
Nezáleží na tom, s kým sa rozprávate, takmer vždy prídete k rovnakému výsledku diskusie. Útoky sú politicky motivovaným aktom vzájomného súperenia strán PPP (Pakistan Peoples Party), PML N (Pakistan Muslim League - Nawaz), PML Q (Pakistan Muslim League – Quaid-.e-Azam), MQM (Muttahida Qaumi Movement), ANP (Awami National Party) a MMA (Muttahida Majlis-e-Amal). K tomu sa pridáva viac ako 90 menších strán, z ktorých len 7 zastupuje 19 miest v parlamente. Všetky tieto strany chránia svoje záujmy.
V prípade, že útok nie je politicky motivovaný, ostáva len druhá možnosť a to, že je dôsledkom aktivít okupantov, ktorí si tak vytvárajú prostredie na ďalšie vojenské pôsobenie a útoky na takzvané militantné ciele. Veď ako inak by si ospravedlnili nekončiace vojenské útoky pri ktorých je v drvivej väčšine rozmetané civilné obyvateľstvo viac ako tí takzvaní teroristi poschovávaní v jaskyniach.
Je to teda pravda, že výbuchy, cielené zabíjanie, nepokoje, únosy, ničenie majetku a teroristické skupiny sú vykonštruované? Majú za cieľ destabilizovať krajinu, udržat obyvateľstvo v stálom pocite nebezpečia, brániť ekonomickému rozvoju a odvracať pozornosť od toho čo sa deje v parlamente a ako sa krajina postupne rozkráda a upisuje na nekonečné dlhy ekonomicky vyspelým krajinám a medzinárodným inštitúciám?
Dnešný útok bol tak ako tie predošlé namierený proti armáde. Vybuchol autobus blízko oblasti Karsaz, nedaľeko leteckého múzea v Karáči. Odhaduje sa, že minimálne traja ľudia sú mŕtvi a deväť zranených. Je to tretí podobný útok tento týždeň namierený proti armáde. V predošlých útokoch boli použité na diaľku riadené bomby. Tento fakt prináša ešte viac hnevu u miestnych obyvateľov, ktorí sú presvedčení, že podobné sofistikované a vopred naaranžované útoky sa môžu diať jedine ak sú zapojení ľudia zvnútra. Veď čo znamená smrť pár jednotlivcov, ak je to pre „vyššie politické ciele“. Nespokojnosť s nedodržiavaním ľudských práv a zneužívaním moci vládnych a verejných činiteľov je prítomná všade.
Zoznam útokov je takmer nekonečný. Len v roku 2011 bolo zaznamenaných 247 bombových útokov, pri ktorých zahynulo 396 ľudí a 981 bolo zranených. Zaujímavé však je, že pred rokom 2001, ktorý je pre všetkých poznačený udalosťou 9/11 bolo útokov podstatne menej. Napríklad v roku 2000 bolo za celý rok 14 bombových útokov. Ak by sme šli ešte viac do minulosti, zistíme, že napriek tomu, že bombové útoky boli prítomné (či už z politických, etnických a náboženských dôvodov), ich počet bol oveľa nižší. Tieto závery by sme mohli vyvodiť aj pri iných organizovaných formách kriminality.
Ako je teda možné, že za posledné roky tieto čísla tak rapídne narastajú? Kde berú tie takzvané organizované skupiny ľudí, peniaze a materiál na také početné útoky? A kto sú vlastne títo takzvaní teroristi a organizovaný zločin? Sú tieto akcie politicky motivovaným aktom alebo obranou pred okupáciou? Otázky na ktoré ani pri najlepšej snahe nedokážem odpovedať. Veď bežní ľudia ktorých stretávam každý deň nielen že na niečo podobné ani nepomyslia, ale ani na to nemajú čas. Väčšina sa snaží len prežiť ďalší deň a zarobiť dosť na nachovanie seba a rodiny.
Zdroje:
http://www.satp.org/satporgtp/countries/pakistan/database/bombblast.htm
http://www.satp.org/satporgtp/countries/pakistan/database/bombblast2000.htm
http://www.nowpublic.com/world/root-cause-terrorism-occupation-josharizona
http://tribune.com.pk/story/158376/blast-in-karsaz-karachi/
http://reason.com/blog/2010/10/21/occupation-causes-terror-who-k
http://www.politico.com/blogs/laurarozen/1010/Researcher_Suicide_terrorism_linked_to_military_occupation.html
http://cpost.uchicago.edu/search.php
http://www.foreignpolicy.com/articles/2010/10/18/it_s_the_occupation_stupid