Hneď po otázke, kedy konečne slovenská reprezentácia v
Na Slovensku jeto so športom zvláštne. Aj keď všetci nadávajúna futbal, kritizujú súčasnú situáciu,paradoxom je, že stále ostáva športom číslojeden. Hokejové zápasy majú väčšiunávštevnosť, ale pre fanúšikov z táborovultras, nie sú také zaujímavé akofutbalové zápasy. Určite to nie je pre hru samotnú,títo fanúšikovia majú celkom inékritériá. Pri výbere je smerodajné, žena futbalových štadiónoch sa núkajúväčšie možnosti demolácie (plastové sedačky,zástavy, sociálne zariadenia) a dôležitýje aj fakt, že po výtržnostiach ľahšie uniknúpolícii. Snaha prilákať viac ľudí na štadiónysa tak bije so strachom fanúšikov o svoju vlastnúbezpečnosť. Pretože už ani zápas na domácom ihriskuso súperom z kategórie- neškodnífanúšikovia, nie je zárukou bezpečnosti. Svoje byo tom vedeli povedať fanúšikovia z trenčianskehofanklubu. V 12. kole Corgoň ligy hostil Trenčín Žilinu,bratislavský Slovan hral v neďalekej Dubnici. Ani to alebelasým ultras nezabránilo, aby si odskočili doTrenčína pobiť sa. Policajné zložky boli ako vždyv pohotovosti, napriek tomu bitke nedokázali predísť.Ale aby organizátori vyšli s čistým štítom,vyhovorili sa na dieru v plote, ktorou mali chuligánivniknúť. Bratislavskí fanúšikovia sa všakskoro chytili do vlastnej siete, lebo zvyšku domácej tribúnydošli nervy a rozhodli sa zakročiť. Iniciátorov bitky takmuseli ratovať policajti. Výsledkom bol jeden dokopanýa jeden porezaný fanúšik AS.
Týždeňpredtým sa Slovanisti „rozcvičovali“ v neďalekejTrnave. Odveká rivalita medzi belasými a „bílýmiandely“ už vopred predurčila zápasu búrlivúatmosféru. Samozrejme nielen rivalita zaradila tento zápasdo kategórie vysoko rizikové stretnutie. Je všeobecneznáme, že bratislavskí a trnavskífanúšikovia sú nielen najvernejší, ale ajnajagresívnejší. A v tomto zápasemalo dôjsť k bezprostrednému stretu obochfanúšikovských táborov. Vedenie Spartaka saspolu s policajtmi, usporiadateľmi a členmi trnavskéhofanklubu zišlo na spoločnej porade. Ale ani spolupráca,stovky policajtov, vojakov a ťažkoodencov nezabránilomasovej potýčke za bránami štadióna a následneaj na tribúnach. Vzduchom lietali sedačky, kamene,fanúšikovia si nič nedarovali. Kým na ihrisku to bolafutbalová bieda, v hľadisku sa iskrilo. Jednoducho„pravá futbalová atmosféra“. Až radosťpriviesť si na zápas deti, koniec koncov, futbal je predsahra pre všetkých. Výsledok tohto derby: 50 zranenýchpriaznivcov, 425 vytrhaných sedačiek, celková škodaokolo pol milióna korún.
Ultras nie súproblémom len u nás. Aj v inýchštátoch musia policajné zložky riešiť nebezpečnésituácie a predchádzať vzniku rôznychpotýčok medzi fanúšikmi. Lenže v Anglicku čiTaliansku majú policajti kritické zápasy podkontrolou, preto sa ľudia na futbal neboja chodiť. Na Slovensku súchuligáni nedostatočne monitorovaní, často sa stáva,že predzápasovou kontrolou prejdú ľahšie práveoni ako domáci fanúšikovia s dobrou povesťou.Usporiadatelia sa potom čudujú, prečo na trávniklietajú predmety a nechápu odkiaľ sa vzala tádymovnica na tribúne.
S fanúšikovanímna Slovensku je to ťažké. Keď fanúšikovia nepríduje zle, keď prídu, buď ničia štadión, alebo sa môžustať obeťou útoku. Pomaly je už bezpečnejšie ostať domaako merať cestu na štadión. Takže ak policajti neudržiakontrolu nad týmito čiernymi ovcami fanklubov, sedadiel budeubúdať a štrbavé tribúny budú lensmutne zívať prázdnotou.