Paríž, hlavné mesto Francúzska. Mekka módy, obľúbenádovolenková destinácia, mesto plné pamiatok a romantických zákutí. „Kdeinde sa dá snívať, ak nie v Paríži?“ pýtajú sa všetci milovníci tohtokrásneho mesta. Paríž milujú všetci. Zaľúbenci, cestovatelia, historici, módni návrhária taktiež filmári. „Ešte stále máme Paríž.“ odkazuje Humphrey Boghard IngridBergmanovej v nesmrteľnej Casablancerežiséra Michaela Curtiza. Francúzska metropola bola pre filmových tvorcovodjakživa vďačným objektom, či už šlo o romantické komédie, akčné filmy,historické udalosti, adaptácie nemenej slávnych knižných predlôh aleboživotopisy slávnych postáv, ktorých osud sa s mestom prelína. Čo všetkosme mohli prostredníctvom filmovej fantázie zažiť práve v Paríži?
Z papierovýchstránok na strieborné plátno
Prevod známeho knižného diela do filmového spracovania ječasto riskantným krokom. Tvorcovia musia zvážiť všetky detaily. Odprepracovania rozsiahleho 400 stranového deja do prijateľných dvoch filmových hodínaž po snahu ostať čo najvernejší pôvodnej predlohe. Prílišné zmeny deja, ktorýje čitateľom dôverne známy, sa nemusia oplatiť, najmä ak chcú filmári vytvoriťhodnotný film a zároveň nesklamať fanúšikov knihy. Naopak, otrocképridržiavanie sa pôvodnej verzie sa zasa môže poriadne vypomstiť. Presvedčil sao tom napríklad Ron Howard, ktorý sfilmoval najkontroverznejší román poslednýchrokov – Da Vinciho Kód od DanaBrowna. V snahe držať krok so svižným tempom knižného deja si Howard síce odniesolz jednej strany pochvaly, ale z druhej zasa rozsiahle kritiky recenzentov,podľa ktorých sa film až príliš zameriaval na vysvetľovanie faktov, ktoré vedúk zisteniu, že Svätý Grál ani zďaleka nie je kalichom, z ktoréhoKristus pil víno pri poslednej večeri. Napriek nerozhodnosti kritikov film,v ktorom hrali hlavné úlohy Tom Hanks a Audrey Tautou, zarobil pocelom svete milióny a na záhadnej atmosfére mu rozhodne pridali aj scényodohrávajúce sa v útrobách parížskeho múzea Louvre.
Z iného súdka je zasa štýlová komédia režiséra DavidaFrankela Diabol nosí Pradu podľarovnomenného románu Lauren Weisbergerovej. Väčšina deja sa síce odohrávav New Yorku, v ktorom sa mladá začínajúca novinárka Andrea (AnneHathaway) musí zubami – nechtami snažiť udržať na poste prvej asistentky šéfkynajprestížnejšieho módneho časopisu Mirandy Priestleyovej (Meryl Streepová).Keď sa jej to podarí, je poverená sprevádzať svoju despotickú vedúcu na každoročnejnajvýznamnejšej módnej prehliadke, ktorá sa koná – ako inak - v Paríži.
Nesmieme zabudnúť na významné mená svetovej literatúry.Napríklad Victor Hugo. Jeho Bedári saviackrát transformovali do filmovej podoby, pričom niektoré adaptácie boli viac,niektoré menej podarené. Zvonároviu Matky Božej vzdali poctu aj v štúdiách Walta Disneyho, aj keď koniecanimovaného Zvonára sa diametrálnelíšil od knižného originálu.
Paríž spieva
Filmy, v ktorých sa viac spieva ako rozpráva, si tiež nájdusvoje miesto vo francúzskom hlavnom meste. Veď Paríž si zamiloval už Gene Kellyako Američan v Paríži. Oskaromocenený muzikál z roku 1951 patrí medzi najlepšie svojho druhu. To Fantóm Opery pochádzajúci z pera A.L. Webera (filmovú adaptáciu z roku 2005 má na svedomí Joel Schumacher)ukazuje Paríž z tej temnejšej stránky, pričom Weberova nezabudnuteľnáhudba vykresľuje kontrast chmúrneho prostredia „horného“ sveta a farbamihýriaci „dolný“ svet divadelných katakomb. Nicole Kidmanová a EwanMcGregor nás presvedčili, že dokážu spievať - v muzikáli Moulin Rouge režiséra Baza Luhrmannaa aj keď v ňom znejú „len“ prespievané verzie hitov populárnej hudby20. storočia, vytvárajú pôsobivú mozaiku, ktorá presne vystihuje dynamický ažfantazijný život vo svetoznámom parížskom kabarete. A podobne ako v Diabol nosí Pradu sa na pozadí módneho svetaodohráva ľúbostný príbeh objavenej modelky a skúseného fotografav muzikáli Funny Face.V uliciach Paríža si vyznávali lásku úžasná Audrey Hepburnováa tanečná ikona filmového plátna Fred Astaire.
História našla svojdomov
Francúzsko je krajinou, v ktorej sa významných osobnostízrodilo viac než dosť, pričom veľa z nich našlo svoje uplatnenie práve vParíži. Okrem vyššie spomenutého Victora Huga napríklad aj slávna šansonierkaEdith Piaf, vojnový dobyvateľ Napoleon Bonaparte, francúzsky kráľ Ľudovít XIV.,francúzska vlastenka Jana z Arcu, impresionistickí maliari E. Manet, C. Monet,E. Degas, spisovateľ Emile Zola, herci Alain Delon, Jean – Paul Belmondo, čiGerard Depardieu, politik Charles de´Gauille a mnoho ďalších. Prínostýchto ľudí, ktorí ovplyvnili, či už umelecké alebo politické dejiny sú dodnespredmetom záujmu nielen školských učebníc a encyklopédií, ale aj filmovéhoremesla. Film La Via En Rose (vnašich kinách ako „Edith Piaf“) hovorío živote, úspechoch a prehrách „vrabčiaka“ Edith Piaf, ktorej skromnézačiatky sa odohrávali na parížskych chudobnejších aj bohatších uliciach. Druhásvetová vojna prinútila obchodníka Ricka (Humphrey Bogart) opustiť Paríža usadiť sa v Casablance,kde sa po čase stretáva so svojou životnou láskou Ilzou (Ingrid Bergmanová). Ajkeď ústrednému páru nebude dopriate zdieľať zvyšok života po boku toho druhého,„ešte stále majú Paríž“.
Francúzsko sa stalo domovom aj rakúskej princeznej Marie Antoinetty, ktorá bola od svojich14. rokov sľúbená a neskôr (v 15. roku života) vydaná za (vtedy budúceho) francúzskehokráľa Ľudovíta XVI. Film o jej živote natočila okrem iných aj dcéra režiséraFrancisa Forda Coppolu Sofia Coppolová, ktorej sa podarilo získať špeciálnepovolenie natáčať priamo v priestoroch zámku Versailles, ktorý kráľovskýpár obýval až do príchodu revolucionárov, zvrhnutia kráľovstvaa nastolenia republiky. Dej filmu sa síce odohrával väčšinouv spomínanom paláci, ale maškarný bál, na ktorom Maria Antoinetta stretlasvoju životnú lásku, sa organizoval v Paríži. Nehovoriac o tom, žev Paríži na ňu o niekoľko rokov neskôr čakala gilotína (samotnú popravuCoppolová vo svojom filme nezobrazuje).
Istý čas v Paríži pobudla aj kontroverzná mexickámaliarka Frida (Salma Hayek) v rovnomennomfilme. V liste, ktorý písala umelcovi a svojmu manželovi DiegoviRiverovi v čase svojej neprítomnosti, opisuje Paríž ako neskutočne nudnémesto.
Humor je korením života
Asi najvýstižnejší (z romantického hľadiska) opis Parížaposkytol Billy Wilder v komédií Popoludňajšialáska, v ktorej si zahrali Audrey Hepburnová a Gary Cooper.Prvé zábery kamery nám poskytujú úchvatný pohľad na najcharakteristickejšiemiesta Paríža, ktoré sú sprevádzané hlasom herca (a mimochodom slávnehošansoniéra) Maurica Chevaliera, ktorý v Popoludňajšej láske hrá súkromnéhodetektíva. Jeho prácou je špehovanie neverných manželov a manželiek, takžemu ostáva dostatok času uvedomovať si, že „Paríž je mesto lásky, v Parížisa ľudia milujú vo dne, v noci, na súši, vo vode, na vrchole Eiffelovejveže, pred bazilikou Sacre Coeur, doslova na každom rohu ...“
Audrey Hepburnová si zahrala hlavnú úlohu aj v ďalšom „parížskylokalizovanom“ filme – v Donenovej Šaráde.Komédia s prvkami kriminálky sa však nezameriava na zaručenú romantikumestských zákutí. Dej pozorujeme skôr z vnútra hotelovej izby, podzemnéhometra a nočných opustených ulíc.
