Sme symbolickou krajinou

Papierový tiger dlho pod Tatrami neprežije

Sme symbolickou krajinou
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Slovensko bolo veľmi dlho symbolickou krajinou. Nikdy sme nedali 2% HDP na obranu, ako nás zaväzuje členstvo v NATO. Nikdy sme nedali 0,33% HND na rozvojovú spoluprácu, ako nás zaväzuje členstvo v elitnom klube donorov OECD DAC.

Niektoré škandinávske krajiny majú toľko záložníkov ako profesionálnych vojakov. Teda napríklad 20 tisíc a 20 tisíc. Slovensku sa podarilo za roky prilákať a vyškoliť cca 200 záložníkov.

Dlho sme si vystačili s dobrým PR. Z nejakého dôvodu sme pre „medzinárodné spoločenstvo“ oveľa chrumkavejší než Maďarsko. Aj keď náš južný sused má aspoň nejaké nánosy liberálneho Západu, ako: registrované partnerstvá, registrovaný islam (a iné náboženstvá) a 15% daň na krypto. Je tiež „trochu“ vyššie ako my v atraktivite pre expatov na Nomadliste.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zoroastriáni sú jedným z najstarších náboženstiev na svete. Je ich len okolo 100-200 tisíc. V Indii táto menšina vlastní skoro polovicu bohatstva krajiny. Ak by chceli byť registrovaní u nás, musela by sa ich asi polovica z celého sveta presťahovať na Slovensko.

Portugalsko od 2016 nezdaňuje krypto pre bežných užívateľov. Krajina dekriminalizovala drogy v roku 2001. Lisabon má prvú priečku na Nomadlist. Budapešť je tretia. Varšava je 15-ta. Praha je v prvej tridsiatke. Bratislava je ledva v prvej 150-ke.

Možno sa vrátime po kovide do starých koľají. A možno nie. Lebo kopec IT džobov sa dá robiť remote – od hocikadiaľ v časovom pásme +-2hodiny. Je možné, že trend remote work zostane populárny pre vysokokvalifikovanú prácu.

SkryťVypnúť reklamu

A remote work plus Starlink dokáže otvoriť mapu a umožní aj rurálnym miestam niekde v Afrike, aby sa zapojili do poludníkovej arbitráže – človek môže robiť z Kene a pracovať pre firmu v Paríži.  

Otázka je, prečo by sa mal usadiť na Slovensku a prečo by mal ostať na Slovensku?

Musíme sa zreálniť. Musíme sa stať skutočnou krajinou, ktorá vie, čo chce, v čoraz volatilnejšiom svete, kde sa musíme začas spoliehať viac na seba, ako na soft power USA a EÚ.

Krajinou, ktorá napríklad vie, že chce prežiť. A vie, že na prežitie potrebuje prilákať čo najviac technologických talentov z celého sveta. Lebo budúcnosť, nielen obrany, je o robotike a dronoch. A niekto tie drony potrebuje navrhovať, vyrábať, opravovať, hackovať a brániť pred hacknutím.

SkryťVypnúť reklamu

Balaji Srinivasan vysvetľuje, že najviac testovanými expertmi v kybernetickej bezpečnosti sú ľudia, čo robia vo web3 (krypto). Lebo sú kvôli incentívam konštantne pod útokmi hackerov a tie sú veľmi viditeľné (projekty hneď prídu o prachy).

Nie je dôvod, prečo by sme sa nemali benchmarkovať aspoň na Maďarsko a Portugalsko a snažiť sa vytvoriť daňovo výhodné prostredie pre kryptoekonomiku.

Nie je dôvod, prečo by sme nemali mať registrované partnerstvá ako konzervatívne Maďarsko a rodinne založené Portugalsko.

Nie je dôvod, prečo nezačať lákať globálne talenty – od USA až po Indiu a Nigériu. Už včera bolo neskoro. Remote work a Starlink bude mať podobný efekt na krajiny a mestá, ako mal Google News a Facebook na médiá.

SkryťVypnúť reklamu

Stratíme geografický monopol. Potrebujeme začať súťažiť jasne formulovanými hodnotami a pridanou hodnotou.

Kultúra elít sa posunula zo San Francisca do Miami. Politika elít sa posúva z politického progresivizmu do technologického progresivizmu.

Elon Musk vybavil Ukrajine pripojenie na Starlink za pár hodín a samotné zariadenia dodal do dvoch dní. Ukrajina oslavuje Juhoafričana Muska a turecké drony Bayraktar.

Žijeme v post-foucaultiánskom svete. Slová a príbehy nestačia. Good Idea Slovakia is NGMI. Ak zostane iba ideou.

Tu sa budem snažiť písať kultivovanejšie o tom, ako by mohol vyzerať Tatranský tiger 3.0. Trochu poetickejšie a ostrejšie píšem tu na svojom Substack newsletri s názvom Pobež.

Jakub Šimek

Jakub Šimek

Bloger 
  • Počet článkov:  157
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Študoval som medzinárodné vzťahy na FMV EUBA a pracoval som 12 rokov ako projektový manažér zahraničných projektov rozvojovej spolupráce. V súčastnosti pracujem ako konzultant v oblastiach ako rozvojová spolupráca, sociálne inovácie a dopad, zodpovedné podnikanie, efektívny altruizmus a freelancujem ako finančný/projektový manažér, copywriter či prekladateľ. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

239 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,087 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu