Je to niečo medzi Okupáciou '68 a magickým realizmom

Už druhý deň zaspávame v Bratislave a prebúdzame sa v Medelline, a v minulom tisícročí. Ešte nevieme ako tento pocit pomenovať, lebo možno naňho neexistuje ešte slovo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Marek Bartovic)

Osobne by som skôr ako 90te roky videl paralelu v ruskej okupácii Československa v 1968. Až na to, že nevidíme žiadne tanky, len jednotky a nuly, "má dať - dal" v privátnych bankách a v daňových rajoch. Okupácia nastáva čisto zmenou pohľadu, pripustením si toho, čo sme tušili a možno prehliadali. Virtuálna okupácia a hybridná vojna.

Dokumentarista Adam Curtis použil pre svoj nedávny dokument slovo hypernormalizácia a podľa mňa to vystihuje časť tohto pocitu - na vysporiadanie sa s dvojnásobnou popravou mladých ľudí a brutálneho útoku na slobodu slova máme polhodinu, ideálne mimo pracovnej doby, treba stíhať deadlajny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hypernormalizácia

Ľudia dnes často nestíhajú, stres riešia alkoholom, vtípkami na sociálnych sieťach o Ministrovi Futra, a produktivitu si niektorí zvyšujú aj koksom, ktorého hlavným dodávateľom v EÚ je práve Ndrangheta.

Podobní mafiáni potom prepierajú peniaze na realitnom trhu, cez našich lokálnych pešiakov a biele goliere, riešia podvody s vratkami DPH, predražujú mladým ľuďom ceny bytov a hypotéky. To nás potom, ako začarovaný kruh, núti robiť morálne kompromisy a unavene privierať oči. Optimalizovať všetko až do vývrtky. Na svadbách a karoch odpisovať na pracovné maily.

Kontraproduktivita 

No pri moralizovaní a volaní po revolúcií treba byť obozretný a držať správnu mieru - lebo politici majú ešte čo stratiť, ale po nich môžu prísť ľudia typu Babiš a Trump - biele goliere, ktoré aj priamo vládnu. Toto je celosvetový fenomén.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň treba vzdať hold odvážnym ľuďom ako Ján Kuciak a Martina Kušnírová a všetkým investigatívnym novinárom, ktorí zneisťujú organizovaný zločin natoľko, že sa uchyľuje k takémuto barbarstvu.

Globalizácia verzus technológie

Vyzerá to ako boj Dávida s Goliášom. Digitálne technológie a časté úniky z daňových rajov ale zároveň rúcajú aj mentálny svet mafiánov a ich nedotknuteľnosť. Spolu s nimi rúcajú aj starý svet bánk a právnikov, ktorí sa špecializovali na prepieranie peňazí a daňovú optimalizáciu.

Toto je vyše tridsaťročný boj za globálnu daňovú spravodlivosť, a boj proti praniu špinavých peňazí. Predstavte si tie počty nájomných bytov a tie sumy odvedených daní, ktoré by mohli skončiť v štátnej pokladnici, ale končia niekde v exotických destináciách. A potom si predstavte tie premárnené životy, desiatky tisíc ľudí ročne zomierajúcich násilne kvôli kokainu, hlavne v Mexiku, no aj všade po svete, od Kanady, Austrálie, po Guinei Bissau, a teraz aj u nás.

SkryťVypnúť reklamu

História a odvrátená strana globalizácie vtrhla nepozvane teraz aj k nám. Poraziť organizovaný zločin je skoro nemožné, ale oslabiť ho vie odhodlanie, zručnosti a nasadenie, stále lepšie technológie a zodpovedné správanie - keď sa čoskoro bude vďaka technológiám ako blockchain dať stopovať pôvod peňazí a platieb oveľa detailnejšie. A napr. neprijať peniaze, ktoré sa čo len dotkli sieti firiem, ktoré niečo môžu mať s mafiou.

Jakub Šimek

Jakub Šimek

Bloger 
  • Počet článkov:  157
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Študoval som medzinárodné vzťahy na FMV EUBA a pracoval som 12 rokov ako projektový manažér zahraničných projektov rozvojovej spolupráce. V súčastnosti pracujem ako konzultant v oblastiach ako rozvojová spolupráca, sociálne inovácie a dopad, zodpovedné podnikanie, efektívny altruizmus a freelancujem ako finančný/projektový manažér, copywriter či prekladateľ. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,068 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu