Nedostatok informácií môže zabíjať

Bola som v lete na stáži v niekoľkých nemocniciach. A tak môžem povedať, kam by som doporučila ísť svojím blízkym, ak budú potrebovať nemocničnú zdravotnú starostlivosť. Videla som, kde je krajšie, kde sa lekári a sestry snažia,

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

kde je aké vybavenie. Ale čo vy ostatní? Koho sa opýtate? Dáte na dobré slovo vášho všeobecného lekára, susedy, kamaráta? 

INFORMÁCIE S CENOU ŽIVOTA

Napriek dlhým čakacím dobám, napriek neustálemu nedostatku lekárov v mnohých profesiách, nedostatku sestier, potreba osobného rozhodnutia komu zverím svoj život, svoj osud, svoje zdravie, tu stále bola, je a bude. Chceme sami o sebe rozhodovať. A na správne rozhodnutia potrebujeme poznať východiská. Potrebujeme dáta, informácie, podklady.

Preto v našej reforme 105x lepšie zdravotníctvo píšeme: Budeme vyžadovať meranie produktivity, kvality a efektívnosti zdravotnej starostlivosti. Vypracujeme jednotný systém prezentácie výsledkov, ich pravidelného zverejňovania a jednoznačne nastavíme hlavné ukazovatele hospodárnosti a kvality. Na základe nich bude možné jednoducho posudzovať skutočnú výkonnosť jednotlivých zariadení. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ZBYTOČNÁ PRÁCA?

Na Slovensku zbierame tony štatistických čísiel. Toto je napríklad spektrum údajov o jednom, ešte raz o jednom (!) pacientovi. Toto musí lekár alebo sestra preklikať, niečo vypísať, skontrolovať, odoslať, v horšom prípade vytlačiť. Ak majú zdravotníci vykazovať toľko dát, kedy majú liečiť? Koľko času na pacienta im zostane?

množstvo dát o jednom pacientovi
množstvo dát o jednom pacientovi 

Máme špecializovaný úrad - Národné centrum zdravotníckych informácii. Máme stovky analytikov. Denno-denne analyzujú tabuľky. Výsledok je ale mizerný. Nevykazujeme čo máme ani v rámci medzinárodnej spolupráce a zisťujeme, že ani doma. A pacient? Zaklope na dvere a lekár mu odpovie - vy nepatríte do nášho rajóna.

SkryťVypnúť reklamu

ZÁKON VS REALITA

Rajonizácia skončila pred 20 rokmi. Zákon hovorí pacientovi, že má nárok si lekára vybrať. Ale podľa čoho sa má rozhodovať? Ako to robiť, aby pacient naozaj mohol naplno uplatniť slobodnú voľbu lekára?

Rozumné účelové a zmysluplné meranie, prezentovanie jeho výsledkov, štatistických dát, to je základ pre to, aby sa pacient mohol naozaj slobodne rozhodovať. Aby sa vedel rozhodnúť, či plánovaný výkon podstúpi v nemocnici cez ulicu, alebo na druhom konci republiky. 

Meranie a prezentovanie výsledkov je dôležité aj pre lekára, ktorý pacientovi odporučí na plánovaný výkon nejaké zdravotnícke zariadenie. Lekár predsa nechce odporučiť nemocnicu s najvyšším výskytom reoperácii či nozokoniálnych (to čo chytíte v nemocnici) infekcií. A aj pre neho je dôležité aby pacienta vyliečil, aby bol spokojný a aby sa objavil na začiatku rebríčka. Ak si ho na základe výsledkov budú pacienti žiadať v svojich poisťovniach, bude mať silnejšiu pozíciu pri vyjednávaní s poisťovňou o cene za svoje služby. 

SkryťVypnúť reklamu

REBRÍČKY MOTIVUJÚ

Meranie a prezentovanie výsledkov, vytváranie rebríčkov poskytovateľov zdravotnej starostlivosti bude zvyšovať tlak na poisťovne, aby navyšovali kapacity žiadaným lekárom, zariadeniam - poskytovateľom. Budú teda logicky motivovať lekára k snahe umiestniť sa čo najvyššie, k rozširovaniu znalostí. O nekvalitné zariadenia bude menší záujem a ak s kvalitou niečo neurobia, postupne ich nahradia lepší. Pacienti si sami vyberú na základe dostupných dát. Je to ten starý dobrý trhový princíp - zákazník ide za kvalitou. Ale musí vedieť, kde sa tá kvalita nachádza.

Nie je možné, aby každý pacient obehol 3-4 nemocnice a sám si zistil počas stáže, kde by mu najlepšie zoperovali žlčník. Ale dá sa zabezpečiť, aby tie tony dát, ktoré už aj dnes zbierame, aby tie dáta boli pravidelne prezentované v zrozumiteľnej podobe pre občanov.

SkryťVypnúť reklamu

ROZHODNÚŤ SA MUSÍŠ SÁM

Nie, to rozhodnutie nikto za občana neurobí, musíme sa o svojom živote rozhodovať sami. Ale dá sa zabezpečiť, aby sme sa rozhodovali na základe objektívnejších informácii ako je tomu dnes. Preto sme v zdravotníckom tíme dali dohromady dopredu 8 reforiem k oblastiam, ktoré považujeme za kritické a treba sa im venovať. V zdravotníctve sme spísali 105 konkrétnych bodov, aby sa dalo o nich diskutovať, aby sa občania vedeli rozhodovať, či chcú aby sme práve my v budúcnosti riadili Slovnesko. Záleží nám na tom, aby občan poznal východiská. V zdravotníctve, aj v politike. Sloboda je pre nás v SaS tou najvyššou hodnotou.

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU a na YouTube TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

Janka Bittó Cigániková

Janka Bittó Cigániková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  186
  •  | 
  • Páči sa:  3 551x

Lepší svet pre mňa nie je frázou, ale každodenným úsilím. Pracujem na sebe, aby som mohla k takému svetu prispieť. Mám dvoch synov, vyštudovala som riadenie verejnej správy a manažment zdravotníctva a som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a poslankyňa NR SR. Zoznam autorových rubrík:  ZdravotníctvoBoj za práva žienVojna na UkrajineNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu