Nedávno som sa pristihol, ako vysvetľujem Parretov princíp kamarátovi v práci. Priznám sa, že som si nebol úplne istý, či je to ten 80/20 alebo 20/80 princíp. To je ako keď sa snažíte vysvetliť niekomu cestu a zrazu si uvedomíte, že vlastne ani vy sám presne neviete, či sa má na tej križovatke ísť doprava alebo doľava.
Našťastie je to jedno a to isté - 20 percent príčin spôsobuje 80 percent následkov. Alebo naopak. Matematika nikdy nebola moja silná stránka, ale toto som si zapamätal, lebo mi to pripomína môj šatník - 20 percent oblečenia nosím 80 percent času.
ZAČAL SOM S UPRATOVANÍM
Keď som sa dozvedel o Parretovom princípe, najprv som povyhadzoval všetky tričká, ktoré som nemal na sebe aspoň rok. Bolo to bolestivé, ale oslobodzujúce. Zostali mi tri tričká a zrazu mám v skrini toľko miesta, že by som tam mohol ubytovať študenta.
Potom som sa pozrel na svoj pracovný život. Ukázalo sa, že 80 percent času trávim na poradách, ktoré produkujú 20 percent výsledkov. To nie je úplne to, čo mal Parretto na mysli, ale aspoň som zistil, prečo som večne nestíhal.
PRIATELIA A ENERGIA
Najťažšie bolo aplikovať princíp na sociálny život. Zistil som, že 80 percent energie mi berú ľudia, s ktorými trávim 20 percent času. Väčšinou sú to tí, čo mi píšu len vtedy, keď potrebujú pomôcť so sťahovaním alebo keď ma potrebujú presvedčiť, že svet ovládajú židojašteri spod pyramídy niekde v Srbsku.
Samozrejme, nechcem tým povedať, že by sme mali vyhodiť 80 percent priateľov. To by bolo príliš drastické a navyše, niekto musí pomáhať so sťahovaním. Ale možno je čas prestať sa stretávať s tým človekom, ktorý sa neviem rozprávať o inom než o celosvetovom sprisahaní a že svet sa rúti do záhuby. A pritom nevidí krásnu všednosti a dobro okolo seba.
ČO NA TO PRAX?
Parretov princíp je ako diéta - všetci o nej hovoria, málokto ju skutočne dodržiava. Ja som sa rozhodol začať po malých krokoch:
- Prestal som čítať 80 percent správ, ktoré mi spôsobovali 100 percent stresu
- Obmedzil som stretnutia, ktoré nikam nevedú (okrem piva s kamarátmi, to vedie k filozofickým debatám)
- Sústredil som sa na úlohy, ktoré majú skutočný dopad (aj keď zatiaľ neviem, ktoré to sú)
Kamarát v práci sa ma spýtal, či to skutočne funguje. Povedal som mu, že na 80 percent áno. Zvyšných 20 percent času strávim premýšľaním, či to robím správne.
A viete čo? Možno práve v tom je pointa. Nie je potrebné aplikovať Parretov princíp na 100 percent. Stačí sa sústrediť na tie najdôležitejšie veci a zvyšok nechať plávať. Ako povedala moja babka: "Nemusíš zjesť celú tortu, aby si vedel, ako chutí."
Len sa, prosím, nepýtajte, ako presne súvisí torta s Parretovým princípom. Na také hlboké úvahy už nemám energiu - minul som ju všetku na triedenie ponožiek.