľ sa dá ohriať a použiť viackrát. Môžeme z neho tiež urobiť kúpeľ pre slabé deti, kedy základ pripravíme rovnako ako na omrzliny, ale vlejeme ho do kúpeľa. Ak nepoužijeme žiadny šampón ani mydlo, aj táto voda sa dá použiť na druhý deň. Pomáha tiež pri liečbe zle hojacich sa rán.
Koreň puškvorca sa používa aj vo veterinárnej liečbe a jeho listy ba mali odpudzovať myši.
Nežiaduce vedľajšie účinky neboli zaznamenané.
Zdroj - internet