Akákoľvek fabrika, bez ohľadu na to či vyrába mikročipy alebo produkty ťažkej metalurgie, je vo svojej podstate vážnym, zložitým a dokonale premysleným miestom. Miestom, kde sa cez pracovnú dobu stretávajú vzdelaní, skúsení a zruční ľudia aby aplikovali výsledky toho najlepšieho know-how z vedy, výskumu a celého vývoja ľudstva, bez ohľadu na to, aký užitočný produkt vyrábajú. Každá, aj tá na pohľad úplne jednoduchá výroba je aplikáciou multidisciplinárneho know-how zvyšku sveta, ktoré sa stretáva v strojoch, technológiách, materiáloch a organizácii fungovania fabriky. A je úplne jedno, či ide o fabriku, ktorej zamestnanecké parkovisko je plné modrých dedinských bicyklov, alebo červených športových aut prémiových značiek. Ak raz akákoľvek fabrika funguje a zarába, tak to znamená, že trh uznal jej produkty a jej existencia je oprávnená a pre svet užitočná.
Každú takú fabriku, ktorú trh rešpektuje, je treba obdivovať, lebo je zázrakom podnikateľskej invencie, aplikovaných vedomostí, skúseností a slobodného trhu. A každá taká fabrika má právo na to, aby o svoje miesto na trhu súťažila vo férovej súťaži. To znamená aby jej existencia / neexistencia nezávisela od momentálnej nálady a majetkových záujmov právnikov, bankárov a politikov, ale výhradne od toho, ako sa dokáže presadiť v kvalitatívnej, nákladovej a cenovej konkurencii s inými fabrikami na globálnom trhu.
Ale potom prídu nejakí politickí magori. Magori politici, ktorí si myslia, že elektrina vzniká v zástrčke, železo v železiarstve, zelenina rastie na trhu, potraviny v regále supermarketu, peniaze v bankomate, lokomotíva na stanici a napr. internet bol vynájdený len kvôli tomu, aby milióny ľudí mohli každodenne spokojne krochkať nad ich priblblými primitívnymi fb statusmi. Politickí magori, ktorí si asi vážne myslia, že ak by aj všetko na svete skrachovalo, tak im to vadiť nebude, lebo ich predsa vždy uživia ich právnici s ich bankármi a investičnými fondmi.
A tak sa tí politickí magori začnú miešať do trhu a do vážnych a serióznych reálnych vecí, o ktorých fungovaní nemajú ani šajnu. Do vecí o ktorých nevedia nič, ale napriek tomu sú presvedčení, že aby tie veci správne fungovali, tak potrebujú ich reguláciu, ich zákony plné prekážok a nezmyslov, ich zdaňovanie, ich subvencovanie a ich prerozdeľovanie.
A čím sa oni do toho viac miešajú, tým viac vážnych a serióznych reálnych vecí ako sú napríklad fabriky na výrobu čohokoľvek zaniká a tým je väčšia kríza. Problém je v tom, že oni nezanikajú v dôsledku straty svojej kvalitatívnej, technologickej alebo nákladovej konkurencieschopnosti na trhu, ale oni zanikajú v dôsledku umelo spôsobenej straty spotrebiteľa, ktorého zruinovali politickí magori svojim zadlžovaním a následnými "ozdravujúcimi hospodárskymi opatreniami", spočívajúcimi v ďalšom zadlžovaní. Problém je v dlhodobosti tých škôd, lebo keď sa raz umelo položí dobrá fabrika, tak z celého toho zázraku lokálnej koncentrácie techniky, techológie, know-how, zručnosti a šikovnosti, ktorý sa na jednom mieste dlhé roky budoval aby živil množstvo ľudí v rámci areálu aj mimo neho multiplikačnými efektmi, zostane len zarastený pozemok a kopa železa vhodná akurát do zberu. A politickí magori dokázali skomplikovať dokonca ešte aj ten zber starého železa, čo z väčšiny skrachovaných fabrík zostane.
Politickí magori začali vážne ohrozovať fungovanie sveta.