Slovensko bolo veľmi dlho symbolickou krajinou. Nikdy sme nedali 2% HDP na obranu, ako nás zaväzuje členstvo v NATO. Nikdy sme nedali 0,33% HND na rozvojovú spoluprácu, ako nás zaväzuje členstvo v elitnom klube donorov OECD DAC.
Niektoré škandinávske krajiny majú toľko záložníkov ako profesionálnych vojakov. Teda napríklad 20 tisíc a 20 tisíc. Slovensku sa podarilo za roky prilákať a vyškoliť cca 200 záložníkov.
Dlho sme si vystačili s dobrým PR. Z nejakého dôvodu sme pre „medzinárodné spoločenstvo“ oveľa chrumkavejší než Maďarsko. Aj keď náš južný sused má aspoň nejaké nánosy liberálneho Západu, ako: registrované partnerstvá, registrovaný islam (a iné náboženstvá) a 15% daň na krypto. Je tiež „trochu“ vyššie ako my v atraktivite pre expatov na Nomadliste.
Zoroastriáni sú jedným z najstarších náboženstiev na svete. Je ich len okolo 100-200 tisíc. V Indii táto menšina vlastní skoro polovicu bohatstva krajiny. Ak by chceli byť registrovaní u nás, musela by sa ich asi polovica z celého sveta presťahovať na Slovensko.
Portugalsko od 2016 nezdaňuje krypto pre bežných užívateľov. Krajina dekriminalizovala drogy v roku 2001. Lisabon má prvú priečku na Nomadlist. Budapešť je tretia. Varšava je 15-ta. Praha je v prvej tridsiatke. Bratislava je ledva v prvej 150-ke.
Možno sa vrátime po kovide do starých koľají. A možno nie. Lebo kopec IT džobov sa dá robiť remote – od hocikadiaľ v časovom pásme +-2hodiny. Je možné, že trend remote work zostane populárny pre vysokokvalifikovanú prácu.
A remote work plus Starlink dokáže otvoriť mapu a umožní aj rurálnym miestam niekde v Afrike, aby sa zapojili do poludníkovej arbitráže – človek môže robiť z Kene a pracovať pre firmu v Paríži.
Otázka je, prečo by sa mal usadiť na Slovensku a prečo by mal ostať na Slovensku?
Musíme sa zreálniť. Musíme sa stať skutočnou krajinou, ktorá vie, čo chce, v čoraz volatilnejšiom svete, kde sa musíme začas spoliehať viac na seba, ako na soft power USA a EÚ.
Krajinou, ktorá napríklad vie, že chce prežiť. A vie, že na prežitie potrebuje prilákať čo najviac technologických talentov z celého sveta. Lebo budúcnosť, nielen obrany, je o robotike a dronoch. A niekto tie drony potrebuje navrhovať, vyrábať, opravovať, hackovať a brániť pred hacknutím.
Balaji Srinivasan vysvetľuje, že najviac testovanými expertmi v kybernetickej bezpečnosti sú ľudia, čo robia vo web3 (krypto). Lebo sú kvôli incentívam konštantne pod útokmi hackerov a tie sú veľmi viditeľné (projekty hneď prídu o prachy).
Nie je dôvod, prečo by sme sa nemali benchmarkovať aspoň na Maďarsko a Portugalsko a snažiť sa vytvoriť daňovo výhodné prostredie pre kryptoekonomiku.
Nie je dôvod, prečo by sme nemali mať registrované partnerstvá ako konzervatívne Maďarsko a rodinne založené Portugalsko.
Nie je dôvod, prečo nezačať lákať globálne talenty – od USA až po Indiu a Nigériu. Už včera bolo neskoro. Remote work a Starlink bude mať podobný efekt na krajiny a mestá, ako mal Google News a Facebook na médiá.
Stratíme geografický monopol. Potrebujeme začať súťažiť jasne formulovanými hodnotami a pridanou hodnotou.
Kultúra elít sa posunula zo San Francisca do Miami. Politika elít sa posúva z politického progresivizmu do technologického progresivizmu.
Elon Musk vybavil Ukrajine pripojenie na Starlink za pár hodín a samotné zariadenia dodal do dvoch dní. Ukrajina oslavuje Juhoafričana Muska a turecké drony Bayraktar.
Žijeme v post-foucaultiánskom svete. Slová a príbehy nestačia. Good Idea Slovakia is NGMI. Ak zostane iba ideou.
Tu sa budem snažiť písať kultivovanejšie o tom, ako by mohol vyzerať Tatranský tiger 3.0. Trochu poetickejšie a ostrejšie píšem tu na svojom Substack newsletri s názvom Pobež.