Ak ste skôr vyznávačom poctivého komediálneho žánru, kde mozognetreba vysilovať premýšľaním a zároveň ste milovníkom všetkého, čo lentrocha súvisí s Parížom, určite poznáte komédiu Francúzsky bozk s Meg Ryanovou a Kevinom Klineom. Filmservíruje pravú parížsku romantiku, ale má aj jednoduchý dej, ktorý je sícepredvídateľný ako príchod nového dňa, ale aspoň nenudí. Rovnako ako adrenalínováfrancúzska komédia Taxi, Taxi. Tu saukázalo, že použitie kľukatých parížskych ulíc ako taxíkovej autostrády jecelkom dobrý nápad. Ale pre istotu – v reáli to radšej neskúšajte. Ak všakdiváci vyžadujú komédiu, ale nie zároveň uvedenie mozgu do režimu „offline“, Amélia z Montmartru patrí medzi tienezávislé filmy, ktoré sa považujú za „malé zázraky“ vo veľkom filmovompriemysle. Nízko rozpočtová snímka slávila úspechy po celom svete, preslávilafrancúzsku herečku Audrey Tautou a opäť pripomenula krásy filmovéhoParíža, hlavne mestskej časti Montmartre, sprevádzané výstižnou francúzskouhudbou.
Výraznou komédiou, ktorá ukázala Paríž v tých najpestrejšíchfarbách a z naozaj neobvyklého pohľadu, je nedávny počin animačnéhoštúdia Pixar - film Ratatouille – Dobrúchuť!. Príbeh mladého potkana Remyho, ktorý sa túži stať veľkým francúzskym šéfkuchárom, je vhodný pre každú generáciu. Nehovoriac o tom, že pohľad na toľko lahôdokz pravej parížskej reštaurácie vyvolá hlad so stopercentnou zárukou.A navyše môžete kuchyňu a aj samotný Paríž sledovať očami hlavnéhohrdinu – pohľadom potkana, čo je samo o sebe originálny spôsob, ako vzdaťhold francúzskej metropole. Ten, kto videl tento podarený animovaný film musísúhlasiť, že Paríž nikdy nechutil lepšie.
Nesmrteľné snímky
Za také môžeme považovať filmy, ktoré sa považujú za míľnikyfilmového remesla. Na konci s dychomfrancúzskeho režiséra novej filmovej vlny Jeana – Luka Godarda zachytáva príbehzlodeja áut na úteku v podaní Jeana – Paula Belmonda. Deti raja, klasika, zobrazujúca Paríž z jeho menejvysvietených a viac pochybných uličiek. Bertolucciho Posledné tango v Paríži s Marlonom Brandom v hlavnejúlohe, film Luca Bessona Metro, kdepráve metro bolo hlavnou „hviezdou“ príbehu, keďže poskytlo hrdinovi hľadanéprístrešie alebo Všetci hovoria milujemťa, snímok z dielne Woodyho Allena, kde väčšina záberov je natočenýchv okolí chrámu Notre Dame a pri rieke Seine.
Film Paris, Je´taimenepatrí medzi filmové klasiky. Nie preto, žeby bol o niečo slabší alebonevýrazný, ale preto, že ide o nový film, v ktorom sa objavili známefilmové tváre súčasnosti a preto je hodný spomenutia na záver. Dej jeoriginálny – 15 príbehov odohrávajúcich sa v Paríži, vždy na inom mieste.Nielen že súčasné herecké hviezdy mali možnosť objaviť sa v jednotlivýchpríbehoch (Juliette Binoche, Natalie Portman, Elijah Wood, Gerard Depardeu ...),ktoré zobrazujú Paríž z rôznych uhľov pohľadu, ale každý jeden je zároveň režírovanýiným významným režisérom (Alexander Payne, Alfonso Caurón, bratia Coenovci...).Ak patríte medzi milovníkov Paríža a zároveň kvalitných filmov, táto snímkaby rozhodne nemala ujsť vašej pozornosti.
Na záver, keď už sme spomenuli (len) niekoľko diel zo zoznamufilmov, ktoré sa odohrávajú vo francúzskej metropole, ostáva už len jednaúloha. Vydať sa do Paríža a zažiť všetky miesta, ktoré filmoví tvorcoviadokážu preniesť na dvojrozmerné plátno bez rizika, žeby Paríž stratil niečo zosvojho pôvabu, ktorý už roky priťahuje návštevníkov z celého sveta.