Je v poriadku, že Anonymous robí DoS útoky kvôli rôznym vznešeným cieľom, napríklad kvôli ACTA alebo kauze Gorila. Ide totiž o hacktivizmus, ktorý sa dá prirovnať k nevinným protestom. Tiež je sympatické, že hrozbou hackerského útoku, ktorý nakoniec neuskutočnia, upozorňujú na rôzne dôležité hodnoty, akými sú sloboda slova alebo právo na súkromie. Taktiež bolo vtipné, keď vo februári 2011 Financial Times informoval o pripravovanej konferencii, kde chcel bezpečnostný „expert" Aaron Barr a riaditeľ HBGary Federal zverejniť mená hlavných ľudí z Anonymous a budovať si tak kredit pre svoju firmu. Hodiny na to mu Anonymous hackol stránku, ukradol maily jeho kolegu, ktorý pripravoval pre veľkú banku (asi pre BoA) návrh diskreditačnej kampane proti Wikileaks, vymazal dáta na serveroch a dokonca vzdialene aj na jeho iPade. Týmto útokom Anonymous ukončil jeho kariéru a zverejnil aj jeho výskum, ktorý chcel predať FBI a poukázal na to, že nenašiel ani niektorých verejne vystupujúcich členov Anonymous.
Prvý oficiálny spoločný projekt Anonymous a Wikileaks, v ktorom zverejnili celé know-how a komunikáciu Stratfor, je ale potenciálne zatiaľ najškodlivejšou akciou a žiaden vznešený cieľ nemôže ospravedlniť škodu, ktorá vznikla. Totiž teraz zverejnili komplexné metódy spravodajskej práce a nie len nejaké tajné analýzy alebo správy. Julian Assange argumentuje tým, že chceli poukázať na rozmáhajúci sa sektor súkromných spravodajských služieb a to, že popri verejných kontraktoch monitorujú aj rôznych aktivistov pre svojich korporátnych klientov, ktorí takto manažujú svoju reputáciu. Ukričaní ľavicoví aktivisti s jednoduchým rozmýšľaním teenagerov ale teraz s vaničkou vyliali aj dieťa. Ich averzia ku korporáciám spôsobila poškodenie celého ekosystému bezpečnosti, v ktorom hrá aj súkromný a mimovládny sektor svoju dôležitú úlohu.
Aby som uviedol príklad. Anonymous vyhlásil svojho času (slovnú) „vojnu" mexickému kartelu Los Zetas, lenže nepochopil, že to nie je to isté ako protestovať proti zákonom o ochrane duševného vlastníctva. Išlo pravdepodobne o hoax s ich uneseným členom, ktorého vraj Los Zetas prepustil, keď sa Anonymous vyhrážal, že zverejní mená a adresy členov kartelu. Celú záležitosť komentoval v novembri pre NYT aj analytik Stratfor. Chápem, že mladí hackeri sú podráždení, že sa o ich aktivity zaujímajú aj firmy pôsobiace v oblasti bezpečnosti. Lenže informátori Stratforu a napr. softvér od firiem ako Palantir (napojenie na kauzu HBGary) urobili pre boj s Los Zetas podstatne viac ako kedy Anonymous, ktorý teraz zverejnil citlivé a veľmi cenné informácie, ktoré môže zneužiť aj mafia.
Podobne ako na Slovensku, problém nie sú samotné korporácie alebo private equity (tie reálne ani nemáme) ale ich korupčné praktiky. Je super, že proti nim whistleblowers ako Wikileaks bojujú a aktivisti z Anonymous bránia slobodu Internetu. Lenže trochu pokory by popri aktérom ako Stratfor nezaškodilo ani ľavicovým aktivistom. Marketingom ešte nikto mafiu, oligarchov a despotov nepremohol. Rovnako ako Silicon Valley vznikol skôr vďaka vojenským zákazkám ako vďaka geekom v garážach, tak aj štát potrebuje súkromných kontraktorov a ich know-how.
Twitter a Facebook vedia organizovať masy, ale svet nespasia a organizovaný zločin nezničia.