Nora, Braňo, celebrity a cenzúra

Piatková relácia Braňo a Nora priniesla jeden neočakávaný zvrat. Nora oznámila, že im v súkromnej televízii zakázali hovoriť  o istých celebritách. To je vážne. Podobá sa to na socialistickú televíziu. Aj vtedy bolo zakázané hovoriť negatívne o členoch UV KSS. Celebrita je ako člen UV KSS a podľa Slovníka cudzích slov „je to významná, známa osobnosť, vážená vo svojom okolí.“ ( Slovník cudzích slov. SPN, Bratislava, 2005, str. 159) Podobne ako člen UV KSS.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (58)

 

Priznám sa, nemal som rád relácie s Mojsejovcami. Minulého roku som nevidel ani jeden diel, ba dokonca neviem, že ako sa táto relácia z ich vily volala. Odpudzoval ma ich štýl,  

ktorý pripomínal zdegenerovanú ruskú šľachtu za éry Rasputina. Gýč, prázdnota, vychvaľovanie a snobizmus.

Jedno sa im nedalo uprieť. Ľudia na nich nadávali a pritom na  ich relácie sa dívali. Už v tomto bolo pokrytectvo televíznych divákov, pokrytectvo nás.. .

Nora a Braňo spôsobili mediálny šok a úspešne odštartovali ďalšie reality show

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Pri štarte nastavili zrkadlo našej spoločnosti. Dokázali, že sila peňazí je momentálne väčšia, než sila myšlienky a tradície.  

Pamätám sa na prvé máje v Košiciach. Pochodovali sme Leninovu ulicu ( teraz Hlavnú), ale nikdy som na Štátnom divadle nevidel portréty Marxa, Lenina, Engelsa, Husáka, Brežneva. Možno, že boli, ale nepamätám sa na to. Divadlo aj v krutých časoch normalizácie bolo posvätným stánkom kultúry.

Pri castingu na prvú reláciu Mojsejovcov sa zrazu stalo pelešom lotrov. A Mojsejovci podali diagnózu spoločnosti. Spoločnosti, kde na prvom , ale aj poslednom mieste v rebríčku hodnôt sú peniaze. Aká tradícia? Aká kultúra? Aké princípy? Všetko je o peniazoch a za peniaze si môžeš kúpiť, či prenajať všetko...

SkryťVypnúť reklamu

Bola to krutá diagnóza, ktorá nebolela. Dotýkala sa nás všetkých a nikoho.  

Druhú diagnózu spoločnosti podali Braňo a Nora teraz, v posledných reláciách. Už to bola diagnóza konkrétnych ľudí, celebrít. Diagnóza členov UV, ktorí boli nedotknuteľní.

Najprv kritizovali jednu známu herečku, ktorá zenit výkonnosti má dávni za sebou, že ako celebrita existuje len vďaka plastickým operáciám a teraz mal prísť na rad manžel jednej z nositeliek TOMa. Mal si na večierku vypiť a vystrájať. Tu sa ukázala nedotknuteľnosť celebrít, ktorí vlastnou prácou a usilovnosťou sa dopracovali k špičkovým výkonom. Tu sa ukázala aj ich umelosť, neschopnosť si priznať svoje slabosti.  

SkryťVypnúť reklamu

V tom sú Mojsejovci ďaleko pred nimi.  

Bratislavské celebrity chodiace na drahé party , ďakujúce svojim rodičom, manželom, manželkám, milencom a milenkám, kolegom a kolegyniam za svoje nesmrteľné úspechy zrazu zostali v strehu, v šoku a prešli do hystérie.

Spomínaná predčítavačka  televíznych novín hystericky oznamuje, ak  zaznie, že jej muž vyvádzal pod vplyvom alkoholu dáva výpoveď. Neviem,  prečo Markíza jej výpoveď neprijala. Mohla a nič by sa nebolo stalo. Za 60 000 Sk mesačne by sa v tomto štáte našla nejedna čitateľka s dobrým hlasom i zjavom.  

Televízia nám vyrobila celebrity. Sú podobné ako prestarnutý výbor UV KSS. Majú peniaze, moc a manipulujú. Vyžadujú si náš obdiv, ale za čo?  Berú vysoké honoráre a to aj vo verejnoprávnej televízii z našich koncesionárskych poplatkov. Takmer stotisíc korún mesačne berie ďalšia predčítavačka televíznych novín na STV 1, v súčasnom období manželka jedného z významných diplomatov, v predchádzajúcom období dlhodobo skúšala posteľ mediálno-reklamného magnáta, až dovtedy, kým ju nevymenil za mladšiu. Súdny človek sa opýta, za aký výkon je takýto príjem ?  Vo verejnoprávnej televízií by mal mať tabuľkový plat a nie plat celebrity.

SkryťVypnúť reklamu

Vysokoškolský profesor zarobí 30 000 Sk a ona 100 000 Sk a my chceme, aby naša spoločnosť napredovala, aby sme neboli len montážnou dielňou, národom lacnej pracovnej sily, či imigrantov za prácou bez ľudskej dôstojnosti.  

Celebrity, ktoré fabrikujú súčasné média ju nepotiahnú, práve naopak, otupujú ju  

Aj preto patrí Mojsejovcom vďaka. Demaskujú ten umelý, prázdny a parazitický svet krások, krásavcov a takzvane úspešných ľudí. Hlavne nedotknuteľných  

 Preto musí byť cenzúra, aby zabránila dotykom s verejnosťou, aby mohli pokojne snívať svoj

sen o výnimočnosti. Podobný sen snívali niekedy aj členovia UV KSS....        

Ján Juhás

Ján Juhás

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Chcem písať o problémoch východného Slovenska, o jeho trápeniach i nádejách. Milujem ho, preto budem kritický. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáHudbaVeda a technikaVoľbySpoločnosťMarketingVzdelanie

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu