Som súčasťou mladej strany so skúsenými lídrami a profesionálnymi politikmi, ktorá ponúka dôstojnú alternatívu na dlhšie ako jedno volebné obdobie.
Máme len pár týždňov. Možno sme pridlho váhali, či do toho ísť už teraz a možno sme stratili priveľa času hľadaním efektívnej alternatívy "spájania sa" s niekým s rovnakými hodnotami. Po viacerých pokusoch sme sa rozhodli zostaviť silné jadro, ktoré sa nerozpadne pri prvom záchveve. Spájame odhodlaných ľudí so silným charakterom, vytvárame regionálne štruktúry, tvoríme program, chystáme volebnú kampaň a verte mi, že to všetko chce veľa času a veľa energie. Ale sme odhodlaní veľa obetovať, aby sme priniesli pre voliča dôstojnú alternatívu. Nie sme až takí mladí, ako o nás Mikuláš hovorí, každý z nás si už veľa preskákal. A teraz máme tú najlepšiu politickú školu pod vedením skúsených politikov, ktorí si už nemusia nič dokazovať, lebo raz to už dokázali. A ja si dodnes si pamätám, ako vtedy boli na Slovensko hrdí.
Máme množstvo podporovateľov z ľudí, ktorí stále nemajú koho voliť a napočudovanie, veľmi málo hejtu. Najťažšie sa však počúva, keď naši stredo-praví sympatizanti tvrdia, že "pekný projekt, ale voliť vás nebudem, lebo v prieskume máte len jedno percento". Nie len voliči, ale aj novinári nám dávajú nálepku "nezvoliteľnej strany" a nabádajú ľudí voliť akože rozumom, a teda rozhodovať sa pre strany, ktoré majú v prieskumoch najviac percent, hoci aj za cenu kompromisu. Nie je práve takýto prístup ohrozením demokracie a slobodnej voľby rozumom, nie prieskumom? Rozumný stredo-pravý volič má novinárov v úcte a pozorne počúva. Začíname však kampaň na rovnakej štartovacej čiare a rozdeľovať strany už teraz na tie, ktoré majú podľa novinárov "reálnu šancu na zvolenie" a ktoré nie, je minimálne trúfalé. Volebné prieskumy sú zaiste dobrá vec, ale miestami sa obávam, že verejnú mienku nie len odzrkadľujú, ale možno v tomto prípade aj tvoria. Môže sa nakoniec stať, že nie realita a skutočný potenciál Modrých, ale samotný prieskum zacyklený v špirále spôsobí, že tú šancu nedostaneme.

A sú aj ľudia, čo nám vyčítajú, že sme si vôbec dovolili vzniknúť, pretože je vraj toľko stredo-pravých strán. A keď už tak, sa s nimi aspoň máme "spojiť". Pýtam sa ale, kde sú tie stredo-pravé strany? Kto sú to? Aké hodnoty majú ľudia v nich? Akú majú agendu a prečo sú ticho, keď tie ostatné robia z voličov bláznov? Keď vymýšľajú utópie v podobe štátnych lacných potravín a sľubujú lacné energie, len treba zoštátniť elektrárne? Kto z týchto stredo-pravých strán voličom vysvetľuje, že takto to nefunguje a sú to len prázdne populistické reči? Kto im vysvetľuje, že štát sme my, bežní občania a ak populista tvrdí, že štát to zaplatí, hovorí im tým, že to ľuďom vytiahne z jedného vrecka a presunie do druhého? A ako to na Slovensku chodí, cestou sa tým občas niečo stratí. Kto z toho akože veľkého výberu stredo-pravých strán má odvahu pustiť sa do Fica? Sme na najlepšej ceste nechať si štát ukradnúť definitívne, či už Smerom, ktorý si ho už nepustí alebo populistami a kšeftármi, ktorým mimoriadne vyhovuje, aby rozhodovanie o všetkom ostalo centralizované v rukách štátu, napriek tomu, že už celé Slovensko volá po zásadnej zmene a decentralizácii?
V Modrých máme iné ambície. Sme ľudia, ktorým nikto nedýcha na krk, nie sme nikomu zaviazaní, len úplne jednoducho chceme pre našu krajinu niečo spraviť. Nám Modrým záleží na Slovensku a nie na udržaní moci, preto sme odhodlaní ísť aj do reforiem, ktoré neprinesú slávu hneď, ale výsledky sa ukážu možno až vtedy, keď už pri moci budú iní. Presne tak, ako sa to udialo po reformách v 2003-2006, z ktorých nakoniec zbieral politické body Smer, ktorý nemusel prstom pohnúť a krajina fungovala zo zotrvačnosti. Spomaľovala a dnes jasne vidíme, že zastavila úplne. Treba ju znovu naštartovať, ale to chce odvahu a štátnikov, nie populistických politikov.
Keď budete v lete na dovolenkách, porozmýšľajte, komu to hodíte. Či by to predsa len nemohli byť noví ľudia pod vedením politikov, ktorí to už raz dokázali. Som presvedčená, že nás, ktorí si z ponuky stredo-pravých strán nevieme vybrať, je určite viac ako jedno percento.