Môj pohľad na vesmír, našu planétu a ľudí na nej

V tomto článku sa pokúsim zhrnúť moje doterajšie myšlienky, názory a postrehy o fungovaní nášho sveta, ktoré sa  postupom času vyvíjali z nadobudnutých vedomostí, poznaní a skúseností až do súčasnej podoby. Nebude to nič vedecké, logické, ani podložené faktami, jedná sa iba čisto o môj výklad, ako vnímam svet okolo nás. Samozrejme, niektoré veci môžu byť podobné názoru niekoho iného, ktorý ma nepriamo ovplyvnil. Vkladám to sem po druhý raz, nakoľko v čase prvého uverejnenia som ešte nebol schválený autor a môj článok sa stal pre väčšinu čitateľov "neviditeľný". Hádam mi admini odpustia, ale tento článok som písal hlavne kvôli tomu, aby som spoznal názory ostatných. Ďakujem za pochopenie

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

Vesmír je v každom z nás

Nie, nehľadajte v tom nijakú duchovnú podstatu, myslím to doslova. My aj vesmír fungujeme na rovnakom princípe, akurát v inom merítku. Zoberte si, ako krúži Mesiac okolo Zeme. A teraz ako krúži v atóme elektrón okolo jadra. Je to v celku podobné. Ako som sa dozvedel z Googlu, táto teória bola vedcami už dávno zavrhnutá, lebo z pohľadu čistej rozumovosti im nesedeli premenné v rovnici. Podľa môjho názoru, týmto prístupom sa nikdy nedopracujeme k úplnému poznaniu nášho sveta, čo dosiahneme, budú iba stále zložitejšie teórie a vzorce, do ktorých sa budeme zamotávať a o pár desaťročí zistíme, že sme stále na začiatku.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na „ľudské“ pochopenie nám stačí rozmýšľať o vesmíre a jeho prvkoch ako o živom organizme. Ľudské telo sa skladá z atómov a v nich krúžia protóny a elektróny, tak ako planéty vo vesmíre. Našu slnečnú sústavu môžeme považovať za jeden atóm a celý, doteraz známy vesmír, za jednu bunku, ktorá je súčasťou veľkého organizmu a ten organizmus je súčasťou ešte väčšieho organizmu a tak ďalej. Túto analógiu môžeme využiť na hociktorej úrovni, napríklad za živý organizmus považovať planétu alebo atóm našej bunky, v ktorom sa nachádza malá „slnečná sústava“ v podobe protónov a elektrónov, ktoré keď rozmeníme na drobné, nájdeme ďalší atóm, kde sa odohráva to isté. Z tohto vyplýva, že mikro aj makro svet má nekonečne veľa úrovní.

Skryť Vypnúť reklamu

Planéta Zem ako živý organizmus

Naša planéta takisto vykazuje známky života, vlastne všetko okolo nás sa dá považovať za živé, treba si len zvoliť vhodný časový interval na pozorovanie. Napríklad, na minerál môžeme pozerať aj celý život a neuvidíme žiadnu zmenu. No keby sme sa na minerál pozerali milióny rokov, uvidíme, ako vykryštalizoval a neskôr zvetral. Toto už môžeme nazvať istým prejavom života, aj keď odlišným od definície, ktorú dnes poznáme. My sme predsa tiež vznikli iba pôsobením nejakých energií, najmä slnečnej a zemskej, tak ako vznikol minerál pôsobením geologických procesov.

Ale vráťme sa na Zem. Z ľudského pohľadu je Zem oveľa zložitejší organizmus ako minerál, počas nášho života môžeme pozorovať viacero prejavov, ako napríklad magmatickú činnosť, pohyby litosférických dosiek alebo zmeny počasia. Čo však nevidíme, ale sme toho svedkom, je, ako Zem vplýva na všetky živé organizmy, a tým udržuje rovnováhu v prírode. Môžeme si to predstaviť ako jeden veľký operačný systém, ktorý vyhodnocuje informácie o prostredí a následne upravuje podľa potreby programy rastlín, živočíchov a ďalších organizmov. My to voláme evolúcia. Je nutné povedať, že organizmy sa nikdy nevyvíjajú samostatne ako jednotlivý druh, ale vždy s ohľadom na celok, aby zapadli do mechanizmu prírody a plnili svoju úlohu, teda až na človeka.

Skryť Vypnúť reklamu

Človek mysliaci

Kedysi dávno boli naši predkovia tiež súčasťou tohto systému, pekne si plnili úlohy, ktoré im príroda naprogramovala, až kým nedostali „rozum“. Za tento moment sa dá považovať deň, kedy človek prvý krát založil oheň. Niektorí vedci hovoria, že naše myslenie bolo iba výsledkom náhody, vzniklo na základe evolučnej chyby. Ja si skôr myslím, že ide o experiment prírody, ako sa bude živočích správať, keď dostane vlastný operačný systém a bude sa môcť autonómne rozhodovať. No ako vidíme, zatiaľ sa to neuberá najlepším smerom, moderný človek sa postupom času začal správať ako rakovina a zožierať organizmus, ktorý mu dal život a od ktorého je závislý. Samozrejme, toto počínanie nezostalo bez odozvy a takisto, ako naše telo bojuje proti vírusom, bojuje aj Zem proti nám. Dnes tu máme klimatické zmeny, tornáda, povodne, ale aj nenávisť voči západným krajinám a konzumnému životu.

Skryť Vypnúť reklamu

K dnešnému dianiu

Ako som už naznačil, nie sú to len živly, ktoré bojujú proti dnešnej modernej civilizácií, ale aj samotní ľudia. Určite sa mnohí z vás stretli s teóriou, že v blízkej budúcnosti zanikne biela rasa kvôli nízkej pôrodnosti a svet ovládnu moslimské národy. Netreba v tom vidieť rasový podtón, ale iba ďalšie opatrenie prírody, ako eliminovať šírenie nákazy. Premietnime si to opäť na naše telo. Naša moderná civilizácia znečisťuje a ničí životné prostredie, správa sa voči prírode ako vírus. Naproti tomu moslimovia, ak si odmyslíme vplyv západných krajín, žijú vo väčšom súlade s prírodou a ich nesúhlas s našou kultúrou, ktorý prerastá do terorizmu môžeme prirovnať k snahe bielych krviniek zbaviť sa vírusu.

Myslím si, že tento boj sa nedá vyhrať, ale čo sa zmeniť dá, je naše zmýšľanie. Naša civilizácia je už po tisíce rokov ovládaná peniazmi. Táto závislosť nás prerástla natoľko, že už sme úplne zabudli, kto sme a aké sú naše skutočné potreby. Ako dnes žije bežný človek? Chodí do roboty na 8 hodín denne, keď k tomu pripočítame cestu tam a späť plus obed, máme z toho dobrých 10 hodín za deň, ktoré zabije len pre peniaze. Keď si zoberieme, že v priemere spí 8 hodín, koľko mu ostane času pre seba? Šesť hodín! To je doba akurát na to, aby bol najedený, čistý a pripravený ísť na druhý deň do roboty. Áno, máme tu našťastie aj víkendy a dovolenky, ale že by sme ich využívali nejako rozumne sa povedať nedá. Jediné, čo robíme je, že míňame peniaze na potešenie svojich zmyslov a svojho ega. Stali sa z nás roboti, ktorí chodia do práce zarobiť peniaze, potom ich míňajú, medzitým si urobia deti, ktoré nás nahradia v tomto cykle a my môžeme spokojne umrieť. Už sme tak zdegenerovaní, že sa nám to zdá normálne, no stačí sa len pozrieť do čakární u psychiatra a psychológa a zistíme, že tu niečo nie je v poriadku . Sme študovaní, promovaní, máme kvantum vedomostí o svete okolo nás, ale o našom vnútornom svete nevieme nič. Často bývame nespokojní sami so sebou, hľadáme niečo viac, čo by nás uspokojilo. Lenže, to v materiálnom svete nenájdeme, musíme sa započúvať do nášho vnútra a presne tak, ako keď sme boli malé deti, začať objavovať, čo v nás je, ako to funguje, prečo je to tak a časom získať schopnosti, ktoré sme už dávno zabudli.

Za posledné dva roky sme mohli pozorovať, ako sa vo svete postupne dejú zmeny, ľudia sa začali búriť proti moci politikom a korporácií. Na jednej strane je dobré, že sa niečo robí pre zmenu, na druhej strane, nie som si istý, či ľudia pochopili, že tieto zmeny nie sú len o systéme, ale aj o zmene každého z nás. Dovolím si tvrdiť, že 99% ľudí, ktorí dnes demonštrujú po celom svete proti korupcii by urobili presne to isté, ak by boli pri moci a mali tú možnosť. Jednoducho, musíme sa opäť inšpirovať prírodou, kde všetko funguje ako jeden celok a prestať sa tváriť, že sme tu každý za seba, tak to proste nie je. Viem, že pre väčšinu z nás bude ťažké zbaviť sa osobných ambícií a túžob v prospech celku, ale povedzme si úprimne, kupovali by sme si drahé autá, chodili na luxusné dovolenky a chceli byť úspešní aj keby sme boli na Zemi úplne sami? Pravdepodobne nie, lebo by sme sa nemali komu pochváliť, nemohli nad nikoho vyvyšovať, že sme dosiahli viac. Chcem tým len naznačiť, že aj keď sme si doteraz mysleli, že všetky tieto veci robíme pre seba, v skutočnosti sme ich robili iba kvôli ostatným, aby sme sa mohli ukázať. Tak prečo nezačať robiť pre tých „druhých“ aj niečo užitočné? Prvý krát v histórii má ľudstvo nástroj - internet, ktorým môže zmeniť zmýšľanie ľudí po celej zemeguli a tak začať úplne novú etapu. Bola by škoda túto príležitosť premeškať, kto vie dokedy bude trvať.

Jakub Pavlik

Jakub Pavlik

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Život nám prináša rôzne situácie, potrebné na to, aby sme sa v našom chápaní sveta posunuli zas o kúsok ďalej. Snažím sa byť v tejto Škole vzorným žiakom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu