„Mňa vy nepremeníte, mňa vy nepotrestáte
Diskutovaný zákono zásluhách Andreja Hlinku, rozdelil Slovensko naviacero táborov. Jedni veria, že Hlinka bol láskavýkňaz, ktorý by za Boha dal život a za národslobodu, čo sa v konečnom dôsledku aj potvrdilo, keďžebol viackrát väznený. Iní ho spájajús vodcom nacistického Nemecka, kvôli jeho výrokomo bielom Slovensku, aj keď tieto obvinenia neboli potvrdené.A nakoniec je tu aj tábor, ktorý zostal niekdev strede. Táto skupina nevymýšľa katastrofickéscenáre, čo by bolo, keby Hlinka žil po roku 1939,neškatuľkuje ho do formy dokonalosti, ale uznáva jehoľudskosť s ktorou sa spájajú aj chyby.
Ale nech sa užprikláňajú ku ktorejkoľvek strane, pravdou zostáva,že všetci občania by sa za Hlinku postavili. Nezvykléspojenie parlamentu za spoločnú vec sa udialo právevďaka výročiu černovskej tragédie. Poslanec za SMKLászló Köteles na rokovaní NR SR, svojounevhodnou poznámkou nahneval poslancov koalície ajopozície. Veď obviniť Slovákov z toho, že onisami strieľali do neozbrojených obyvateľov Černovej len deňpred celoslovenskou spomienkou na túto udalosť, by asinenechalo chladným nikoho. Hlavne keď dejiny jasne hovoria,kto dal povel na streľbu a kto bol proti posunutiu vysviacky na inýtermín. Pán poslanec márne mávalpublikáciou Romana Horeca, na slovenskej pôde mu tonebolo nič platné. Možno keby s týmto názoromvystúpil inde ako v budove kultivovanéhoparlamentu, neodišiel by po slovnej bitke len s faktickýmifackami. Žandári, ktorí 27. októbra v dedinkeČernová strieľali, museli byť neskôr z dôvoduich vlastnej bezpečnosti preložení na iné pôsobisko.Riziko, že Ružomberčania sa im za svojich mŕtvych spoluobčanovpomstia, bolo privysoké. Preto by si nabudúce pánKöteles mal dávať väčší pozor čo a kdepovie. Veľmi ľahko sa mu môže stať, že aj on bude musieťbyť z dôvodu vlastnej bezpečnosti presunutý nainé pôsobisko. Predsa len je inej než slovenskejnárodnosti a otázka maďarsko-slovenskýchvzťahov je stále veľmi aktuálna. Lebo aj keď sanázory na Andreja Hlinku rozchádzajú, stálesme Slováci a po našich národných dejináchsi šliapať nenecháme.
Medzi nami sastále nájdu aj zapálení národovci,ktorí podobne ako Hlinka sú ochotní bojovať zaslovenský ľud. Či už v podobe boja proti menšinám,alebo za správnu interpretáciu dejín. AndrejHlinka je pre niekoho otec národa, pre niekoho chrizmatickýkňaz, pre niekoho pronacistický politik. Veď koľko ľudí,toľko chutí. Jedno je ale isté, Hlinka sa na slovenskútisíckorunáčku nedostal len pre svoje peknéoči. Tak ako je nespochybniteľná jeho podobizeň na tomtofialovom papieriku, tak nemôžeme spochybniť ani jeho miestov slovenských dejinách.