Problémom nie sú homosexuáli, ale štátna moc

Palko a Weisenbacher si môžu podať ruky. Ich články pekne dokazujú, že západný liberalizmus a konzervativizmus sú len dve strany jednej mince a rovnako podkopávajú slobodu jednotlivca. Obaja argumentujú rovnako a snažia sa svoj súbor hodnôt politicky nanútiť spoločnosti. Zaujímavý je aj fakt, že v dnešnom liberálnom diskurze sa nedájú presadzovať nové opatrenia, alebo proti nim bojovať, bez toho, aby sme z človeka neurobili obeť. Palko si vypožičiava ľavicové argumenty typu „Ľudia kvôli svojmu presvedčeniu v Británii prichádzajú o prácu, toto chceme?" a Weisenbacher zasa útočí na emócie podobne ako kresťanské mamičky, keď smúti nad tým, že „homosexuálne páriky sa nemôžu na verejnosti držať za ruky bez toho, aby na nich niekto zazeral". Pointa môjho článku je, že keď niekto robí z človeka páchateľa alebo obeť, vždy mu tým berie časť jeho slobody.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Podporujem prvý Dúhový pochod, lebo je to pre mňa Udalosť v zmysle pojmu Alaina Badioua. Teda predstavuje niečo dôležité iba pre zainteresovaných. To sú paradoxne hlavne konzervatívni kresťania a homosexuáli. Majorita je voči pochodu indiferentná a zajtrajšou akciou sa pre nich nič nemení. Pre mňa je kľúčové slovo „prvý". Druhý pochod by som asi podporiť nešiel, ale ten prvý má existencialistický náboj v zmysle Kierkegaardovho „kroku viery". Teda bláznivé vykročenie do neznáma. Palko a ostatní konzervatívni kresťania berú fakt, že ide o prvý „Dúhový pochod" hystericky, niečo ako keby do ich nepoškvrnenej krajiny mal zajtra vniknúť satan a všetko bude stratené. No mali by si skôr spomenúť, že aj oni boli niekedy prenasledovanou menšinou, a preto ak už pochod nepodporujú, tak by mali aspoň taktne mlčať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Raz dávno mi môj spolubývajúci, ktorý je maďarskej národnosti, povedal, že chce, aby aj jeho deti vyrastali s pocitom menšiny. Totiž kto zažije pocit menšiny a občasné poníženie s tým spojené, získava schopnosť empatie, spolupatričnosti a lepšie rozumie ľuďom. Kto tento pocit nezažil, prišiel o veľa.

Nalejme si čistého vína. Ani Palkovi kresťania a ani Weisenbacherovi homosexuáli nie sú tie najviac diskriminované skupiny. Zvoliť si jednu z množstva identít, ktoré človek má a podľa toho ho posudzovať a robiť z neho obeť, je hlúposť. Mladý Róm, ktorý vyrastal v detskom domove a je povedzme aj gay to určite nemá v živote ľahké, rovnako ako napríklad chudobní kresťania v krajinách s moslimskou majoritou. Ale vyslovovať paušálne súdy na základe jednej identity je podľa mňa nepostačujúce.

SkryťVypnúť reklamu

Na minuloročnej Pohode sa mi páčil výrok Fedora Gála, ktorý povedal, že sloboda je stav mysle a nie politiky. Sú ľudia, ktorí dokážu byť slobodní za každého režimu. Každá menšina si musí uvedomiť, že jej životný štýl prináša vyššie náklady spoločenskej akceptácie. Podobne, ako na mieru vyrobený produkt bude vždy drahší ako ten sériovo vyrábaný. Náklady akceptácie menšín sú vyššie, ale aj vďaka tomu je aj hodnota takéhoto životného štýlu vyššia. Práve stratou statusu menšiny sa môže vytratiť aj polovica spolupatričnosti a vzrušenia.

To je ten paradox. Ideológie často dosiahnu opak svojich cieľov. Komunisti dokázali ožobráčiť proletariát tak, ako by sa to nepodarilo nijakému kapitalistovi a konzervatívna politika už roky dosahuje presný opak než jej deklarovaná snaha o zachovanie hodnôt a napríklad boj proti drogám. Napríklad stačí zakázať Absint a hneď bude príťažlivejší. Môj francúzsky kamarát si ho vždy keď je v Španielsku kúpi, ale keby Absint bol vo Francúzsku legálny, tak oňho pravdepodobne ani nezavadí. Rovnako ako dekriminalizácia drog vedie k nižšej spotrebe (napr. porovnanie Holandska a Francúzska), lebo sa vytratí pôžitok zo zakázaného, tak aj „dekriminalizácia homosexuality" bude mať pravdepodobne rovnaký efekt. Teda, keby Palko uvažoval racionálne, tak by mal byť zajtra na čele Dúhového pochodu.

SkryťVypnúť reklamu

Na tom vtipnom „pochode proti pochodu" bola aj moja mama, ktorá na kameru hovorila, že „je z desiatich detí a má päť detí, a preto veľmi podporuje rodinu." To isté, ale môže povedať každá druhá Rómka. Verím, že väčšina homosexuálnych párov by dokázala vytvoriť lepšiu rodinu, ako bola tá, v ktorej som vyrastal. Mame som ale veľmi vďačný a vážim si ju. Aj ona mi pomohla pochopiť to, za čím určite smútia aj viacerí bývalí disidenti: „Byť diskriminovaný znamená byť slobodný".

Páči sa mi motto na blogu Roberta Mihalyho: „Som človek, ktorý navôkol vidí iba ďalších ľudí, nikoho viac a nikoho menej". Ja by som dodal, že „len ak vidíme iba človeka, dokážeme vidieť viac ako len jeho".

Jakub Šimek

Jakub Šimek

Bloger 
  • Počet článkov:  157
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Študoval som medzinárodné vzťahy na FMV EUBA a pracoval som 12 rokov ako projektový manažér zahraničných projektov rozvojovej spolupráce. V súčastnosti pracujem ako konzultant v oblastiach ako rozvojová spolupráca, sociálne inovácie a dopad, zodpovedné podnikanie, efektívny altruizmus a freelancujem ako finančný/projektový manažér, copywriter či prekladateľ. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu