Šikanovanie v práci. Spoločenská hra pre celý kolektív

Šikana. Toto slovo si spájame zrejme s deťmi a školskými lavicami. Lenže myslím, že dosť ľudí sa presvedčí o tom, že toto detinské správanie si mnoho ľudí prenáša do svojej dospelosti. Niekto zo svojej hlúposti asi nevyrastie...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (50)

Naša práca nám zaberie pekný kus života. Čo ma vždy udivovalo, bol fakt, že väčšina ľudí nemá nikdy v práci problém s prácou samotnou. Iba s ľuďmi. Myslím, že sa môže považovať za šťastného človeka ten, kto povie, že robí v dobrom kolektíve alebo má skvelého šéfa. Gratulujem!

Nechcem klamať, ale vo všetkých prácach som mala ľudí, na ktorých som sa tešila a kvôli ktorým bola práca radosť. Našli sa však aj takí, ktorí sa mi snažili z práce robiť peklo... 

Obrázok blogu

Stretla som sa so slovným šikanovaním, kedy som skončila ako "pribrzdená", takisto skrytým šikanovaním, kedy ma jednoducho moja mladšia nadriadená neznášala a podávala sa mi za vymyslené a smiešne prehrešky, lebo som bola vraj priveľmi sebavedomá, a takisto som sa stretla aj so skupinovým šikanovaním, kedy som od začiatku bola vylúčená z kolektívu, lebo som sa priatelila s nesprávnou osobou. Ohováranie, posmešky o mojej hmotnosti, či hrabanie sa v mojich osobných veciach boli len čerešničkou na torte. To sa mi zdá celkom dosť, keďže som veľa prác nevystriedala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teraz trocha odborne. Z odborných zdrojov poznáme 4 druhy šikanovania, a to:

Fyzické šikanovanie

Tento druh šikanovania zahŕňa fyzický kontakt. V tomto rozmere nemusíme chápať len strkanie, facky, ale aj sexuálne obťažovanie.

Verbálne šikanovanie

Slovné šikanovanie sa zakladá na urážkach danej osoby, vytváraní hanlivých mien, či nevhodných poznámkach.

Skryté šikanovanie

Sa zakladá prioritne na dehonestovaní dobrého mena osoby, lžiach, ohováraní, či inej zmene verejnej mienky o danej osobe.

Kybernetické šikanovanie

Táto forma šikanovania môže prebiehať buď otvorene alebo skryte a to pomocou sociálnych médií, mobilov, správ, či webových stránok. 

Podľa mojej osobnej skúsenosti je skryté šikanovanie jednou z najúčinnejších metód ako sa dostať človeku do hlavy. V tomto prípade proti vám nestojí len jeden človek, ale väčšinou skupina, ktorá vďaka spoločnému presvedčeniu verí, že to, čo vám robí, je správne. Lebo si to zaslúžite. Ohováranie, posmešky, veľmi "vtipné" prezývky. Ak ste boli obeťou kolektívneho šikanovania, určite ste zažili deň, kedy ste prišli do práce a odrazu miestnosť plná rozhovoru stíchla. A opäť, ako ste odišli, vybuchla smiechom. Poviem vám, je to milé hlavne v práci, v ktorej ste práve začali.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Z mojich viac- menej bohatých skúsenosti som sa naučila dosť. Ale v podstate sú to len 4 veci:

1. Buď silná osobnosť

Nech je to akokoľvek, treba ostať silným. Neviem, v koľkých prípadoch sa mi to podarilo, ale verím, že nikdy netreba ukázať takýmto ľuďom slzy. Toto ich nezastaví, práve naopak, pôjdu do toho naplno.

2. Neboj sa diskutovať

Ak je jasné, že sa jedná o šikanovanie, možno treba prísť s nápadom ako to zlepšiť. Opýtať sa, čo sa deje a prečo. Možno sa niečo zmení, ak budete na rovinu hovoriť o svojom probléme a konfrontujete "šikanátora" priamo.

3. Ak to nejde inak, sťažuj sa

Ak vás nešikanuje váš najvyšší šéf, treba sa obrátiť vyššie. V istých prípadoch je možné, že sa niečo zmení, ak budete mať ochranu v osobe šéfa.

SkryťVypnúť reklamu

4. Odíď

Výpoveď je tiež riešenie. V tomto prípade nad vami už nikdy nebude mať váš kolega, vedúci, či šéf moc. A osobne je celkom smiešne sledovať, ako sa správa človek, ktorému ste zobrali ilúziu o tom, že nad vami niekedy nejakú moc mal.

Nikdy som zo seba nechcela robiť obeť, ani riešiť, prečo sa to dialo. Rozhodla som sa napísať blog, aby som podporila ľudí, ktorí sú zaseknutí v takomto bludnom kruhu. Alebo možno preto, lebo verím, že o niektorých veciach treba hovoriť viac.

Nepovažujem sa za obeť, ani za precitlivenú osobu. Považujem sa stále za silnú osobu. Lebo tieto osoby počuli moje nie, videli môj odpor a napriek ich snahám som sa nenechala rozplakať (pred nimi) a zničiť. Viem, že každý má právo si vybrať, či sa bude robiť nešťastným alebo sa rozhodne zmeniť svoje prostredie a dať si šancu prísť do práce s aspoň malým úsmevom, lebo sa má na koho tešiť.

SkryťVypnúť reklamu

Šikana je detinská. Ak vám niekto robí v práci peklo, zmeňte to. Nemá nad vami moc, pokiaľ mu ju nedávate.

Nikola Jakubská

Nikola Jakubská

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  134x

"Spisovateľka" á la pokus- omyl, autorský schizofrenik,ročník 92- veľmi dobrá úroda ,veriaca na zázraky a nekonečné možnosti života, vďačná za každú kritiku, vtipná a ľudská v medziach, samozvaný ironik. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu