Bratislava mesto divov

Písmo: A- | A+

Zatiaľ čo v nemocnici v Nových Zámkoch dostaneme na večeru neolúpaný kaleráb, v Piešťanoch vystúpila česká skupina Kabát,  tak Bratislava sa (opäť) oboznamuje s piatkovým otvorením hradieb. Opäť a nanovo. Foto článku: Karol Srnec

Istotne si väčšina pamätá minuloročné otvorenie hradieb Bratislavským Okrášľovacím Spolkom (BOS), bývalým vedením mesta, organizáciou cestovného ruchu Bratislava Tourist Board a taktiež Generálnym Investorom Bratislavy (GIB). Otvoreniu a sprístupneniu hradieb predchádzalo niekoľko dobrovoľníckych aktivít, ktoré boli cielené na odstránenie náletovej zelene a úpravu okolia. S dobrovoľníkmi z radov členov BOS spolupracovali tiež iní nadšenci a dobrovoľníci, opakovane pomáhalo OZ ESN Bratislava so študentmi erazmu a členovia (vystupujúcich) šermiarskych skupín Templári z hradu Bagras a Fringia. Niečo sa podarilo, niečo nie, ale pravda je taká, že hradby boli otvorené denne. Víkendový program počas celého leta naplnili vystúpenia (už vyššie spomínaných) šermiarskych skupín, swingové večery s B-Swing a rôzne iné podujatia na podporu kultúrneho života v Bratislave (Slovanský deň, Októberfest, Vianočné trhy...). Ukázalo sa, že ulička má obrovský potenciál, a to si všimlo aj terajšie vedenie mesta. Po vypršaní zmluvy s BOS bolo možné sa ihneď pustiť do lokálpatriotného návrhu s obnovou hradieb. Vedenie spolu s GIB-om predstavili návrhy a začali s obnovou, na ktoré BOS nemalo minulý rok kapacity. Taktiež sa tu organizujú a budú organizovať zaujímavé podujatia. Okrem nich sa našlo aj využitie pre Vtáčiu baštu a menšiu vežičku. Slúžiť majú ako múzeum zbraní a knižnica. Je pekné sa pozerať, že si mesto spomenulo na to, ako môže niečo fungovať a s podobným - zabehnutým systémom to aj využiť. 

Smutné je iba to, že vedenie pomaly zabudlo na iniciatívu zpred roka, keď sa hradby otvárali prvý krát po 13-tich rokoch. BOS malo šancu dozvedieť sa o znovuotvorení iba z médií. Samotné poďakovanie neprišlo či už k nim, alebo radu iných dobrovoľníkov, ktorí sa snažili skultúrniť atraktívny ale nevyužitý priestor. Časom si spomenul aspoň primátor mesta Ivo Nesrovnal a pri piatkovom otvorení poďakoval (čo sa však nedá povedať o námestníčke Ivete Plšekovej, ktorá na propagáciu naplno využíva elektronickú časť svojich novín Petržalčan). 

Samozrejme na túto situáciu začala reagovať aj verejnosť na sociálnych sieťach. Ich reakcie (vo väčšine prípadov) boli vypovedané a pri jednej z nich admin FB stránky magistrátu odpovedal veľmi zaujímavým slovíčkom „zodpovednosť“

Obrázok blogu
(zdroj: Zdroj: Bratislava - Magistrát hlavného mesta SR (FB))

Áno je úžasné, že mesto prebralo zodpovednosť, ale kiežby sme tú zodpovednosť mohli vidieť aj inde, napr. na miestach, kde to vôbec nefunguje.

Takže hradby sú znova otvorené a my (verejnosť) sa tešíme, že je opäť možné prejsť sa po tejto nádhernej uličke z centra mesta smerom na hrad. Zaujímavé bude sledovať, či sa pri ďalších komunálnych voľbách opäť hradby objavia. Tak či tak ide o dobrý ťah a hlavne zrealizovaný.

Ale čo by to bolo za mesto divov, kebyže sa tu hovorilo iba o téme mestských hradieb. Bratislava je plná zaujímavostí, pri ktorých sa môže jednotlivec spropagovať. Mimo aféry zrušeného komunitného priestoru na „Šafku“ je v dnešnej dobe IN odfotiť sa s novými košmi na Obchodnej ulici. Pritom by malo byť samozrejmosťou, aby sa počet košov na najfrekventovanejšej ulici zvýšil. Ako vážne? Kde je možné vidieť takúto anomáliu? Kebyže sú tie koše plné, môžeme rovno povedať, že sa odpad fotí s odpadom. Koše však nie sú všetko. V poslednej dobe napr. starostu mestskej časti Nové mesto trápi to, že videl šváby v tržnici na Trnavskom mýte (áno to je ten najzávažnejší problém). Pevne verím, že sa podarilo všetkých švábov chytiť a vypočuť, aby bolo možné zistiť kto ich tam vpustil... Stanica je už otrepaná pesnička s ktorou pohnú asi len kolotočiari.

Aby som však nekrivdil iba vedeniu, určite treba spomenúť aj samotných ľudí nášho mesta. Tí majú za úlohu buď niečo zničiť, ukradnúť, alebo znehodnotiť posprejovaním. Nedeje sa to len tu, ale vidieť to na mnohých miestach, a preto sa ani nedivím, ak si niekto povie, že tá slovenská nátura sa odzrkadľuje v ich hlavnom meste.

P.S. O slávnostnom otvorení napriek svojím kapacitám prezentovala iba novo založená fanpejdž Bratislavské mestské hradby.

Skryť Zatvoriť reklamu