
Je správne stavať zoskupenie krajín BRIC(S) do protikladu ku konceptu Západu? Skratku vymyslel v roku 2002 vtedajší šéf banky Goldman Sachs a stala sa populárnou značkou veľkých krajín, ktorých čaká prudký rast ekonomík a vplyvu vo svete.
Čínski investori získali v J&T v nedávnom čase vraj viac ako tretinový podiel. Môžeme len špekulovať koľko kapitálu v našich veľkých finančných skupinách má pôvod v Rusku. V Indii, v najväčšej demokracii na svete, sa rečníci v predvolebnej kampani prihovárali a doslova zjavovali voličom aj pomocou hologramov.
Aký je rozdiel medzi čínskou Alibabou a Amazonom? Amazon za 21 rokov nevykázal zisk. Ruský YotaPhone je podľa mňa asi najzaujímavejší smartphone na trhu. Na Západ sa len teraz dostávajú niektoré inovácie a sociálne biznis modely, ktoré v Indii fungujú desaťročia. Úspešný brazílsky vizionár nehierarchických korporácii, Ricardo Semler, desaťročia inšpiruje svojimi radikálnym ale úspešným podnikaním (skoro) bez pravidiel na pracovisku. No a juhoafrického zakladateľa spoločnosti Tesla, Elona Muska, asi nemusím predstavovať. Duch a esencia Západu nie je v inováciách. Jeho ťažisko neleží v Silicon Valley, kde môže už tento rok prasknúť ďalšia bublina startupov. Čína za posledných sedem rokov minula viac cementu než USA za celé dvadsiate storočie. No súčasné dianie v Brazílii ukazuje, aký krehký je pokrok založený na hospodárskom raste a veľkých ekonomických nerovnostiach.
USA má svoj sen o úspechu jednotlivca, no z chudobných občanov robí obetného baránka politikov. Čína má sen o harmonickej spoločnosti a Rusko sa snaží predstaviť sen o duchovnej obrode. No veľkosť EÚ je podľa mňa v tom, že nemá svoj sen. Dospela a svoj sen si žije. Možno nie ideálne, ale je to obrovský myšlienkový posun. Nepotrebuje veľké marketingové idey a dokáže prekonať horizont sebastrednosti. Možno sa nám to tak nezdá, lebo nevnímame väčší, globálny obraz. Napríklad EÚ si tento rok zvolila za Európsky rok (globálneho) rozvoja. A pri príležitosti konca Miléniových rozvojových cieľov tak chce propagovať férovejší a rovnejší svet. Pre mňa je skutočná inovácia v duchu „osvieteného Západu“ holandský FairPhone, ktorý prináša na trh smartphone vyrobený férovo a bez kovov z konfliktných oblastí ako Kongo.
Toto je podľa mňa myšlienka Západu: Veľkosť krajiny nie je o tom, ako sa žije jej vyvoleným miliardárom, ale o tom, ako dokáže zabezpečiť dôstojnosť chudobnejším a zraniteľnejším ľuďom doma a za jej hranicami. So schopnosťou sebakritiky a poznaním, že k ideálu sa možno len priblížiť. V ideálnej krajine podľa Rawlsa by malo byť jedno, do akej rodiny sa človek narodí. Sociálny pokrok sa nedá merať výškou HDP na obyvateľa. Indický štát Kerala má vyššiu strednú dĺžku života ako najbohatší štát USA, Washington DC. Aj keď je štát Kerala viac ako 50-krát chudobnejší. Je mnoho indexov, kde sú krajiny EÚ na vrchole rebríčkov. Aj napriek súčasnej pretrvávajúcej hospodárskej kríze. No úspech ducha sa dá merať skôr pokorou a snahou o dôstojný život pre všetkých, ako rebríčkami, tonami cementu a rýchlosťou rýchlovlakov.