Historicky najpozitívnejším vonkajším faktorom vplyvu na Slovensko (aj keď určite s mnohými výhradami, ale nie o tom chcem písať) bola Praha, ktorá pomohla zorganizovať fungovanie Slovenska po vzniku 1. Čs. republiky (český úradník a český žandár) a pamätníci iste dajú za pravdu, že v ďalšej fáze vývoja naši lokálni komunistickí funkcionári, ktorí (oproti dnešku v smiešne malom) rozkrádali vtedajší "majetok v socialistickom vlastníctve" sa nebáli ničoho viac, ako že "to príde na Slovensko vyšetriť pražská kriminálka". Raz darmo, doma medzi našimi sa vždy všetko dalo ututlať lepšie, ako pod dozorom nejakého vonkajšieho dozoru, či tútora.
Posledných 20 rokov tu už máme politickú slobodu, ktorá je daná našim slobodným rozhodovaním v slobodných voľbách. Nech sa sťažuje kto chce na čo, alebo na koho chce, ale je faktom, že za posledných 20 rokov tu mohol každý občan kandidovať na čo len chcel a každý občan tu tiež mohol voliť koho len chcel. To, že nekandidovali "tí správni", aj to, že sa muselo vždy vyberať len z menšieho zla, aj to, že väčšina občas vybrala väčšie zlo, je len chyba občanov Slovenska a nikoho iného. To, že sme si za 20 rokov do vedenia štátu nevedeli zvoliť ľudí, ktorým by ležal na srdci osud Slovenska, skutočných a nielen deklarovaných vlastencov, je len naša chyba. Dnes za to nemôže ani Viedeň, ani Budapešť, ani Berlín, ani Moskva, ani Praha, a ako na porazenie sa to dnes ešte stále nedá hodiť ani na ten Brusel. Dnes už z našej vlastnej neschopnosti rozumne spravovať vlastnú krajinu nemôžeme obviniť nikoho.
Naša sloboda teraz leží nikým nechránená a väčšinou občanov okašlaná na ulici a je len otázkou času, kedy nám ju niekto zoberie úplne. Všetci potenciálni zlodeji našej slobody stále viac vidia, že zobrať nám slobodu nie je žiaden problém a je len otázkou času, kedy to niekto úspešne urobí. Ak si myslíte, že "struny sú moc napnuté" tak sa choďte pozrieť do stredo- a juhoamerických štátov, do slumov, kde bez elektriny a vody a z hľadiska prežitia v prostredí džungle žijú desiatky, možno stovky miliónov ľudí. Tam je vidieť kam až sa dajú "struny napínať", pokiaľ sa to robí postupnou, salámovou metódou ako v SK.
Čítal som, že "Slovensko vzhľadom na náš kultúrny a historický vývoj vraj nemôže skončiť ako ktorýkoľvek štát Latinskej Ameriky". Myslím si, že ak ju niekto pociťuje, tak je načase opustiť túto ničím neodôvodnenú lokálnu nadutosť a tento pocit lokálnej výnimočnosti. Ľudia v Latinskej Amerike nie sú o nič hlúpejší ani múdrejší ako u nás, a pokiaľ si ľudia kdekoľvek na svete pripustia aby im zárodky deštrukčného systému ako korupcia, klientelizmus, rozkrádanie štátu, postupné obmedzovanie práv a slobôd všetkého druhu a snaha o ohlupovanie a zbedačovanie národa (ktoré sú latentne prítomné všade) prerástli cez hlavu, tak sa stanú ich obeťou. Dôkazom toho je, že ani také kultúrno-historické ťažké váhy ako Nemecko, Španielsko, Taliansko, Grécko, sa ešte len nedávno v 20. storočí nevyhli diktatúram, a to je ich historický a kultúrny vývoj trochu inde, ako je ten náš.
Naša sloboda momentálne leží nikým nechránená a väčšinou občanov odignorovaná na ulici a väčšine z nás ako by bolo jedno, že kadejakí vagabundi sa okolo nej tmolia a kúsok po kúsku nám z nej stále viac odkrajujú aj finančnými, aj politickými opatreniami. Je len otázkou času kedy pôjde okolo dravec, ktorý nájde odvahu nám ju skonfiškovať celú. Asi by sme sa mali o ňu začať starať skôr, ako bude príliš neskoro.