Čína prekvapuje každý mesiac

Sporadicky, ale čoraz častejšie sa v médiách objavujú správy o prudkom hospodárskom raste Číny, ktorý sa často spomína v spojení s ďalším gigantom ako fenomén Indie a Číny. Aj keď každému pri zmienke o tejto krajine napadne niečo iné, či už porušovanie ľudských práv, znečistenie, nekvalitné hračky alebo najväčšia priehrada a blížiaca sa olympiáda, určite sa na Čínu oplatí pozrieť komplexnejšie a viac do hĺbky. Nie som encyklopedista a ani historik, ale chcel by som spomenúť niekoľko momentov hlavne z oblasti ekonomiky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Viete, že Roewe 75 je lepší a lacnejší než jehootec Rover 75? Potom čo Shanghai Automotive kúpila práva na výrobu danéhomodelu skrachovaného britského výrobcu automobilov a zamestnalaprepustených inžinierov, vznikol Roewe. Kvôli čínskym zákonom musia zahraničnéfirmy vytvárať joint-ventures s čínskymi, a tak napr. ShanghaiAutomotive spolupracuje s Volkswagenom a GM zároveň už okolo desať rokov.Za tú dobu získala isté know-how a skúsenosti a pred nedávnom im začala konkurovaťsvojím vlastným modelom Roewe 75, ktorý je v Číne o sedem tisíc dolárovlacnejší než konkurenčný Buick od GM. V tomto svetle zaujímavo pôsobiainformácie z minulého týždňa o tom, ako francúzsky prezident NikolasSarkozy v Číne vyloboval zákazku pre firmu Areva na stavbu modernýchjadrových reaktorov, ktorej súčasťou je aj transfer časti nukleárnej technológie.Čína pociťuje čoraz väčší hlad po surovinách, a preto sa ich snaží zaistiťčo najviac. Potichu, ale už nie až tak pomaly, si buduje vplyv od Kaukazu až poAfriku. Od skupovania pôdy až po prekvapenia ako dohoda s Kongom navýlučné práva na ťažbu niektorých surovín za vybudovanie infraštruktúryv krajine z pred dvoch mesiacov. Významným dodávateľom čierneho zlataje Sudán, čo sa Číne veľmi vytýka v spojení s Dárfurom. Ajkvôli medzinárodnému tlaku, Čína v krajine nasadila početné jednotky Čínskej ľudovej armády, ktoré majú prispieťk stabilizácií regiónu. Čína má v Afrike veľkú výhodu oproti západnýmkrajinám, lebo nie je zaťažená ich koloniálnou minulosťou a aj napriekúplne rozdielnej kultúre je tu badať menší obojstranný odstup a väčšiaochota Číňanov a Afričanov „v prachu pracovať bok po boku“. Určite sadá tomuto javu pripísať, viacero negatív, ako napr. indiferentnosť Čínyk situácií ľudských práv v Afrike, ale v strednodobom horizontemôže táto spolupráca pôsobiť stabilizujúco s ohľadom na chaos aký panujev niektorých častiach Afriky. Keď už sme v Afrike, tak sa pristavímpri zaujímavej spolupráci čínskych Triád s juhoafrickou mafiou, ktorá ideúplne mimo finančných tokov. Ide o bártrovu výmenu chránených morskýchmušlí z JAR za morfium, ktoré v JAR zažíva veľký boom. V Číne sútieto mušle vyhľadávané pre ich účinky na potenciu a zdravie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Asi najväčší rozruch v súčasnosti spôsobujú správyo rastúcich čínskych devízových rezervách. Teraz presahujú 1,4 biliónadolárov. Táto suma spolu so správou o zámeroch diverzifikovať tieto zdrojea nenakupovať len americké Treasuries, ako doteraz, zvýšili krvný tlak užmnohým. A čo tak nedávne založenie China Investment Company (CIC) –štátneho investičného fondu (tzv. sovereign fund) so zámerom preinvestovať v budúcnosti až 200miliárd USD ročne?

Prvýtakýto nákup 10 % akcií realitného gigantu Blackstone za 3 miliardy USDv máji tohto roku bol len takým PR a mal väčší mediálny dopad ako to,že zatiaľ je táto investícia stratová. Na Wallstreete sa vtipkujeo tom, ako si nás štátne fondy krajín Perzského zálivu a BRIC kúpiaa my budeme na nich len „makať“. Štátne investičné fondy sa z roka narok stávajú dôležitejšími hráčmi. Aj keď ich aktíva (spolu s aktívamicentrálnych bánk) sú len 7 biliónov dolárov v porovnaní s penzijnýmifondmi (ktoré majú podľa WSJ pod správou až 27 biliónov USD), ich objem saročne zvyšuje o 20% najme vďaka šťavnatým petrodolárom. Stávajú sa čorazvítanejšími investormi, lebo prezieravo kupujú iba malé podiely a častopráve vtedy, keď firmy zúfalo potrebujú prílev nového kapitálu. Ako príklad môžeslúžiť nákup 4,7% akcií Citigroup, ktorý ohlásilo Abu Dhabi InvestmentAuthority 27. novembra 2007.

SkryťVypnúť reklamu

Čo dnes dodať? Svet sa mení a Európa by samala zobudiť z letargie a využiť príležitosť kým jej slovo má ešteakú, takú váhu a brať krajiny BRIC a OPEC ako rovnocenných partnerov,ale zároveň im spolu s obchodnými vzťahmi ponúknuť svoje know-howv oblasti tvorby demokratických inštitúcií a občianskej spoločnosti.To nám ide určite lepšie ako Lisabonská stratégia a trápne znejúce hlasyo potrebe jej exportu do iných krajín. Aj samotné Politbyro na poslednom zjazde KS Číny vyjadrilo zámer s postupným zavedením istej formy demokracie na lokálnej úrovni, lebo už si nevie rady s prebujnenou korupciou a miestnymi protestmi, ktoré sú na dennom poriadku. Ak si chceme udržať popredné miestov R&D, tak by sme, čo najrýchlejšie mali reformovať vysoké školstvoa vzťah k štúdiu a rozvoji osobnosti a vniesť do prostrediaviac konkurencie a následne financií. Inak nám hrozí, že o párdesaťročí bude Európa len peknou turistickou destináciou s množstvompamiatok a miestom ponad ktoré sa prelieta keď človek cestuje do Ázie, akosa vyjadril jeden ruský diplomat.

Jakub Šimek

Jakub Šimek

Bloger 
  • Počet článkov:  157
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Študoval som medzinárodné vzťahy na FMV EUBA a pracoval som 12 rokov ako projektový manažér zahraničných projektov rozvojovej spolupráce. V súčastnosti pracujem ako konzultant v oblastiach ako rozvojová spolupráca, sociálne inovácie a dopad, zodpovedné podnikanie, efektívny altruizmus a freelancujem ako finančný/projektový manažér, copywriter či prekladateľ. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu