Hlavné mesto zákazu

Regulácia otváracích hodín, STOP hazardu a zákaz používania zábavnej pyrotechniky patrili k hlavným témam, ktorými sa mestskí a miestni poslanci v roku 2016 zaoberali.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Počas regulácie otváracích hodín podnikov v Starom Meste nešlo ani tak o celoplošný zákaz. Vedenie mestskej časti predstavilo zóny v ktorých podniky boli rozdelené do viacerých zón. Našťastie život v centre mesta pokračuje naďalej. O všetko sa postarala verejnosť, ktorá dala jasne najavo svoj nesúhlas.

Ostatné zákazy sú však celoplošné. Prvý z nich, týkajúci sa hazardu rieši iniciatíva Bratislava proti hazardu, ktorá dlhú dobu poukazuje na všetky negatíva herní. Vďaka ich snahe sa podarilo vyzbierať viac ako 136 000 podpisov! Napriek viacerým obštrukciám a prekážkam sa im podarilo dotlačiť všetko k zdarnému koncu. Teraz to bude už čisto v rukách mestských poslancov. Tí zajtra budú hlasovať o konci herní v Bratislave. Je to veľmi dobrý krok a pevne verím, že ho podporia všetci do jedného. Herne by mali zmiznúť z obytných budov a ich blízkosti. Koniec nastane aj pre hracie automaty v krčmách. Jediný spôsob hrania by mal ostať umožnený, iba v kasínach. Ich počet je menší a vďaka tvrdším podmienkam je pravdepodobnejšie, že sa tam nebudú vyskytovať patologický hráči. Už vopred gratulujem iniciatíve za boj, ktorý zviedli do zdarného konca, ktorý už poslanci iba potvrdia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre mňa však bolo najviac prekvapivé prijatie všeobecného záväzného nariadenia (VZN) o zákaze zábavnej pyrotechniky. Samotný zákaz fungoval už od roku 1999, no tentokrát prešiel miernym „vylepšením“. Novoprijaté VZN obsahuje zmenu, ktorou sa ruší aj posledná výnimka, a tou je používanie zábavnej pyrotechniky F2 a F3 počas Silvestra (osláv Nové roka). Z dôvodu zlepšenia situácie pre domácich miláčikov môžeme tento krok považovať za oprávnený. Ale muselo to zájsť tak ďaleko? Riešilo sa to iba v druhej polovici roku 2016. Dá sa to považovať za skutočne potrebné? Ako psičkár, alebo majiteľ domáceho miláčika, by som bol možno za, ale stopercentný súhlas by to nebol. Silvester tu máme raz do roka. Samotné oslavy spojené s prípitkom, alebo ohňostrojom je niečo bez čoho si viacerí nevieme 31. december ani len predstaviť. Preto by som bol radšej, ak by sa výnimka vrátila a nočné hodiny z 31.12. na 1.1. patrili tzv. vizuálnej šou. Úplný zákaz predsa neobmedzí a nezmrazí obchodníkom možnosť predávať a distribuovať zábavnú pyrotechniku.

SkryťVypnúť reklamu

Ale, aby som bol viac konkrétny prečo mi trochu vadí toto VZN...

