K našej woke kauze okolo Marlyna Mansona

Neviem, či tomu rozumiem dobre. Rudi Rus roky vystupuje proti slovenskej kultúre alkoholizmu, ktorá má veľký podiel na násilí na ženách. No a nedávno dal zlý vtip o Marilynovi Mansonovi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Existuje aj humánnejší a komplexnejší prístup ako univerzalizmus. Niekedy sa to volalo: Ži a nechaj žiť. A teraz to možno nazvať fraktálny lokalizmus.  (Obraz upravený s DeepDream)
Existuje aj humánnejší a komplexnejší prístup ako univerzalizmus. Niekedy sa to volalo: Ži a nechaj žiť. A teraz to možno nazvať fraktálny lokalizmus. (Obraz upravený s DeepDream) 

Dnes ľudia nemajú čas čítať s porozumením, či sa nebodaj vciťovať do iných. Len skenujú obsah a hľadajú vzorce, ktoré ich emocionálne vystrelia.

Jedna časť ľudí vidí vzorec "Média nás zasa otravujú s niečím čo je dávno známe". Druhá časť ľudí vidí v zlom vtipe "Niekto tu zasa obviňuje ženy a obete". Nasleduje facebookový a mediálny lynč a mesačný dištanc v rádiu. Potiaľto je to #calcelculture.

Čo ma ale fascinuje je, že podľa rozhovoru s Rudim Rusom v Denníku N, si niekto dovolil spraviť pesničky, kde vyzýva na zastrelenie tohto moderátora verejnoprávneho média. A to všetko na Slovensku po #AllForJan. Lebo to už je politický extrémizmus a na toto presne máme koncept "brániacej sa demokracie". Rozumej veľmi špecializované útvary polície a SIS. Pre úplnosť treba dodať, že dané pesničky vraj nesúvisia priamo s nedávnou kauzou, ale sú výsledkom dlhších konfliktov na facebooku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obaja moji rodičia boli politický väzni. Ich kamarátka sa z väzenia vrátila v zacínovanej truhle, aby si rodina nemohla pozrieť telo. Mám preukaz Konfederácie politických väzňov Slovenska a električenku s nápisom "Protikomunistický odboj". Využijem teda túto svoju nezaslúženú disidentskú kartičku, aby som sa zastal neomarxistov.

Tento woke fenomén sa viac podobná na čínsku Kultúrnu revolúciu, kde deti udávali a zabíjali svojich rodičov a učiteľov. A dal by sa teda nazvať korporátnym maoizmom. Má bližšie k Rousseauovi než k Marxovi.

Marx nevidel v robotníkoch obete minulosti, ale hrdinov budúcnosti. A neznášal lumpenproletariát. Dnes by jeho hrdinovia boli taiwanskí hackeri, kenské startupistky, alebo crypto a DeFi priekopníci ako Balaji Srinivasan, ktorí vytvárajú decentralizované alternatívy k surveillance kapitalizmu a korporátnym médiám.

SkryťVypnúť reklamu

Tá chránená dielňa privilegovaných akademikov, umelcov a mikrocelebrít, ktorú spomína Štefan Chrappa citovaný v rozhovore nie je totiž neomarxistická. Podobne ako Marilyn Manson nie je Charlie Manson. Ide o LARPing. Infantilizovaní ľudia čo sú zaseknutí v zašlej paradigme kníhtlače a hrajú sa na radikálov.

No príkladom subkultúry libertariánskych marxistov je dnes britský Spiked s Brendanom O'Neilom, alebo Američan Thaddeus Russell a jeho Renegade University. Ide o veľmi odlišné zvieratko v lese. Podobne ako divoká činčila nie je mestská woke čivava. Podľa mňa treba viac rozlišovať a vyberať hrozienka z rôznych subkultúr.

SkryťVypnúť reklamu

Marlyn Manson je asi psychopat, čo vieme od detstva. Jeho umelecké meno odkazuje na Marilyn Monroe, ktorá stála, s celebritami ako James Dean, na počiatku infantilizácie západných spoločností po druhej svetovej vojne. Stali sme sa posadnutí mladosťou, s jej krásou a nezrelou hlúposťou. Nevážime si starobu a múdrosť.

No a Mansonovo umelecké meno odkazuje aj na Charlesa Mansona, ktorý stál na začiatku veľmi pomalého konca tejto doby infantilizácie. A predstavoval koniec sna a odvrátenú stranu hipisákov a všakovakých naivných radikálov. Prebudil idealistov na západe z infantilného sna, podobne ako čínska Kultúrna revolúcia a zlyhanie Pražskej jari.

SkryťVypnúť reklamu

No bohužiaľ tento vek infantilizácie na Západe ešte zďaleka neskončil a stále trvá. A máme pred sebou minimálne desaťročie týchto facebookových lynčov. Kým fakt ľudia nepochopia, že raz treba dospieť a začať sa venovať niečomu inému než influencovaniu a mikrocelebritám na sociálnych sieťach, ktoré čoraz viac pripomínajú stoku hejtu.

Woke aj laicité sú slepé uličky minulého tisícročia

Fascinuje ma ako Postoj kritizuje našich progresívcov za woke fenomén misionárskeho zápalu a kultúry vymazávania. Pritom im nedochádza, že PS je v Macronovom projekte - frakcii Renew Europe v europarlamente. No a Macron najnovšie tiež kritizuje, spolu s francúzskou elitou, tento woke fenomén - teda niečo ako "veľmi zjednodušený postmodernizmus pre klávesnicových aktivistov". Pôvodom z Francúzka, no prehnaný cez USA a internety, sa vrátil naspäť do krajiny galského kohúta. 

No woke misionári a francúzske osvietenstvo majú rovnakú chybu v programe - univerzalizmus. Napríklad takí zoroastriáni v Indii, teda Parsiovia, sú najbohatšou menšinou na svete a vlastnia polovicu Indie aj keď ich je nejakých stotisíc. A nemajú potrebu každého konvertovať na svoju vieru (z ktorej čerpá aj judaizmus, kresťanstvo a islam, lebo je staršia). Z pohľadu univerzalistov vymierajú a sú neúspešní. Z iného pohľadu sú možno preto tak finančne úspešní. Lebo sa zameriavajú na kvalitu a exkluzivitu a nie na kvantitu. 

No a Macron ministra vnútra, ktorý je paradoxne tvrdší na moslimov ako Le Penová, teda konkurentka a potenciálna budúca prezidentka Francúzska. Čo je teda dosť temné, keď sa nad tým človek sekundu zamyslí. 

Ono existuje aj oveľa humánnejší a komplexnejší prístup ako univerzalizmus - niekedy sa to volalo "ži a nechaj žiť" a teraz to možno nazvať spolu s Talebom fraktálny lokalizmus. Teda v normálnom kraji je úplne v poriadku ak v jednej škole nosia deti na krku krížiky a na hlave hidžáby a na druhej škole v inej štvrti práveže nenosia - a môžu si spolu s rodičmi slobodne vybrať do akej komunity chcú patriť.

Podobne woke nie je primárne marxistický, či komunistický fenomén - je to dedičstvo Rousseaua a konceptu tabula rasa a neustáleho hľadania a oslavy obetí. Naopak Marx videl pracujúcu triedu predovšetkým ako hrdinov budúcnosti a nie ako obete minulosti. Teda woke fenomén nemožno zúžiť na neomarxistov či Frankfurtskú školu.

Ten problém je hlbší a siaha minimálne do Francúzskej revolúcie. Potenciálne až k egyptskému faraónovi Achnatonovi. A jeho prejavmi bola napríklad čínska Kultúrna revolúcia a peklo za čias Maa, keď deti zabíjali svojich učiteľov a ničili všetko staré, alebo vyčíňanie Pol Pota (ktorý robil vo Francúzsku diplomovku z Rousseaua).

Každopádne z môjho pohľadu vyzerá Francúzsko, so svojim zastaraným laicité, akoby fičalo na Windowse Vista a ešte má v počítači aj woke vírus. Laicité aj "woke postmodernizmus pre aktivistov" sú podľa mňa slepými uličkami a patria do minulého storočia, či tisícročia.

Potrebujeme menej facebookovských lynčov a viac ľudskosti a rozlišovania.

Jakub Šimek

Jakub Šimek

Bloger 
  • Počet článkov:  157
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Študoval som medzinárodné vzťahy na FMV EUBA a pracoval som 12 rokov ako projektový manažér zahraničných projektov rozvojovej spolupráce. V súčastnosti pracujem ako konzultant v oblastiach ako rozvojová spolupráca, sociálne inovácie a dopad, zodpovedné podnikanie, efektívny altruizmus a freelancujem ako finančný/projektový manažér, copywriter či prekladateľ. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu