Smutné je to preto, lebo invázia iPhonov je facka pre ľudí, ktorým komunistický režim zničil životy a takých je v tejto krajine vačšina, či už si to pripustia a uvedomujú, alebo nie. Radostné je to preto, lebo dnešní tínedžeri sa nemusia zamýšlať nad vpádom nejakých vojsk a nad ťažko definovateľnými pojmami a hodnotami ako sloboda prejavu a vieroviznania. Tie su pre nich a pre mnoho z nás až moc samozrejmé(myslím ich prejav voči napr. učiteľom). Uplatnia svoju slobodu výberu na trhu tovarov a kúpia si iPhone, buď za svoje z letnej brigády alebo za oteckove.S pocitom eufórie a šťastia si poťažkajú svoj nový štýlový mobil a už sa tešia ako s nim budú pred všetkými „šéfovať“. Tento deň si budú pamätať ako Invázia iPhonov ’08 a na August ’68 zabudnú hneď po hodine dejepisu ak vôbec počúvali a nehrali sa s mobilom.
Prečo je to tragický a nešťastný názov? Lebo v dnešnej dobe žiadna invázia tankov nemusí byť. Nie ešte som nezabudol na nedávne udalosti v Gruzínsku aj keď za pár týždňov to bude len jedna z udalostí, ktorú si budú ľudia matne pamätať. Ktovie či ju naši tínedžeri vôbec postrehli. Menej ľudí postrehlo „cyberatak“ voči Gruzínsku , ktorý sprevádzal túto inváziu.
A teraz sa dostávame k tej tragickej logike a paralele v názve oboch invázii. Invázií v kybernetickom priestore, kde pomocnou infraštruktúrou nie sú cesty, ale laptopy a mobily. Podľa Wall Street Journal viaceré tajné služby upozorňovali firmy na vysoké riziko priemyselnej špionáže počas olympijských hier v Pekingu. Veľa zamestnancov dostalo pokyny brať si iba cestovné notebooky bez citlivých dát. Nie som expert na počítačovú bezpečnosť, ale viem, že s narastajúcim množstvom notebookov a „smart phonov“ s WiFi technológiou dramaticky rastie možnosť kradnutia dát a sledovania ľudí.
Dnes som sa nad tým zamyslel a prestal som chápať tú hystériu okolo RFID čipov v nových pasoch a podobne. Zabudnite na Vesmírnych ľudí. Prečo by vás niekto sledoval cez satelit a čipy, keď sa to dlhé roky a pohodlne deje cez mobilné telefóny? Alebo iná otázka: Kto pri sebe nemá teraz mobil? Myslím, že veľa ľudí vie, že ak máte aj vypnutý mobil dá sa zistiť vaša poloha a dokonca na diaľku aktivovať mikrofón a odpočúvať vás (pokiaľ nevyberiete baterku).Je to ale dosť nákladné. Táto technológia je dobrá na odpočúvanie mafiánov a čakanie kým sa niekto z nich nepreriekne, horšie je keď sa takto informácie predávajú za komerčným účelom alebo účelom očierňovania napr. v politike. Tiež sa zálohujú hovory a softvér hľadá kľúčové slová v rozhovoroch. Lokálne to robia štátne tajné služby a celosvetovo americká NSA, jedna zo šestnástich oficiálnych tajných služieb USA.
Ja to do istej miery schvaľujem, veď keď organizovaný zločin používa modernú technológiu musí aj štát, ale problém nastáva, keď sa tieto informácie začnú zneužívať. Oveľa horšie nebezpečenstvo v tomto prípade predstavujú hackeri, ktorí aj vďaka „smart phonom“ a čoraz väčšiemu objemu citlivých dát na nich, budú mať pootvorené ďalšie dvierka do nášho súkromia.
Najväčším problémom dneška je ale nedostatok zásadových ľudí, ktorí sú za slobodu ochotní žiť a keď treba aj zomrieť. Heslo dnešnej mladej generácie je názov albumu 50centa: „Get rich, or die trying“. Otázka je, či ľudia s takouto motiváciu nás dokážu ochrániť, alebo technológiu zneužijú na svoje obohatenie.
Čo dodať na záver?
iPhones don’t kill people, people kill people.