Zábavná pyrotechnika je napriek zákonnému deleniu nevhodne kategorizovaná. Do skupiny 2 (F2) sa evidujú druhy ako napr. rímske sviece, farebné dymy, gejzíry, rotujúce slnká, petardy a delobuchy. Tie sú v hladine zvuku a vo vizuálnom efekte v rámci svojej kategórie rozdielne. Kvôli tomu sa úplne obmedzujú menšie ohňostroje, poprípade organizovanie rodinných osláv a oslavy Nového roka. Napriek tomu, že mesto so samotným predajom nemôže nič urobiť, muselo by prejsť k radikálnejším riešeniam, ako sú zvýšené policajné hliadky a pravidelné udeľovanie pokút, ktoré môžu predstavovať sumu do 500 eur. Pokuta sa nedá ľahko vymáhať, pretože dokázať samotný akt je ešte ťažšie (Dotyčnému trvá najviac minútu niečo vybúchať. Polícia za taký čas nestihne ani naštartovať.). Taktiež vandalizmus v podobe nevhodného odpaľovania delobuchov a petárd, a ani kroky v súčasnom VZN nemusia ovplyvniť ich využitie z dôvodu umožneného predaja. Práve vandalizmus je dôvodom prečo ľudia považujú zábavnú pyrotechniku za nevhodnú. No bohužiaľ je to s viacerými prípadmi tak. Ak by sa vedeli ľudia správať možno by k takémuto zákazu ani neprišlo. F2 a F3 pritom nepredstavujú až takú zvukovú záťaž, ak zoberieme do úvahy, že by sa zakázali iba petardy. F2 totiž okrem rímskych sviec a petárd zastrešuje aj prskavky nad 40cm, alebo niektoré druhy fontánok. F3 je zas doplnok bez, ktorého by ani väčšie ohňostroje nemali taký šmrnc. Je preto zrejme, že na Silvestra už počas platnosti VZN sa potvrdzuje názor niektorých ľudí, ale aj odborníkov z brandže, že na polnočný ohňostroj organizovaným hl. mestom bola použitá aj kategória F3. V rámci hľadania nejakých možností používania zábavnej pyrotechniky počas Silvestra, som si dovolil vypracovať menší návrh na úpravu platného VZN:

SkryťVypnúť reklamu

Návrh na úpravu VZN hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

č. 9/2016

z 29.09.2016

o používaní pyrotechnických výrobkov na území hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Všeobecné záväzné nariadenie o používaní pyrotechnických výrobkov na území hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy nadobudlo účinnosť 1. novembra 2016. Z dôvodu ochrany verejného poriadku bolo vydané VZN už v roku 1999, kde však neboli presne kategorizované výrobky, ale iba rozpísané ako pyrotechnické predmety na zábavné účely. Napriek pár chýbam pôvodne VZN malo jasný bod pri ktorom sa udeľuje výnimka používania zábavnej pyrotechniky. Išlo o oslavy Nového roka (Silvester). Výnimka trvala od 31. decembra 18:00h do 1. januára 3:00h. Po prezretí viacerých návrhov VZN v iných mestách na Slovensku som dospel k názoru, že napriek celoročnému zákazu používania zábavnej pyrotechniky, by malo hlavné mesto SR Bratislava v niektorých prípadoch udeliť výnimku. Z toho dôvodu prosím poslancov Mestského zastupiteľstva mesta Bratislava o zapracovanie troch výnimiek do súčasného platného VZN k § 2:

SkryťVypnúť reklamu

„Používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3 na území hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy je z dôvodu ochrany verejného poriadku zakázané“ ... okrem stanovených výnimiek, ktoré sú:

- 31. december od 22:00 do 1. januára do 3:00h 

- podujatia organizované a spoluorganizované mestom Bratislava, kde je používanie pyrotechnicky súčasťou podujatia*

- kultúrne a spoločenské podujatia (pripomienkové podujatia, svadby...) po udelení povolenia hlavným mestom SR Bratislavy, alebo mestskými časťami

*inšpirácia z prípravy VZN v Trenčianskych Tepliciach

Zaujímavým riešením by bolo tiež zavedenie zón, v ktorých bude zakázané púšťať zábavnú pyrotechniku.

Všetko je však opäť v rukách poslancov. Uvidí sa či preukážu vôľu zaoberať sa niečím takýmto. 

Jakub Kuruc

Jakub Kuruc

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dobrovoľník a aktivista.Člen o.z.a o.i. - Bratislavské rožky, Cultura Nostra, Bratislavská občianska samospráva, História bez hraníc, Projekt Bratislava a Mesto bez reklamy. Zoznam autorových rubrík:  ÚvahyNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu