Kamenický zo Smeru šíril v priamom prenose hoax o grafe z Česka

Kažímíra s Kamenickým nemali pustiť zo základky, nieto ešte do verejnej funkcie. Majstri grafov si urobili ďalšiu hanbu.

Kamenický zo Smeru šíril v priamom prenose hoax o grafe z Česka
Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Poznávacím znakom smeráckych financmajstrov je, že ich rozpočty nikdy nedopadnú tak, ako ich naplánujú, zvyšujú dane, nedokážu zastaviť bezbrehý populizmus ich kolegov a ich práca s grafmi je na hanbu.

Všetci si dobre pamätáme, ako sa Peter Kažimír rozplýval nad tým, že cena plynu za vlády Smeru klesla “zo 45 na 5” centov za kilowathodinu. Richard Sulík ho vtedy vysmial v priamom prenose. Slávny graf Kažimír hrdo ukazoval v médiách viackrát, oháňal sa ním aj Fico.

Z následných zistení Richarda Sulíka vyplýva, že buď sú Fico s Kažimírom klamári, alebo majú problém s učivom základnej školy. Cena samozrejme neklesla ani zďaleka tak, ako to smeráci v médiách prezentovali. Zmenila sa merná jednotka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No ani po rokoch nemôžeme konštatovať, že experti na financie - teda čísla a grafy - zo stajne Smer-SD prekročili svoj tieň. Ladislav Kamenický v relácii Na hrane ukazoval graf, podľa ktorého je v českých nemocniciach rovnaký počet očkovaných ako neočkovaných a usúdil, že vakcína nefunguje.

Obrázok blogu

Keby ale poznal pán Kamenický percentá a pomery (učivo siedmeho ročníka ZŠ), tak by takúto hlúposť nemohol vypustiť z úst. A toto sú dôvody prečo:

  • Takmer 95% všetkých hospitalizácií na prezentovanom grafe je tvorených ľuďmi staršími ako 40 rokov, z čoho 3 627 bolo plne očkovaných a 4 339 bez jedinej dávky vakcíny. Plne očkovaní teda tvorili 44% všetkých hospitalizácií, nezaočkovaní až 53%.

  • Áno, môže to na prvý pohľad vyznieť podobne, avšak:

  • Zaočkovanosť v skupine 40+ sa pohybuje od 60 – 90% podľa vekovej skupiny s priemernou hodnotou 75%, pričom len cca 24% ľudí nemalo ani jednu dávku. Inak povedané, 24% nezaočkovaných spôsobilo až 53% pacientov v nemocniciach.

  • Keď sa teda dajú do pomeru počty hospitalizovaných a očkovaných tak zistíme, že “šanca” že skončíte v nemocnici a ste očkovaní je 3 – 22x menšia (podľa vekovej skupiny, s priemerom 10x) ako keď nemáte ani jednu dávku 

Pochopiteľne, že ak by mala krajina zaočkovaného každého jedného človeka, tak 100% hospitalizovaných je plne očkovaných. Vypovedá to však o efektivite vakcín? Nie.

Na to sú štúdie a štatistiky, ktoré potvrdzujú efektivitu vakcín pred hospitalizáciami či úmrtím. Práve preto vysoko preočkované krajiny, ako napríklad Anglicko, či Singapur majú síce vysoké denné prírastky pozitívnych, ale nízky počet hospitalizácií a úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu

Prezentovaný graf teda nedokazuje, že očkovanie nefunguje. Stačí si len trošku detailnejšie pozrieť čísla a zistíte, že práve tento graf dokazuje, že aj v Čechách očkovanie zachraňuje desiatky životov a stovky zbytočných hospitalizácií.

Prikladám aj grafy - jeden ukazoval L. Kamenický v relácii a druhý je z rovnakého zdroja, stačilo trochu viac študovať situáciu.

Na Slovensku máme o trochu viac očkovaných, ako neočkovaných. Napriek tomu je až 85 % pacientov na kyslíkových ventiláciách neočkovaných. Tu je jasné na prvý pohľad, že očkovanie chráni pred ochorením, pred ťažkým priebehom aj pred smrťou.

Obrázok blogu
Janka Bittó Cigániková

Janka Bittó Cigániková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  160
  •  | 
  • Páči sa:  1 118x

Lepší svet pre mňa nie je frázou, ale každodenným úsilím. Pracujem na sebe, aby som mohla k takému svetu prispieť. Mám dvoch synov, vyštudovala som riadenie verejnej správy a manažment zdravotníctva a som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a poslankyňa NR SR. Zoznam autorových rubrík:  ZdravotníctvoBoj za práva žienVojna na UkrajineNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

739 článkov
SkryťZatvoriť reklamu