
1. Potrebujeme zmeniť rámec politiky z reality show na atletický šport. Roland Barthes má krásnu metaforu populizmu, ktorý prirovnáva k americkému wrestlingu. A stavia ho do protikladu k atletickému športu ako box, kde treba makať, potiť krv a často aj prehrávať. Ale je to poctivé remeslo a majstrovstvo. Obsahuje v sebe prvky umenia a šou. Ale je to šport, nie divadlo.
2. Malo by nám viac záležať na spôsobe ako ľudia dosiahli svoj úspech. Napríklad podnikateľ môže zbohatnúť podvodom, na škodlivých túžbach a závislostiach iných, alebo môže napĺňať potreby ľudí. Čím vyššie na rebríčku potrieb Maslowovej pyramídy, tým lepšie. Ak to robí inovatívnym a ekologickým spôsobom ešte lepšie. Ak tým rieši nejaký pálčivý spoločenský problém, ako chudobu, alebo diskrimináciu časti obyvateľstva, je to ešte lepšie. Neznamená to, že úspech nie je dôležitý. Ale s jeho dosahovaním je to ako trafiť sa do čierneho. Miesto, ktoré je na terči v strede je najmenšie. A preto je ho najťažšie zasiahnuť.
3. Musíme dať nový význam práci. Hodinár môže stráviť rok ručnou výrobou jedných hodiniek. No digitálky sú presnejšie a jednoduchšie. Podobné je to s elektromobilmi, ktoré si ale vyžadujú novú architektúru. A radikálne lepšie batérie. A teda investície do výskumu. Štát hrá dôležitú úlohu pri podpore základného výskumu a vzniku nových odvetví. Vedkyňa, mechanik, hodinár, inštalatér, šofér, bankárka a predavačka sú viac ako ich práca. Vo svete, kde zanikajú celé odvetvia, musíme oddeliť hodnotu práce od hodnoty človeka.
4. Rozvoj znamená zvyšovať slobodu vyvíjať aktivity a napĺňať ciele, ktoré si ceníme. Podobne ako podnikateľ, ktorý zbohatol na nešťastí druhých, ani krajina, ktorá získa blahobyt na úkor slobody, prírody, alebo budúcnosti spravodlivejšieho sveta a mieru, nemôže byť šťastná.
5. Vraví sa, že kód, a teda programovanie, požiera svet. Ale platí to aj naopak. Aj hmota ho vstrebáva, ako vidíme napríklad pri inteligentných materiáloch. V súčasnosti ešte stále vedieme kultúrne spory z minulého storočia a oživujeme starých démonov. No zároveň nediskutujeme o úplne nových výzvach, ako je možnosť dizajnérsky pretvárať už žijúce organizmy, vrátane človeka. Tieto výzvy kladú vysoké nároky na rozvoj etiky, racionality, výpočtového myslenia a schopnosti premýšľať v mnohých modeloch.
6. Musíme zmeniť kultúru polovičatej práce, diletantstva a snahy o rýchle úspechy plné skratiek. Namiesto výstrelov na mesiac a vízii kolonizácie Marsu, potrebujeme znovu definovať poctivosť, pokoru, starostlivosť o blížneho a čaro brodenia sa v základoch vedeckých disciplín a filozofie dneška. Keď nebude žiadne dieťa zaspávať na Slovensku hladné a uzimené, a keď na tom budú rovnako aj jeho kamaráti v ďalekých krajinách, potom môžeme rozmýšľať nad osídľovaním planéty, ktorá má oveľa horšie podnebie než Antarktída.
7. Iba paradoxná dôvera a viera v bratstvo ľudí môže pokoriť zhubnú závisť. Musíme zdôrazňovať akú veľkú úlohu na úspechu jednotlivca zohráva náhoda a celá spoločnosť. A urýchliť dematerializáciu spotreby, a vymyslieť úplne novú infraštruktúru s radikálne úspornejšími spotrebičmi a spôsobmi prepravy. Keď miliarda najbohatších spotrebuje dnes viac energie, než zvyšok ľudstva, musíme obrazne prísť na to, ako urobiť zdieľanie elektrobicyklov s batériami nabíjanými solárnymi panelmi lákavejšie, než korumpovanie s cieľom kúpiť si čo najdrahšie a najväčšie SUV auto alebo hodinky.