V podstate nemám nič proti Al Gorovi a ani Kleiner Perkins aj keď som ich už raz na tomto blogu kritizoval spolu s ich investíciou do Fisker Automotive. Pokojne môžem povedať, že som sa mýlil a teraz fandím plug-in hybridom akým je aj krásny Fisker Karma. No s investíciou do SS8 to bude asi trocha inak. Tento, na prvý pohľad ojedinelý incident odkryl hlbšie dilemy. SS8 predáva podobný softvér všelikde po svete a na BlackBerry sa ako operátorom odporúčaný upgrade inštaloval preto, lebo daný smartphone sa nedá odpočúvať centrálne ako iné telefóny. Šifrovaná komunikácia smeruje do centra RIM v Kanade a tam sa k nej dá dostať podľa Financial Times cez Canadian Mounted Police. No štátni predstavitelia v emirátoch potrebovali nejakú aplikáciu na mohutný data mining a sledovanie kľúčových slov používateľov aj tohto telefónu. Na ostatných klientov majú aplikácie na centrálnej úrovni mobilných operátorov. Podobný príbeh s etickou a bezpečnostnou rovinou ponúkli prednedávnom Siemens a Nokia, ktoré podľa Wall Street Journal dodali technológiu na monitorovanie internetu a mobilných sieti režimu v Iráne o čom som sa tiež zmienil vo svojom blogu. No prípad SS8 je zaujímavý práve preto, že používatelia smartphonov od BlackBerry sú väčšinou z radov korporátnych zákazníkov a tento segment pokrýva z veľkej časti aj početnú ex-pat komunitu Američanov v Abú Zabi a Dubaji. Ak im niekto ukradne patent alebo ich skompromituje sa môžu aspoň utešiť, že to bolo pomocou softvéru Made in America a možno tým aj prispeli na boj proti globálnemu otepľovaniu.
Otázky všadeprítomného Veľkého brata sa dotýkajú aj dnešných správ o problematickej budúcnosti Skype, ktorý sa nedá až tak ľahko odpočúvať ako iné aplikácie. No netreba sa báť - prípadné pocity paranoje sú už dávno po funuse. V dnešnej dobe začínajú mať ľudia skôr paranoju z toho, že ich nikto nesleduje, a preto musia neustále vypúšťať nové tweety alebo statusy na facebooku. Aj o tom, že sa zajtra chystajú na tajnú návštevu Iraku ako v prípade istého amerického kongresmana.
No ako vidno mnohým nerobí problém „predať ani vlastnú mater". Ako povedal Fedor Gál na tohtoročnej Pohode: „Hovorím to stále - demokracia nie je sloboda, je to iba systém, kde sa slobodným ľudom darí najlepšie. Slobodu buď máme v sebe alebo nemáme." Agent Smith v Matrixe hovorí, že ľudia sú ako vírusy, ktoré jediné si ničia svoje prostredie. Al Gore so svojou hype machine si spravil z environmentalizmu výťah k moci a popularite. No svojimi investíciami ohrozuje síce abstraktné, no nesmierne dôležité prostredie slobody a demokracie. Postmarxistický filozof Slavoj Žižek sa často posmieva americkým ľavicovým radikálom, ktorí svojimi rečami celý život v teple akademickej pôdy ohurujú mladé študentky, požívajú kráľovský plat a pritom majú väčšinu svojich aktív investovaných na amerických burzách. No Al im možno teraz ukázal lepšiu cestu - treba investovať spolu s ním do Kleiner Perkins. Nech žije svetový mier!