Krížom cez Panamu: z najvyššieho vrchu na ostrovy San Blas

Panama je veľmi rôznorodá krajina, kde nájdeme hory a sopky vysoké cez 3000 metrov, dažďové pralesy a malé ostrovčeky.

Krížom cez Panamu: z najvyššieho vrchu na ostrovy San Blas
Panama - ostrovy San Blas (Zdroj: Dominika Jalova)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Panama je stredoamerická krajina, ktorá je známa predovšetkým vďaka Panamskému prieplavu, ktorý je spojnicou medzi  Atlantickým a Tichým oceánom. Hlavné mesto Panama City je moderné veľkomesto s množstvom mrakodrapov, ale aj s bohatou históriou.  Panama toho ale ponúka oveľa viac ako len Panama City a kanál. Je to neuveriteľne rôznorodá krajina, kde nájdeme hory a sopky vysoké cez 3000 metrov, dažďové pralesy, ale aj vyše 1500 ostrovov a ostrovčekov roztrúsených popri oboch brehoch Panamy v Atlantickom ale aj Tichom oceáne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naša cesta Panamou sa začína na severe krajiny, v mestečku David, kam prilietame vnútroštátnym letom z Panama City. Tu si požičiame auto, s ktorým postupne prejdeme krížom cez Panamu až na juh do Panama City.

Krátky prelet do Davidu trvá asi hodinku. Tu si predvečer nakupujeme nejaké zásoby, berieme auto a presúvame sa do podhorskej dedinky Boquete, ktorá je známa svojimi kávovými plantážami a je obľúbeným cieľom pre nadšencov turistiky. Boquete je východiskovým bodom pre výstup na sopku Barú, na ktorú sa chystáme aj my.

Výstup na sopku Barú

Sopka Barú je najvyšším vrchom Panamy s výškou 3475 m.n.m. Existujú dve možnosti ako sa na jej vrchol dostať. Buď si zaplatíte za výlet agentúre, ktorá vás na vrchol vyvezie na veľkých džípoch s náhonom 4x4 alebo si to môžete na vrchol vyšliapať po vlastných. My sme sa samozrejme rozhodli pre tú druhú možnosť. Výstup na Barú nie je ale vôbec jednoduchá záležitosť. Technicky je síce trasa nenáročná a takmer až pod vrchol vedie lesná cesta po ktorej idú aj džípy. Jediný problém je, že na vrchol je to približne 14 km jednosmerne a neustále celkom strmé stúpanie – prekonáte prevýšenie približne 1900 metrov.

SkryťVypnúť reklamu
Vrchol sopky Barú
Vrchol sopky Barú 

Náš výstup začíname ráno o piatej ešte za tmy. Pár minút pred dvanástou prichádzame k vysielačom, ktoré  ležia tesne pod vrcholom. Posledný úsek vedie po chodníku, kde musíme preliezť po skalách, ale konečne sme na vrchole. Vulkán Barú je jediné miesto, kde je možné vidieť dva oceány naraz, pravda ak nie je práve zamračené. Aj keď my oceány nevidíme, aj tak máme z vrcholu krásne výhľady. Už nám zostáva len zísť späť dole do dedinky Boquete, čo tiež dá celkom zabrať.

Výhľady z vrchu
Výhľady z vrchu 

Okrem výstupu na vrch Barú je v okolí dedinky Boquete množstvo ďalších zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. Môžeme si vybrať rôzne iné kratšie či dlhšie túry k vodopádom či výhľadom alebo návštevu jednej z mnohých kávových plantáží v okolí, kde vám vysvetlia ako sa pestuje a pripravuje káva.

SkryťVypnúť reklamu

El Valle de Anton

 Z Boquete sa presúvame asi o 350 km ďalej do ďalšej peknej dedinky El Valle de Anton. Táto malebná dedinka leží na dne  krátera vyhasnutej sopky v nadmorskej výške 1170 metrov nad morom. Zaujímavá je tým, že ju obklopujú z každej strany steny tohto krátera, ktoré sú aj výborným cieľom na rôzne túry. Dedinke dominuje hrebeň India Dormida, ktorý svojim tvarom pripomína spiacu indiánsku dievčinu. Na jej vrchol vedie jedna z najobľúbenejších trás, na ktorú sme sa vybrali aj my. Trasa vedie popri niekoľkých menších vodopádoch a cez dažďový prales až  na hrebeň, z ktorého sú krásne výhľady na dedinku.

SkryťVypnúť reklamu
Hrebeň India Dormida
Hrebeň India Dormida 
Dedinka El Valle de Anton
Dedinka El Valle de Anton 

Okrem toho v El Valle a v jeho okolí sa nachádza niekoľko veľmi pekných vodopádov. My sme napríklad navštívili vodopády Chorro Macho a Chorro La Poma, ale je ich tu oveľa viac. V El Valle de Anton nemôžeme vynechať ani návštevu miestneho trhu s množstvom čerstvého exotického ovocia, ktoré sa tu dá kúpiť za veľmi priaznivé ceny. Okrem toho v El Valle de Anton môžeme navštíviť aj Motýli park či sa okúpať sa v teplých termálnych kúpeľoch.

Vodopád Chorro La Poma
Vodopád Chorro La Poma 

Národný park Soberania a Gamboa Rainforest Reserve

 Z Valle de Anton sa vraciame do Panama City a na ďalší deň vyrážame na výlet ešte južnejšie do Národného parku Soberania. Tento obrovský národný park tvorí najmä hustý dažďový prales s množstvom rôznych druhov rastlín a živočíchov, ktoré sa tu dajú pozorovať. Žije tu množstvo druhov vtákov, opíc, ale aj leňochody a nosále. Môžete tu absolvovať rôzne túry či sa previezť loďou po rieke Chagres. My si z rôznych možností vyberáme peknú túru po Plantation Road, kde vidíme nosále či opice. Takisto sa oplatí zastaviť sa v centre Gamboa Rainforest Reserve, kde nájdeme záchrannú stanicu leňochodov, motýlí pavilón, či pavilón so žabami a plazmi. Je to tu naozaj veľmi zaujímavé a jeho návštevu môžeme len odporúčať.

Leňochody v Gamboa Rainforest Reserve
Leňochody v Gamboa Rainforest Reserve 
Nájdeme tu aj zaujímavé druhy žiab
Nájdeme tu aj zaujímavé druhy žiab 

Panamský kanál

Samozrejme, nesmieme vynechať ani návštevu svetoznámeho Panamského prieplavu. Tento 82-kilometrový prieplav spojuje Atlantický s Tichým oceánom a lode, ktoré ho preplávajú za približne 10 až 12 hodín, ušetria tisíce kilometrov, ktoré by inak museli prejsť aby obišli Južnú Ameriku. Na kanáli nájdeme tri sady plavebných komôr, ktoré sú otvorené pre návštevníkov. My sme si vybrali Miraflores Locks, ktoré ležia najbližšie k Panama City. Trávime tu asi dve hodiny, kým pozorujeme menšie aj väčšie lode, ako postupne pomaly prechádzajú kanálom a ako stúpajú a klesajú v plavebných komorách.

Lode prechádzajú cez Miraflores Locks
Lode prechádzajú cez Miraflores Locks 

Ostrovy San Blas

Súostrovie San Blas tvorí skupinka 365 ostrovoch rozkladajúcich sa v  Karibiku pri brehoch Panamy až po Kolumbiu. Sú domovom indiánskeho kmeňa Guna Yala a spadajú pod ich autonómne územie. Majú svoj vlastný jazyk, zvyky ale aj niektoré zákony. Na to aby ste sem vstúpili, potrebujete aj pas. San Blas tvoria maličké ostrovy s bielymi plážami, koralovými útesmi a pokryté sú len niekoľkými kokosovými palmami. Niektoré sú úplne neobývané, iné ostrovčeky sú zase viac zastavané domčekmi miestnych. Ak budete v Paname, tak návštevu San Blas nemôžete vynechať. Dopravu do prístavu a následne na ostrov zabezpečujú miestne agentúry. Treba však počítať s náročnou plavbou. Cesta loďou je tak divoká, že na vás nezostane suchá nitka. Na ostrovoch tiež netreba čakať žiadny luxus. Ubytovanie je v jednoduchých chatkách, v ktorých sú len postele. Každý ostrov má svoju rodinu miestnych indiánov, ktorí sa starajú o návštevníkov, pripravujú jedlo a organizujú výlety.

Ubytovanie v jednoduchých chatkách
Ubytovanie v jednoduchých chatkách 
Pláž na jednom z ostrovov San Blas
Pláž na jednom z ostrovov San Blas 

My sme boli ubytovaní na ostrove Tubasenika na dva dni a zároveň sme v rámci výletu navštívili ešte ďalšie tri ostrovy. Tieto ostrovčeky sú také malé, že ich väčšinou obídete celé dookola za 6 až 10 minút. Na ostrove sme strávili dve noci, čo bolo akurát dosť času, keďže okrem relaxu, kúpania a šnorchlovania tu nič iné robiť nemôžete. Pre niekoho, kto chce naozaj vypnúť je to ideálna destinácia aj na viac dní.

Pláž na ostrove Tubasenika
Pláž na ostrove Tubasenika 

Panama City

Posledný deň našej cesty trávime v hlavnom meste Panama City. Panama City je jedno z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich miest v Strednej Amerike. Dominuje mu moderná panoráma mrakodrapov, pričom najviac vyniká oblasť Financial District. V tejto časti mesta nájdeme obchodné centrá, luxusné hotely a vysoké mrakodrapy. Najlepšie výhľady na mrakodrapy máme z 3 kilometre dlhej promenády Malecón, ktorá sa tiahne popri pobreží.

Malecón a mrakodrapy v Panama City
Malecón a mrakodrapy v Panama City 

Neďaleko od promenády leží historická štvrť Casco Viejo. Táto štvrť sa rozkladá na poloostrove s úzkymi uličkami, kde sa miešajú farebné koloniálne budovy s rôznymi obchodíkmi a reštauráciami a je zapísaná v zozname UNESCO. Mnohé budovy už sú pekne zrekonštruované, iné celkom dosť chátrajú, hlavne v okrajových častiach štvrte. Nachádza sa tu tiež niekoľko historických pamiatok a kostolov. Celú štvrť si prechádzame asi za dve hodinky. Míňame posledné peniaze za suveníry a pomaly sa lúčime s Panamou.

Historická štvrť Casco Viejo
Historická štvrť Casco Viejo 
Katedrála Santa Maria La Antigua
Katedrála Santa Maria La Antigua 

Podrobnejšie o všetkých miestach, ktoré sme v Paname navštívili, náš presný itinerár, praktické tipy na návštevu, ubytovanie či požičanie auta v Paname si môžete prečítať na našom blogu https://www.tututravel.eu/severna-amerika/panama/panama-planovanie

Dominika Jalova

Dominika Jalova

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Celkom obyčajný človek ako väčšina ostatných, ktorá pracuje v korporáte a miluje cestovanie. Aj napriek plnému úväzku sa mi za posledných 7 rokov podarilo navštíviť viac ako 70 krajín. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu