Prečo Rostas nepatrí na univerzitu. A prečo je jeho činnosť škodlivejšia, než si myslíte.

Dekanka Petranová z FMK UCM v Trnave obhajuje na facebooku univerzity Rostasa ako mediálnu alternatívu. Ako ľudia nie sme moc dobrí v rozlišovaní muchy od slona. A podceňujeme vážnosť situácie a mieru škodlivosti dezinformácií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (83)
Headless Horseman
Headless Horseman (zdroj: https://fangirlsarewe.com/2015/10/29/the-villains-throne-the-headless-horseman/)

Nedávno som písal o tom, že najviac dobrým človekom na svete bol asi sovietsky minister zdravotníctva, Viktor Ždanov, ktorý prišiel s nápadom, že Svetová zdravotnícka organizácia by sa mohla pokúsiť úplne eradikovať pravé kiahne. Tento nápad dokázal pretlačiť a spolu s Američanom Donaldom Hendersonom aj zrealizovať.

Aj napriek Studenej vojne tak dokázali dvaja páni z opačných táborov svojou spoluprácou zachrániť odhadom 60 až 120 miliónov ľudských životov. Teda asi 5x viac akoby od 70-tych rokov zachránil svetový mier(!).

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ťažko sa nám to predstavuje a nevieme dobre rozmýšľať v logaritmických mierkach. Takto je zostavená napríklad Richterová stupnica zemetrasenia – každý stupeň znamená desaťkrát silnejšie zemetrasenie ako predchádzajúci. Podobne je to aj s altruizmom alebo naopak škodlivosťou – niektoré aktivity sú rádovo lepšie než iné. Nie o trochu, ale napríklad 10 000x lepšie.

Ak si predstavíme našu krajinu ako záhradu, ktorú treba zveľaďovať, tak nie je jedno, či „zviera, ktoré sa v nej šantí“ považujeme za muchu, alebo za slona. Náš omyl môže mať fatálne následky. Teda metaforicky, naša záhrada bude rozdupaná a celá úroda vzíde navnivoč. 

Skryť Vypnúť reklamu

Rostasov job je možno v prvej desiatke najškodlivejších kariér sveta

Pri Rostasovi nejde o alternatívne mediálne pohľady. Ale o to, že propagovanie dezinformácii hlavne v medicíne reálne zabíja ľudí. A je preto extrémne škodlivé. Organizácia 80 000 Hours, ktorá robí kariérne poradenstvo pre efektívnych altruistov, odhaduje, že propagácia homeopatík a boj proti vakcinácii je tretí najškodlivejší job na svete. Z tisícok až miliónov možností. 

Nassim Taleb by možno s výpočtom od 80 000 Hours nesúhlasil a zmiernil by ho. Tvrdí, že homeopatiká, aj keď sú úplne neúčinné, môžu zmierniť nadmerné užívanie liekov v populácii. No tam ich pozitíva končia.

Ale ak sa nimi a podobnými blbosťami ako Savo liečia ľudia chorí napríklad na rakovinu, a Rostasov Zem a Vek ich v tom vedome podporuje, tak to je na hrane kriminálneho správania. Štatistika nepustí, a tak sú určite zodpovední za viacero takto zbytočne stratených životov. Podobne zodpovední sú politici, ktorí nechajú rozkrádať zdravotníctvo, alebo ľudia a celebrity, ktorí napríklad propagujú fajčenie a homeopatiká.

Skryť Vypnúť reklamu

Teda ak máte dosah napríklad na 100 tisíc čitateľov online a offline, tak si viete odhadnúť koľko ľudí môžete negatívne ovplyvniť. Časť z nich sa utvrdí v názore, že rakovina sa dá liečiť alternatívne. A tak títo ľudia, otcovia a matky - naši občania, zbytočne a predčasne zomrú. Je to podobné ako iná rakovina v spoločnosti – fašizmus a kotlebovci. To, že farmaceutické firmy profitujú na nadmernom užívaní liekov je pravda. Ale šarlatáni profitujú x krát viac predávaním 1000x predraženého cukru či Sava. A pritom buď neliečia, alebo aktívne škodia. Podobne je to s rodinkárstvom a „riešeniami“ kotlebovcov. Túto krajinu neliečia. Sú ekvivalentom pitia Sava. A toto propaguje Rostás. 

Skryť Vypnúť reklamu

Prečo je žiadať podporu od Ruska horšie ako od USA

Podobne je rozdiel či niekto žiada o „podporu Soroša“, ambasádu USA, alebo ambasádu Ruska. Soroš podporuje ľudské práva a liberálne témy. Nemusíme s nimi súhlasiť, ale jeho dopad je podobný propagovaniu škandinávskeho modelu blahobytu. Môže nám viac vyhovovať model aký má Nový Zéland. Ale asi nikto, okrem dezinformátorov, by netvrdil, že „Dánsko je peklo na zemi“.

Rusi nám môžu byť sympatickejší ako Američania. Ale Rusko ako krajina má oveľa nižší blahobyt ako Slovensko. USA dokáže pre typického Američana zabezpečiť len o trochu lepší blahobyt ako Slovensko a tiež zlyháva v mnohých oblastiach. Napríklad v rebríčku IHDI, ktorý zohľadňuje aj nerovnosti v rozvoji vo vnútri krajiny sú USA na 20. mieste a Slovensko na 28. mieste. Nemal by to byť náš vzor. Ale zasa Rusko je v IHDI až na 48. mieste. A je o 44 priečok za nami v komplexnejších rebríčkoch, ako Social Progress Index. My sme na 31. mieste, Rusko na 75. mieste a USA na 19. mieste. S Trumpom je dosť možné, že USA budú ďalej upadať. Preto náš vzor by mali byť krajiny v prvej desiatke takýchto rebríčkov. Väčšina z nich je v EÚ. Napríklad Fínsko a Dánsko. Alebo krajiny ako Kanada a Nový Zéland, ktorý je na 10. mieste, ale má dosť iný model ako Škandinávia - malý ale efektívny štát.

Ak chce byť človek pravý vlastenec, tak musí chcieť, aby jeho krajina bola v prvej desiatke rebríčkov ako Social Porgress Index. Teda aby bola v dosahovaní blahobytu lepšia ako USA a oveľa lepšia ako Rusko. A bola skôr ako Dánsko, alebo Nový Zéland. No historicky vieme, že spolupráca s Ruskom nás v minulom storočí od blahobytu Rakúska vzdialila tak, že ešte aj dnes typický Rakúšan zarobí 3x viac ako Slovák. Ak by sme boli čisto v ruskom vplyve, tak budeme zarábať možno ako Moldavsko, niekde okolo 250 eur mesačne. Teda skoro 10x menej ako Rakúšania. A pár vysmiatych ľudí tu bude vlastniť fabriky ako oligarchovia v Rusku.

Liberalizmus možno kritizovať, ale Savo nie je riešenie

Voľba pre ľudí ako Rostas a Kotleba je voľbou za platy ako v Moldavsku. Nikto netvrdí, že liberalizmus či naivitu niektorých verejne známych ľudí nemožno kritizovať. Niektoré krajiny to s liberalizmom možno preháňajú. Ak napríklad tolerujú netolerantných fundamentalistických imámov, často cudzincov financovaných z Perzského zálivu, ktorých mali dávno vyhnať zo Schengenu. V tomto sa musí demokracia brániť rovnako ako voči fašizmu. Ale nedostatok liberalizmu spôsobuje, že normálni ľudia doplácajú na oligarchov ešte viac. Tí si ich priazeň získavajú kydaním na ľudí, ktorí sú v niečom iní. Ale obyčajnému človeku ponúkajú ekvivalent predraženého Sava od šarlatánov.

 Teda okrem tzv. „rentierstva“ cez na mieru šité zákony (čo vidíme aj na Západe), ide v iliberálnych demokraciách a autoritárskych režimoch aj o bohapusté rozkrádačky a rodinkárstvo. To čo u nás ročne "ide na Rómov" (aj keď oni z toho často moc nedostanú), dokážu politicky prepojené mafie rozkradnúť za týždne.

S Kotlebom, Rostásom a spol. by to bolo ako za Mečiara, ktorého obhajuje Zem a Vek. Harabin pre nich píše a Cuper za Kotlebu kandidoval. Teda kradlo by sa x-krát viac ako za Fica, a platy by postupne išli na úroveň Srbska, Moldavska a Ruska. 

Pritom nejde len o väčšie platy a rast HDP. Ide o blahobyt. Teda nie o vstupy a výstupy, ale o výsledky. A tiež o to, aby krajina nedosahovala svoj blahobyt na úkor prírody, ďalších generácii a iných krajín. Preto musíme "zveľaďovať svoju záhradu". Byť citliví, aby sme niečo neprehnojili a nepreliali. Alebo naopak nevysušili. No musíme rovnako vedieť, či ľudia ako Rostas sú pre našu záhradu skôr ako mušky, alebo ako slony, ktoré ju rozdupú. To záleží od nich a od toho, či budú popri legitímnej spoločenskej kritike stále pokračovať v šírení medicínskych hoaxov a nepriateľskej propagandy. 

Jakub Šimek

Jakub Šimek

Bloger 
  • Počet článkov:  153
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Študoval som medzinárodné vzťahy na FMV EUBA a pracoval som 12 rokov ako projektový manažér zahraničných projektov rozvojovej spolupráce. V súčastnosti pracujem ako konzultant v oblastiach ako rozvojová spolupráca, sociálne inovácie a dopad, zodpovedné podnikanie, efektívny altruizmus a freelancujem ako finančný/projektový manažér, copywriter či prekladateľ. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu