Jakub Šimek
Politika Modrá bola dobrá, oranžová je lepšia
Modré džínsy boli niekedy symbolom slobody, dnes je ním bitcoin.
Študoval som medzinárodné vzťahy na FMV EUBA a pracoval som 12 rokov ako projektový manažér zahraničných projektov rozvojovej spolupráce. V súčastnosti pracujem ako konzultant v oblastiach ako rozvojová spolupráca, sociálne inovácie a dopad, zodpovedné podnikanie, efektívny altruizmus a freelancujem ako finančný/projektový manažér, copywriter či prekladateľ. Zoznam autorových rubrík: Súkromné, Nezaradené
Modré džínsy boli niekedy symbolom slobody, dnes je ním bitcoin.
Balaji Srinivasan vo svojej knihe The Network State ponúka alternatívu k národným štátom
Chceš sa správať slušne, ale zároveň rozbíjať Overtonovo okno.
Rôzne odtiene hesla „Modrá je dobrá“ v tomto svete nestačia. Internet je voči USA, to čo bola kedysi Amerika voči Británii. Môžeme si vybrať.
Ochrana či záchrana životov, teda biopolitika, má niekedy prednosť pred geopolitikou. Ak chceme prilákať nové talenty a nouveau riche (krypto) kapitál, tak zasa potrebujeme objaviť noopolitiku.
Neviem, či tomu rozumiem dobre. Rudi Rus roky vystupuje proti slovenskej kultúre alkoholizmu, ktorá má veľký podiel na násilí na ženách. No a nedávno dal zlý vtip o Marilynovi Mansonovi.
To, že sa aj Martin Šimečka venuje téme kultúry vymazávania je dôležitý signál. No, podľa mňa sa problém nedá zjednodušiť len na radikálnu ľavicu (či rôzne formy extrémizmu, alebo morálne paniky na internetoch).
Ako skĺbiť „reformného“ Mikloša 2.0 s „populistickým“ Kollárom pri tvorbe slovenského Plánu obnovy? To je otázka. Odpoveď si vyžaduje tony pokory a jemnocitu.
Tento týždeň unikol do médií kvalitne rozpracovaný reformný dokument, na ktorom pracuje 90 expertov. Metaforicky ide o prístup „SDKÚ 2.0“, súčasný svet si ale vyžaduje odvážnejšie vízie.
Zobudil som sa v noci a musel myslieť na ministra financií. Chcel by som skromne vysvetliť ako chápem základ ekonómie a ekonomiky na Sorosovom koncepte reflexivity. Teda na obojstrannom ovplyvňovaní sa viery v budúcnosť a faktov.
Pred dvadsiatimi rokmi sme mali ambíciu stať sa tatranským tigrom, automobilovou veľmocou, a napodobniť tak úspech ázijských tigrov z 90-tych rokov. Teraz je čas na Tatranského Tigra 3.0, ktorý si bude raziť svoju jedinečnú cestu.
Konfrontačne zvolený slogan PS-Spolu na záver kampane nebol najšťastnejší. Je ľahšie zjednocovať ľudí na základe toho, čo neznášajú a čoho sa boja. Ale je to kontraproduktívne. No potrebujeme pozitívnu víziu ekologickej utópie.
Namiesto kultúrnych vojen, kde budú nakoniec len porazení a žiadni víťazi, potrebujeme kultúrne párty a tance. Potrebujeme si rozvíjať schopnosť spolu kultúrne tancovať, nie bojovať, hľadať nuansy a pestovať si jemnocit.
Názorové bubliny sú pasé. Čiernobiele ideológie sú zívačka. Nemeniť názor je nuda. Ľudia nie sú kartónové makety s jednou identitou liberála, libertariána, konzervatívca, pravičiara, ľavičiara, feministu či nebodaj komunistu.
O chvíľu slávime tridsiate výročie Nežnej revolúcie. Ľudia sa zamýšľajú: Kto ju zradil? Kam sa vyparila? Čo bolo jej podstatou? Pravda a láska, asi. Teraz je dôležité to slovo „asi“. Zlyhávame, a to je dobre.
Róbert Chovanculiak uverejnil na blogu INESS úryvok zo svojej knihy Pokrok bez povolenia, v ktorom prezentuje tézu „buďme deti hamburgerov, kapitalizmus nás robí morálnejšími a socializmus naopak“.
Arpád Soltész sa v článku s názvom „Kiskovo škaredé káčatko zrazu zakvákalo“ zamýšľa, či vstup Juraja Šeligu do Kiskovej strany nenahráva konšpirátorom.
Poznáte ten typ príbehov, pri ktorých máte pocit, že ste na chvíľu stratili vieru v ľudstvo. Napríklad susedia, ktorí nechcú povoliť rampu pre vozíčkara.
Chápem, že ľudia majú vždy potrebu prihriať si svoju polievočku, alebo signalizovať svoje progresívne hodnoty napríklad tým, že keď sa niečo stane v Paríži tak zamerajú našu pozornosť na útrapy detí čo ťažia koltán v Kongu.
Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy
Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol
Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.
...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.
Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.
Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle
Rozhovor s Filipom Noubelom.
Ak neuspeje, bude trvať na jej úpravách.
Dal šancu hendikepovaným aj Rómom.
Zábery získal denník The New York Times.