Odchod do dôchodku so Sulíkovou konštantou

V piatok  som spolu s priateľmi zo združenia Liga východu sledoval priamy prenos zo zasadania NR SR. Spoločné sledovanie diania v parlamente považujeme za dobrú prípravu pre budúce politické pôsobenie. Zvyčajne je to nuda, ale v piatok to bolo o niečom inom. Poslankyňa Gibalová podala pozmeňujúci návrh k Zákonníku práce Podľa nej dôchodkový vek by  mohol byť dôvodom rozviazania pracovného pomeru, závisí to len od zamestnávateľa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Tento návrh vyvolal búrlivú, ale relatívne kultivovanú diskusiu v parlamente. Diskusiu vyvolal aj medzi nami. Gibalovej návrhu nemožno uprieť racionálny základ, na druhej strane však vychádza z predpokladu, že každý manažér je spravodlivý a skutočne chce len výkonného pracovníka. Manažéri ( vedúci) hlavne v štátnej a verejnej správe chcú skôr lojálnych ako výkonných pracovníkov.

Viem o tom svoje. Dlhší čas sa zaoberám problematikou mobbingu. Používam pritom metodiku nórskeho psychológia Einarsena , ktorá je štandardnou metodikiou v Nórsku, v Anglicku, v Holandsku a v ďalších krajinách. Na základe týchto meraní môžem konštatovať, že najvyšší výskyt moíbbingu je v organizáciách verejne a štátnej správy, v zdravotníctve a v školstve. V súkromnom sektore je výskyt mobbingu nižší. Sme toho názoru, že samotný dôchodkový vek nemôže byť dôvodom rozviazania pracovného pomeru.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O poslancovi Matovičovi som už písal http://janjuhas.blog.sme.sk/c/268117/Je-Matovic-darmozrac.html . Viacerým sa zdalo, že Matoviča nemám rád. Môj názor nemá nič spoločné s emocionálnym vzťahom, ale s názormi a formami správania pána poslanca. V piatok vystúpil kultivovane a podporil návrh poslankyne Gibalovej. Ako argument uviedol vysokú nezamestnanosť absolventov stredných škôl a univerzít mimo Bratislavy.

Pán poslanec, vysoká nezamestnanosť absolventov nie je podmienená tým, že ľudia pracujú aj dôchodkovom veku, ale fungovaním nášho školstva. Ideme cestou, ktorá v Tunise spustila nepokoje. Na našich kvaziuniveritách sa študujú odbory, ktoré sú v praxi neuplatniteľné. Päť rokov v živote mladého človeka je často preflákaných. Pripravujeme manažérov, ktorí nevedia čo budú riadiť, sociálnych pracovníkov, animátorov voľného času, politológov a iných odborníkov pre úrady práce. Tam je základný problém vysokej nezamestnanosti absolventov univerzít.

SkryťVypnúť reklamu

. Sám ste skončil fakultu, ktorá pripravuje manažérov. Koľko vašich kolegov sa skutočne stalo manažérmi na základe toho, že majú ukončenú túto fakultu.? Niektorí pracujú ako manažéri, ale nie preto, že absolvovali tuto fakultu, ale napriek tomu, že ju majú za sebou. Manažment nie je vedný odbor a na univerzitu nepatrí.

Vrátim sa k pôvodnému problému. Pravidlo, ktoré platí pri predčasných dôchodkoch – buď dôchodok alebo mzda – je celkom spravodlivé Má svoje úskalia.

Kto pracuje v dôchodku?

V prvom rade tí, ktorí majú celkom pohodlnú prácu v kanceláriách, ale nemálo je tých, ktorí pracujú preto, aby prežili. Naša predavačka novín takmer 40 rokov pracovala v odevnom priemysle. Teraz, keď má 65 a dostáva 280 Eur dôchodok, ak chce vyplatiť byt a mať aspoň raz denne teplú stravu, musí mrznúť v zime a potiť sa v lete v maličkom novinovom stánku za 250 Eur. Takých prípadov je veľa a to aj vďaka gaunerom typu Kaník, ktorí spravovali Fond národného majetku a národný majetok prelievali do vrecák svojich priateľov, ale aj do vlastných.

SkryťVypnúť reklamu

Najspravodlivejšie by bolo, keby sa zaviedla Sulíková konštanta.

Sulík počas svojej profesionálnej kariéry niekoľko mesiacov pracoval ako riaditeľ smetiarov. Za tých niekoľko mesiacov pôsobenia u smetiarov dostal odchodné vo výške 500 000 Sk. Pekná suma , bežný smrteľník nemôže o nej snívať. Bežný smrteľník je skromný, nechodí večerať lietadlom do Rakúska, neflámuje po Prahe a jeho najväčším potešením je, ak si môže raz za týždeň posedieť s priateľmi pri pive, alebo v nedeľu s rodinou vyraziť do prírody.

Bežnému človeku pri odchode do dôchodku by stačila tretina odstupného, ktoré ako hlavný smetiar dostal náš predseda parlamentu. A to je Sulíková konštanta.

SkryťVypnúť reklamu

Matematický vyjadrené: Sulikova konštanta = 16597/3,000 = 5532 Eur

Takéto odchodné by mal dostať každý občan, ktorý odpracoval viac ako 35 rokov. Nie je to vysoká suma, je to len zlomok odstupného rôznych politických manažérov, ale iste poteší každého. Štát tým ukáže, že záleží mu na každom občanovi, ktorí svedomite pracuje a nie len na vyvolených.

Je to suma aj spravodlivá. Hasiči policajti a vojaci dostavajú ešte vyššie odchodné ako je Sulíkova konštanta. http://www.krhazzke.sk/vysluhovezabezp/postup_vysluh.htm

Azda práca inžiniera, lekára, zvárača, učiteľa a iných ľudí práce je menej hodnotná ako práca policajta, vojaka, hasiča ? Vážme si tých, ktorí majú zodpovední prístup k životu, ktorí neparazitovali, ale svojim umom a rukami pomáhali tejto spoločnosti. Zaslúžia si aspoň trocha dôstojnosti v starobe a Sulíkova konštanta môže k tomu prispieť.

Ján Juhás

Ján Juhás

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Chcem písať o problémoch východného Slovenska, o jeho trápeniach i nádejách. Milujem ho, preto budem kritický. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáHudbaVeda a technikaVoľbySpoločnosťMarketingVzdelanie

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu