Matrika oznámi úmrtie Vášho príbuzného príslušnému súdu doručením úmrtného listu. Súd následne poverí notára, aby viedol konanie o dedičstve.
Notár následne komunikuje s dedičmi (resp. presnejšie povedané s osobami, ktoré sa domnievajú, žeby mohli byť dedičmi), dedičia oboznamujú notára o majetku poručiteľa. Notár skúma a prešetruje majetok poručiteľa podľa jeho dostupných možností. Komunikuje s úradmi, inštitúciami, organizáciami, spoločnosťami v prípade nutnosti aj so súdmi a exekútormi.
Nakoniec notár v prípade bezproblémového priebehu vydá osvedčenie o dedičstve, a to v prípade ak je dedičom jediná osoba alebo dedičstvo pripadlo štátu, alebo dedičia sa medzi sebou dohodli, alebo uzavreli s veriteľmi poručiteľa (t.j. Vášho príbuzného) dohodu o prenechaní predĺženého dedičstva na úhradu dlhov. Pravidlá dedenia ustanovuje Občiansky zákonník.
Osvedčenie o dedičstve obsahuje najmä:
označenie súdneho komisára,
označenie dedičskej veci,
označenie účastníkov a ich zástupcov,
vyhlásenie dedičov o spôsobe a obsahu vysporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov zaniknutého smrťou poručiteľa,
obsah osvedčovanej skutočnosti,
ak ide o spoluvlastníkov, výšku ich spoluvlastníckych podielov vyjadrených zlomkom z celku,
údaj o odmene notára a o jeho hotových výdavkoch,
ďalšie údaje, najmä údaje potrebné na zápis práva k nehnuteľnostiam do katastra nehnuteľností,
podpisy účastníkov a ich vyhlásenie, že súhlasia s obsahom osvedčenia,
poučenie o tom, že účastník konania môže do 15 dní od prevzatia osvedčenia o dedičstve požiadať súd o pokračovanie v konaní o dedičstve,
miesto a dátum vydania osvedčenia o dedičstve,
odtlačok úradnej pečiatky notára a jeho podpis.
Notár tiež vykoná všetky úkony, vrátane podania návrhu na záznam vlastníckeho práva na základe osvedčenia o dedičstve do katastra nehnuteľností.
Ak notár nevydá dedičom osvedčenie o dedičstve z dôvodu zložitého priebehu dedičského konania (dedičia sa medzi sebou nevedia dohodnúť), príp. určitých nejasností, predloží vec súdu na vydanie uznesenia o dedičstve. Konanie o dedičstve súd ukončí vydaním uznesenia.
Proti rozhodnutiu notára v dedičskom konaní alebo proti uzneseniu súdu o dedičstve sa môžu dedičia odvolať a podať opravný prostriedok na príslušnom súde. Urobiť tak môže účastník dedičského konania do 15 dní na príslušnom súde odo dňa, keď prevzal osvedčenie o dedičstve alebo rozhodnutie súdu. Ak dedič nežiada o pokračovanie v konaní, dokumenty nadobudnú právoplatnosť.
Osvedčenie o dedičstve je nutné ešte správoplatniť (vyznačiť právoplatnosť) na príslušnom súde, pod ktorý notár a spis spadá. To je možné vykonať až po doručení celého spisu na súd. Ak sa dedia nehnuteľnosti, zápis do katastra sa vykonáva dvoma spôsobmi. Prvým spôsobom zasiela príslušný súd osvedčenie o dedičstve, ktoré sa nachádza v spise (dlhšia forma zápisu). Druhým je, že si dedičia dajú sami zapísať osvedčenie o dedičstve žiadosťou na kataster. Po zápise na katastrálnom úrade vystavuje príslušný katastrálny úrad nové listy vlastníctva na dediča alebo dedičov. A vy sa môžete v pokoji tešiť z nadobudnutej nehnuteľnosti.